Amphiprion ephippium
red : Perciformes/Grgecki
podred: Labroidei
porodica: Pomacentridae (Damselfishes/cesljoustke)
podporodica: Amphiprioninae (Anemonefishes/Anemonske ribe)
rod : Amphiprion
vrsta: Amphiprion-ephippium
latinski: Amphiprion ephippium
engleski: Red Saddleback Anemonefish
hrvatski (pretpostavljeni nazivi): Crveni Osedlani Klaun
postojbina: Indijski Ocean: Tajland, Malezija, Sumatra i Java
parametri mora: SG 1.020 - 1.025, pH 8.1 - 8.4, Temp. 25 - 27 C
velicina : oko 12 cm
akvarij: minimalno 200 l, koraljni ili riblji
prehrana: svejed
ponasanje: teritorijalna riba
karakteristika: dugovjecna ribica

slikao: Bojan
www.sloreef.com
opis:
Amphiprion ephippium naraste do 12 cm. Jarko crvene boje s karakteristicnim "sedlom" crne boje. Tamnih ociju. Debeljuskasta riba, zanimljivog nacina plivanja. Mozemo slobodno reci da je on crvena klaun riba.
ponasanje i drzanje:
Vrlo agresivna i teritorijalna riba koja ce se tuci s svim pripadnicima svoje vrste ako nisu u paru. Isto tako moze napadati i maltretirati ribe iz istog roda, te mnoge ostale ribe "pridoslice".
Mladji primjerci kupljeni iz uzgoja su lakse prilagodljivi na zivot u akvariju bez anemone.
U prirodi zivi u simbiozi sa anemonom, s toga se preporuca drzanje adekvatne anemone sa ovom vrstom ribice. Anemona im sluzi kao skroviste i dom, a i lijeci ih od parazita i stresa! Njihove prirodne host anemone su:. Entacmaea quadricolor i Heteractis crispa. Umjesto anemone klaun moze potraziti zamjenu u nekom koralju ili algi. Jednom kada pronadje svoj kutak u akvariju, nece se puno udaljavati od njega. Debeljuskasta ribica, pomalo troma, spora i cudnovatog nacina plivanja.
S vremenom moze postati jako teritorijalna i agresivna i ljubomorno cuvati svoj dom, pa se ne cudite ako vas i ugrize kada stavljate ruke u akvarij u blizinu anemone.
Akvarij:
Koraljni morski akvarij s anemonom je najbolji izbor. Riba ne zahtijeva puno mjesta za plivanje i malo pliva kada se prilagodi akvariju. Moze i u samo riblji akvarij ali i tada treba pripaziti na sustanare. Ipak, najbolje se osjeca i pruzit cete joj najbolje uvijete u koraljnom akvariju s anemonom.
prehrana:
sto se tice prehrane nisu izbirljivi i jedu svu ponudjenu vrstu hrane: granulice, listice, zivu ili smrznutu artemiju, komadice mesa riba, skoljkasa, kozica. Preporuca se raznovrsno hranjenje, nekoliko puta dnevno.
Uzgoj: mrijest je cest u akvariju i nije nista neobicno. Uzgoj i odgoj mladih je vec sasvim druga prica i treba imati poseban uzgojni akvarij, jer u akvariju s ostalim ribama i koraljima, mladci naprosto nemaju sansu. Parenje razlicitih vrsta klauna je moguce, pa su i hibridi dosta cesta pojava.
napisala: Kahuna