Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Proba izrade morskog akvarijuma
tek provirio
Group:
reefer
CAO SVIMA
Prvo veliki pozdrav svim clanovima sajta , ovaj sajt me je odusevio i ubedio da ja krenem sa morem...
Kod mene je veoma tesko doci do saznanja kako uraditi kako ie ispravno i najbolje i pronaci malo jeftiniji nacin sistema akvarijuma a i nesto uraditi sam..
Vec duze vreme pratim sajt i desavanja kako bi ponesto naucio i krenuo sa sa morem.Zakljucak da je ovde mnogo ljudi koji mnogo i znaju , hocu reci prakticno i govore iz iskusta, tako da mi je bas drago i odlucio sam se registrrati jer je ovde pravo druzenje...

Nego da ja pocnem sa mojim problemom.

1. imam vec akvarijum 100*55*50 u kome sam gajio Diskuse , ispod tog akvarijuma imam prostora za filter sum ili vec neki drugi predlog..
Moj je akvarijum odavno zalepljen i nema rupe gde bi prolazile cevi za filter.
Dali je moguce das se iz tog akvarijuma napravi preliv u spoljasni stakleni filter koji bih mogao da izbusim pa iz njega da voda ide i donji veci filter, isto nesto sam zamisljao kao sto je sistem preliva vode u akvarijumu da bude sada i tom filteru staklenom...
U tom staklenom filteru bi bio odmah i taloznik.a iz tog taloznika bi voda kapljala i wet dray pa u donji filter , iz njega bi crpnom pumpom vracao vodu u akvarijum...

Ovih dana nabavljam protein skimer sa venturi ventilom mislim da na njemu pise da je za akvarijum od 1000 l.Da nije to mnogo jak skimer, mada on stoji u tom sumpu i nema veze , mozda ce bolje cistiti vodu...

Planiram da u tom donjem filtru bude jedna ko9mora gde cu staviti koralni pesak kao filter medij....
Koja bi mi rasveta bila potrebna za ovaj akvarijum, jer planiram da on bude riblji sa ponekim manje zahtevnijim mekim koralom......

Hvala vam unapred na odgovorima, izvinite nisam bas sve pokapirao nazive kako se ovo zove pa ovo..Ucio sam se samo na slikama pa sada nesto krenuo ja..............................

Veliki pozdrav MIKIS

Posted on: 2008/1/17 1:40
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Proba izrade morskog akvarijuma
tek provirio
Group:
reefer
Zaboravio sam reci da imam sicce genio kanister filter koji mi je sloodan .Dali bih ga mogao iskoristiti sa morskim nesto

Posted on: 2008/1/17 1:47

reefer pocetnik
Group:
reefer
Dobrodosao mikise.
sto se tice preliva, ne vidim zasto bi pravio preliv iz akvarijuma u taj mali dodatak, pa iz njega vodio vodu dalje u sump ili neki drugi filter? Sustina busenja je da izbegnes "U" cevi koje idu preko zida akvarijuma, a to ces svakako imati ako radis taj stakleni dodoatak/filter. Nabavi kvalitetan preliv (overflow) i iz njega idi direktno u sump ili spoljni filter.
sto se tice wet/dry filtera u sumpu, razmisli koliko ima potrebe za tim. Prvo, to ce biti veoma bucno i drugo, verovatno ce ti dati malo povisen nivo NO3. Dobar skimer i zivo kamenje ce ti pruziti kvalitetnu filtraciju.
Koji skimer nabavljas? To sto je deklarisan za 1000 litara ne mora da bude tacno. Narocito ako je neki kinez.
Kanister mozes da koristis za hemijsku filtraciju. U njega mozes da stavis neku od masa za odstranjivanje fosfata, aktivni ugalj ili nesto slicno. Ali ako radis sump, ne vidim potrebu za tim. Samo ces dodatno da dogrevas vodu u sistemu.

