Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

zivo kamenje?
tek provirio
Group:
reefer
Posto u skoroj buducnosti planiram startati jedan 120*50*50 reef akvarij, pokusavam zbrajat i oduzimat troskove startanja tako da nebi bilo glavobolje. Dosta je vec na netu napisano o reef akvaristici i od moje strane dosta procitano ali jedno je o tome citat a drugo to iskusit! Volio bi da mi netko objasni dali je jadransko zivo kamenje dovoljno dobro za tropski reef akvarij, kako do njega doci i naravno kolika je cijena istoga? Racunajuci da za tu litrazu bi trebao oko 25-30 kg sto pomnozeno sa cijenom tropskog zivog kamenja iznosi skoro 4000 kn!!!! Da nebi ispalo da neznam kako je cijena reef akvarija velika, ali ipak mi ova stavka izgleda...
Dali bi se eventualno moglo pomijesati 10 kg tropskog a ostatak nabaviti jadransko kamenje?
Znam da je uglavno skuplje-bolje (naravno nije pravilo) ali bi ipak htio napravit kompromis u smislu ulozeno-dobijeno pa ako netko ima kakav savjet... rado prihvacam misljenja.

Posted on: 2008/1/2 19:52
Transfer the post to other applications Transfer

Re: zivo kamenje?
reefer
Group:
webmaster/admin
Bok Nemo. Cijela poanta kvalitetnog zivog kamenja je pomaganje procesu filtriranja cijelog sistema. Cijenom dobro jadransko kamenje ne odudara od tropskog. Cijela poanta stavljanja jadranskog zivog kamena je ta da je bas taj kamen, monstrum star par stotina godina koji je vrsio izmedju ostalog funkciju pluca mora, te je bas zato pogodan za morski akvarij. Znaci kad pricas jadranski kamen trebao bi misliti na kamen nastao kalcifikacijom, a ne onaj iz plicaka.

Ocu rec, da ako ti ikada zakaze filterski sustav dio filtracije i ovako i onako obavlja kvalitetno zivo kamenje pruzajuci ti vremenski buffer zonu do popravka samog filterskog sustava samog akvarija.

Moram te upozorit na prednosti kvalitetnog zivog kamenja prije nego ti kazem da ako imas povjerenja u svoj filterski sustav, da, mozes stavit i normalno jadransko kamenje ali ti to nebih preporucio. Jer, svako naknadno prepravljanje akvarija kosta puno vise nego pocetno ulozena sredstva i dobro promisljen sustav. Ne racunajuci gubitke u smislu zivih organizama koji ce nastanjivati tvoj morski akvarij.

Posted on: 2008/1/3 11:28

tek provirio
Group:
reefer
Hvala elfreefer na odgovoru. Ma nisam bas totalni pocetnik (barem teoretski) u morskoj. Znam sve prednosti kvalitetnog zivog kamenja i kad sam mislio na jadransko kamenje imao sam na umu kamenje koje je nastalo odumiranjem koralja a ne na ono sa plaze. Negdje sam procitao (dapace bilo je to davno) da je ekipa kupovala zivo kamenje po cijeni od cca 35-40 kn sto je velika razlika od recimo 140kn. Mozda je i cijena proporcionala sa kvalitetom ali neznam. Kada budem pocinjao sa morskom planiram da cikliranje bude sto bolje odnosno duze, tako da cu ici polako.
Kao sta sam napisao u proslom postu, mozda je najbolje (ekonomski) pomijesati suho sa zivim kamenjem i pustit da ovo suho "ozivi". Ako mozda netko zna gdje i po kojoj cijeni se moze nabavit suho kamenje ili reef keramika?
Mozda nekome ovo "preveliko" gledanje na financije u morskoj akvaristici izgleda glupo ali eto takav sam i volim cuti tudja misljenja jer ipak 10 glava zna bolje od jedne!

Posted on: 2008/1/3 15:00

reefer
Group:
webmaster/admin
Naravno da je normalno htjeti potrositi sto manje a dobiti sto vise

Za sada tvoj plan o morskom akvariju stoji, pricekam realizaciju pa mi opises kako prolaze faze cikliranja.

I da. Jedini nacin da ozivis suho kamenje je da ga pomijesas sa zivim. Raspitaj se ima li tko koralina algi pa i to tutni u mjesavinu

sto se tice same kupovine... Imas tu sponzore sa lijeve strane... uzmi telefon i zovi

Posted on: 2008/1/4 8:50

tek provirio
Group:
reefer
sta se tice projekta morat ce jos jedno vrijeme pricekat jel prvo sebi trebam povecat zivotni prostor a tek onda ekipi sa perajama!

Posted on: 2008/1/4 14:55

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]