Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

novi na forumu
tek provirio
Group:
reefer
Pozdrav iz Dubrovnika!
Moje prvo javljanje na forum . Evo nakon desetak godina slatkovodne akvaristike spremam se na prvi reef u Dubrovniku.Krecem sa 150 l,oprema dolazi za nekoliko dana .Koristit cu kanister filter sacem 1000,protein skimmer,uv sterilizator,par wave makera,rasvjeta za 4 T8.
Krenut cu sa mekim koraljima i nekoliko riba.Moze li mi tko reci gdje je najbolje kupiti zivo kamenje,Zagreb,Slovenija ili Austrija?JE li ova oprema dovoljna posto sam isao na minimalnu opciju obzirom da selim za godinu dvije pa mi ovo dodje kao proba za veliki reef koji planiram u novom stanu.Inace sve sto znam o morskoj to je sa ovog foruma.
pep

Posted on: 2008/3/7 22:41
Transfer the post to other applications Transfer

Re: novi na forumu
tek provirio
Group:
reefer
rasveta nije naj naj, trebaceti T5 ,kanister ti netreba barem ja sam moi prodao napravi neki mali sump....za zivo kamenje sigurno ga ima po HR,
ako planiras da pavis Novi veci AQ dobro bi bilo kada vec kupujes opremu da kupis za veci odnosno ulozis sada vise novaca ali imas mali AQ stabilni i dobru perspektivu za veci AQ po dve tri godine

pozdrav o.kufalo

stretno !!!!

Posted on: 2008/3/8 1:09

reefer
Group:
webmaster/admin
pep

Vidim da spominjes WaveMaker. E sad ako mislis imat valove svaki wavemaker ima dopustenu litrazu u kojoj smije radit tako da obvezatno procitas uputstva prije kupovine. Sa obzirom da su wavemakeri dosta skupi a na 150l nikako nebi smio staviti 2, cak ti nebi preporucio ni jednog. Eto ja imam jednog na 440l i sasvim mi je dovoljan.
Definitivno ti je odlicna opcija prvo startat sa manjim akvariom te se na taj nacin pripremit za problematiku veceg.
Tj, ako ustabilis taj mini morski sustav lako ces prebaciti organizme u veci A da ostanu zivi.

4 T8 lampe bi bilo maximalno oko 80 W?

Inache ti je omjer u morskoj 1W na 1l.
Za mekane jedva dovoljno

Moras jako dobro izbalansirat ono sto zelis od akvarija da postane i koliko ces ulozit u sam akvarij.

Posted on: 2008/3/8 11:51

tek provirio
Group:
reefer
Hvala na savjetima!
Stavit cu jos koju T5 ,a kanister sam mislio da mi sluzi za ugljen ,fosfat remover i vatu je li to ok?
Nemam mjesto za sump to mi je problem ,ima li tko savjet kako je najbolje bez njega'? WAve maker cu stavit jedan.

Posted on: 2008/3/8 17:11

reefer
Group:
webmaster/admin
Nema problema, neznan koji imas wavemaker. Ja npr. imam Wavebox Tunze (200 do 1000 litara) koji je cisto dovoljan za moju litrazu , ima raznoraznih uredjaja za proizvodnju valova ali ovaj nas (Wavebox Tunze) nikako nebi smio koristiti na toj litrazi tako da pardon ako je doslo do nesporazuma.

cekam da dodje moj urednik foruma koja ima iskustva sa kanister filtrima pa ti ona podrobnije objasni.

Posted on: 2008/3/8 18:02

tek provirio
Group:
reefer
wavemaker mi dolazi iz hong konga uzeo mi ga je prijatelj koji nije akvarist pa jos ne znam koji je,ali ima kontroler pa cu ga vjerojatno moci prilagodit na moju litrazu,ako ne svakako ce posluzit u iducem akvariju. Hvala na pomoci!

Posted on: 2008/3/8 19:58

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
pep

wavemaker o kojem je tu rijec, najvjerojatnije nije tunze wavebox, nego neki dodatak koji se pricvrsti na pumpu, vjerujem da ce za tvoj akvarij biti u redu (svakako javi kada stigne da znamo o cemu je tocno rijec)

sto se tice kanisterfiltera, nazalost ne znam o kojem je tocno rijec, ali znam da nekoliko akvarija koji su pod mojim budnim okom su skros u redu i ne samo to, jedan ima i akropore (juwel, kutni akvarij), u drugom bez problema rastu mekani i lps koralji (isto juwel kutni), a oba su filtera Fluval nesto

Bitno kod kanistera je to, da ako imas vatu, mijenjaj je redovito, a sto se tice Au i PO4 odstranjivaca, moze (ukoliko se ne radi o nekim filter medijima, koji bas zahtijevaju slabi protok, ali recimo greenx i sera Au su odlicni mediji za Fluvalove kanister filtere).
Ponavljam jos jednom, kanistar filter : moze (trebat ce neko duze vrijeme, dok se stvori pogodan teren za sps koralje. sto se tice mekanih, mozes cim se filter zaciklira i parametri vode ustabile, a par mjeseci nakom sve lps bez problema (od Caulastrea, loba, preko fungia, bubblea i slicnih koralja, blastomusa... da ne nabrajam cijelu opisanu biblioteku lps koralja).

Posted on: 2008/3/10 10:50

tek provirio
Group:
reefer
Slijedim upute pa kad dodje oprema krecem,valjda sam prikupio dosta informacija za pocetak ,vidjet cemo uskoro,jos jednom hvala

Posted on: 2008/3/11 7:45

tek provirio
Group:
reefer
Evo startao je i moj morski.Ciklira se vec mjesec dana .Velicina 170 l sa sumpom od 40 l(poslusao sam savjete i ipak ga napravio).Ima 15 kg koraljnog kamena od toga 5 kg zivog i koristim more.Od opreme imam Octopusov skimmer za 350 l, povratnu pumpu 1000l,kanister filter za ugljen i GREEN X ,Resun wawe maker 15000 sa kontrolerom.Rasvjeta 2*T8 actinic blue i 150W 14000k metal halide (kupljen preko E baya u Kini za 500kn).ako nekoga zanima napisat cu web adresu ,jednostavno je za narucit i brzo stigne. Akvarij je od pocetka bistar ,amonijak je u pocetku bio malo povisen ali sad je ok ,ima nesto malo nitrita a nitrati nula. Posto sam citao da te vrijednosti moraju rasti do maksimuma u fazama cikliranja ne znam jeli se uopce isciklirao i kad cu moci stavljat ribe i koralje

Posted on: 2008/4/18 14:48

tek provirio
Group:
reefer
Moze li mi tko dati savjet u vezi cikliranja? Akvarij je napunjen morem prije 40 tak dana ,izljeceno zivo kamenje je stiglo desetak dana poslije .Vrijednosti amonijaka i nitrita nikad nisu dosegle neku vecu razinu a sad su niske kao i nitrati.U akvariju radi protein skimmer ,svijetlo , cirkulacija i filter sa Green x i ugljenom.Smedje alge su se stvarale vrlo malo a sad su skoro nestale. Kako cu znati da je spreman za ribe?

Posted on: 2008/4/19 17:43

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.