Posted on: 2008/1/17 9:43

reefer
Group:
webmaster/admin
mikis

U principu moras osmisliti filterski sustav tako da bude cjelovit. Kombinacija preljeva sa cijevima pa nakon toga busenje vanjskog filtera da bi dobio opet preljev definitivno nije dobra, tj moras razmisljati o ucestalosti problema koji ce se desavati, a bit ce ih. Ako je to ono sto si zamislio.

Ili si napravi filterski sustav sa vanjskim staklenim filterom i preljevom ili si probusi tu rupu u staklu akvarija pa nek ide direktno u sump

reef300 ti dobro kaze da ces sa ovako zamisljenim hibridom filterskog sustava samo imat vise pumpi u pogonu koji ce zagrijavat vodu te proizvodit vise buke.Kad smo vec kod buke, ne postojie tihi wet/dry filteri

Vecina slatkovodnih filtera se moze preraditi da pase morskim uvjetima... samo je pitanje kakvu bi funkciju oni obavljali.

Posted on: 2008/1/18 9:05

tek provirio
Group:
reefer
Pozdrav i hvala na pomoci..

Sto se tice preliva iz akvarijuma pa u sump tu sam kopirao original overflov koji sam video po komercijalnim sajtovima , original je oko 50 >60 eura i meni je to skupo i jasam ga napravio sam i on dobro funkcionise... a kostao me je nekih 15 eura samo materijal....
Ovih dana cu ga slikati i postavite ovde da vidite kako izgleda, znam da nije bas tako lep kao or, ali mi je bitnija za taj novac koji bi dao za njega sada mogu kupiti zivo kamenje koje mi je bitnije za bolji akvarij i stabilniji...

Mislio sam na ulazu u sump gde pada voda iz akvarija napravim mali wet dray od mozda 100 bio kugla, ali Reef300 kazes da ce mi to povecati no3, a ako stalno cistim perlon fatu na koju pada voda od prljavstine mehnicke dali bi to pomoglo ili je tvoj savet da to izbacim i nebude nikakvog wet dray a....
Video sam da je u sumpu u drugoj pregradi koralni pesak i alge , na tom delu je namontirana uvek jaka sijalica pa iz tog dela se voda preliva trecu pregradu gde je protein skimer i crpna pumpa koja vraca vodu u akvarijum....
Kakve su to alge , zbog cega su one tu prisutne i koje su to alge u pitanju.Vece alge mislim da su culerpe a one druge sto lice na mahovinu nemam pojma....

Za akvarijum 100*55*50 koja bi rasveta bila dobra, u njemu planiram ribe i neke manje zahtevnije meke korale.
Cujem da se stalno pominje t5 rasveta...Sta je to.........
Dali moze nekim neonskom rasvetom da se napravi dobra rasveta a da odgovara i ribama i koralima.....

Protein simer koji nabavljam je deklarisan za akvarij do 500 l i prave ih KINEZI..Nazalost ...
Tesim se sto je jako velik i ima jako veliku motornu glavu pa ce mozda i dobro raditi.

Kakva je morska so firme Preis Meersaltz .... ili Tropic Marin pro reef....

Imam mogucnost da napravim cistu vodu sa RO aparata i koristim za morski,,, a gradska voda mi je dobrog kvaliteta ,ph 7,6. gh 12. kh varira od 8 do14...
Pre nego je natocim u akvarij cesmusa ide preko aktivnog uglja i mehanickog filtra od 3 mikrona...
Sa kojom vodom je bolje uraditi akvarijum........

Izvinite zbog ova milioooooooon pitanja...

Pozdrav MIKIS

Posted on: 2008/1/24 23:50

reefer pocetnik
Group:
reefer
Hehhe, koliko pitanja.
Za pocetak, ako imas pristup RO aparatu, koristi samo RO vodu za pripremu. Takodje, drzi se Tropic Marin soli. Ako mozes Pro, uzmi nju.
Wet/dry ti ne treba. Dobar sump/refugium i akvarijum sa kvalitetnim tropskim zivim kamenjem rade sav posao.
Nabavi i sve potrebne testove za morski akvarijum, obavezno.
Koju penilicu (skimmer) kupujes tacno?
Trebace ti neki uredjaj za merenje saliniteta vode, i to naruci.

