Lysmata debelius
kraljevstvo (Kingdom): Animalia - zivotinjsko
Koljeno: Arthropoda – clankonosci
Potkoljeno: Crustacea - rakovi
razred (klasa): Malacostraca
podrazred: Eumalacostraca
nadred (super red): Eucarida
red : Decapoda -desetonosci
podred: Pleocyemata
infrared: Caridea -pravi morski racic
nad obitelj (super obitelj): Alpheoidea
obitelj: Hippolytidae
rod : Lysmata
vrsta: Debelius
latinski: Lysmata Debelius
engleski: Blood Red Shrimp
hrvatski (pretpostavljeni nazivi): Crveni morski racic, Crveni skamp
opisao: Bruce, 1983
postojbina, staniste: Indijski i Tihi Ocean, Maldivi
parametri mora: SG 1.020 - 1.025, pH 8.1 - 8.4, Temp. 22 - 28 C
velicina :oko 5 cm
akvarij: minimalno 100 l, koraljni akvarij
prehrana: pretezno mesojed, svejed
ponasanje: mirno i skriveno
karakteristika: cistac nametnika, higijenicar

opis:
Jedna od najljepsih u porodici Lysmata, crvena s bijelim tockama koje se od primjerka do primjerka razlikuju. Noge i antene/ticala (te antene imaju funkciju trazenja hrane te nametnika po organizmima) skroz bijeli. Dosta skrovita i plaha.
odrzavanje i akvarij:
Ukoliko selimo ovog skampa, potrebna je duga i pazljiva klimatizacija. Postepeno dolijevamo vodu iz akvarija u vrecicu. Kozice su i inace osjetljive na naglu promjenu ph, kh, saliniteta i temperature.
Dobro ih je drzati po nekoliko, jer se tako prije naviknu na akvarij i novu okolinu, pa su puno aktivnije, jedna sama je dosta plasljiva i plaha te se vecinu vremena skriva u nekom od kamena. Kada se prilagode, nisu previse aktivne (osim nocu), te se vecinom zadrzavaju na nekih svojih 10-ak cm u akvariju.
Jedu sve, svu vrstu riblje hrane,; kradu hranu koraljima, a koji puta ribi uzmu pokoji komadic hrane iz usta.
Lysmate su morski racici koje ciste ribe od sitnih nametnika i odrzavaju higijenu usta i skrga, sto mnogim ribama odgovara i cesti su posjetioci u «ribljim salonima za njegu peraja i usta».
Prema ostalim kozicama, tipa L. ambionesis (koje su uglavnom manje i slabije), pokazuju agresivnost i kada nalete te dvije vrste jedna na drugu, dodje do laganog okrsaja, ali nista opasno ukoliko je akvarij dovoljno velik. Slabija kozica vrlo brzo pobjegne na drugi kamen i stvar se smiri. Ukoliko je akvarij manji, manji morski racic zavrsi kobno.
Lako se naviknu na vlasnika akvarija i tada rado dolaze ocistiti «blato» ispod noktiju te «nametnike na kozi ruke» i jedva docekaju kakav komadic svjeze hrane.
Treba paziti da imaju dovoljno jesti, jer iako one ciste po akvariju ostatke hrane, to im vjerojatno nije dovoljno. Dosta se cesto presvlace, pa se moze naici na praznu ljusturu koja stoji zakacena o koralj i njise se kako je struja nosi. Kozice su reef safe, sto znaci da idu u akvarij s koraljima i samo s ribama koje ih ne smatraju za hranu. Nisu za pocetnike i ne bi ih trebalo unositi u akvarij, prije nego se on dobro stabilizira. Akvarij mora imati dovoljno mjesta za sakrivanje kao i za «postaje» gdje obavljaju svoje cistacke usluge.
prehrana:
Hraniti ih s raznovrsnom hranom, biljnog i zivotinjskog porijekla. Kada hranite koralje, a one pocnu krasti koraljima hranu, prvo nahranite kozice, tek onda ce koralji imati mira za prehranu.
Razmnozavanje je vrlo cesto u akvariju, dok je odgoj mladih teza stavka i trebali bi posebni uvjeti u zasebnom akvariju za uzgoj. Male kozice, tek izlezene treba premjestiti iz glavnog akvariju u uzgojni (nikako s mrezicom), jer ce ih pokidati, nego s casom jogurta ili necim slicnim. U skupini od 2-3 kozice, ima glavna alfa zenka koja nisi i leze zive potomke.
Posebno upozorenje: Ako micete kamenje ili koralje iz akvarija, dobro dva puta provjerite da se kozica nije negdje sakrila, da je slucajno ne izvucete van.

tekst napisala: Kahuna