Posted on: 2008/1/25 13:34

tek provirio
Group:
reefer
Danas mi je stigo iz Austrije koralni pesak i morska so firme Red Sea...Ostaje mi da porucim merac saliniteta pa da krenem sa pravljenje vode pa polako ostalo...

Izvinjavam se ma ova milion moja pitanja ali ako moze odgovor sada na 3 moja pitanja...

1 Koliko jaka unutrusnja turbulentna pumpa za moj akvarij...
2 Koja rasveta , ako drzim ribe i poneki meki koral za pocetak..
3 Koliko zivog kamenja na 250 l vode....

pozdrav MIKIS

Posted on: 2008/1/26 17:55

tek provirio
Group:
reefer
Napokon sam zavrsio tehnicki deo oko mog akvarijuma tako da moj izum overflow-a radi jer sam ga napunio vodom.
Iz overflow-a ide voda u sump u pretkomoru pregradu pa onda pada na koralni pesak i iz te komore ide u trecu zavrsnu gde stoji povratna pumpa i protein skimer....

Postavio sam unutrasnju pumpu pri vrhu koja je kapaciteta 1800l na h, neznam dali je to dovoljno za akvarijum od 300l koji ce za sada biti samo only fish...

Imam problem, gde mogu da se nabave drzaci za t5 sijalice jer sam odlucio da haubu i osvetljenje napravim sam.
Akvarij od 300l cu osvetliti sa 4 sijalice , dve plave i dve bele dnevno svetlo...ako budem uspeo da nesto pronadjem kod mene.
Koje firme sijalica su dovre za morski..
Duzina sijalica je od 90cm...

Pozdrav MIKIS

Posted on: 2008/2/2 0:24

reefer
Group:
webmaster/admin
Bok MIKIS. Obvezatno provjeri dali ti se skupljaju mjehurici zraka ako imas zatvoren owerflov. Tj. gurni nekakvo crijevo na sredini najvise tocke owerflova tako da mozes povremeno isisati zrak. Ako imas tu vrstu owerflova naravno gdje se takve komplikacije mogu desiti, a izradio si ga sam.

sto se tice pumpe koja iz sumpa vraca vodu, pravo pitanje je na koju visinu ta pumpa moze pumpat vodu, tj ako je sump prenisko pumpa ce mozda imat problema dogurat vodu do akvarija (dok ne krene). I naravno pitanje je kakvu vrstu filtracije tj filterskih medija imas. Ako je neka od varijanti kemijske filtracije, onda protok treba biti sto manji.

sto se tice svjetla, evo link na post. Imas linkove na stranice nasih sponzora sa lijeve strane pa nazovi i pitaj dal ih imaju i mogu li ti ih poslat. Ili odguglaj prodavaonice u svojoj blizini

Posted on: 2008/2/4 14:01

tek provirio
Group:
reefer
Danas sam kupio skimer.

JEBO Protein Skimmer 520. uz njega ide pumpa AP5200. Protok pumpe je 3600 l/h i izbacuje vode na visini do 3 m.
Skimer je deklarisan na 300 galona.
Imam prijatelja koji koristi ovaj skimer duze vreme mozda 2 godine i odlicno mu radi jer sam bio kod njega i danas ga video....
Sta mislite o ovom skimmeru...

Sto se tice mog overflow-a on radi jako dobro ali je malo bucan a to me nervira jer mi je akvarij u dnevnom boravku i onda ga cujem,,,,, al stacu kada sam sam ga pravio a nisam i dao samo za materijal 15 eura a ne tamo nekih 60-80 eura i sada moram cutati, to je stoje za neko vreme,

Pumpa koja vraca iz sumpa vodu u akvarijum izbacuje vodu ddo 1,8m protoka je 1800 l/h a mislim je malo smanjiti na crevu gde ubacuje vode da mi malo manje baca vode jer mi se cuje to kapljanje vode u sumpu dosta ,,ili ce neko drugo resenje postojati, ako bude neke ideje...

Pozdrav MIKIS

Posted on: 2008/2/5 1:14

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.