Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 4 »

Synchiropus splendidus
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
klasa/porodica : Actinopterygii/dragonets
latinski naziv : Synchiropus splendidus
engleski : mandarin goby/ dragonet goby
hrvatski naziv medju akvaristima : mandarinac/mandarinka
staniste : zapadni Tihi Ocean do Australije
temperatura : 22-28 C
kvaliteta vode : sg 1.020-1.025; pH 8.1-8.4; dKH 8-12
morska struja : slaba, ali more treba biti ispunjeno kisikom

Riba koja u prirodi zivi medju koraljima u mirnim uvalama. Mandarin goby naraste do 8 cm. Svaki primjerak je dosta razlicit od drugog, po kolicini odredjene boje (mozemo ih pronaci crvenijih, zelenijih, plavijih), s razlicitim rasporedima sara. Uzorak koji ima po sebi je promjenjiv na perajama.
Malena ribica koja je idealna za stabilne reef akvarije starije od godinu dana, te akvariste koji imaju nesto duzi staz u morskoj akvaristici. Nikako se ne preporucuje pocetnicima, te ljudima koji su tek slozili morski koraljni akvarij. U losim uvijetima ribica ugiba kroz par dana do nekoliko tjedana-najcesce od gladi, jer nema sto za jesti. Riba koja je vec izgladnjela ima usukan tj. uvucen trbuscic i to se jako dobro vidi. Da se to ne dogodi preporucljivo je nekoliko puta na tjedan ubacivati određenu kolicinu zive artemije.
Ribica koja ne spada u porodicu Goby iako nosi to ime, spada u posebnu porodicu ribica koje su karakteristicne bas po obliku glave, vrlo malenim ustima, pectoralnoj peraji- peraja smjestena tik iznad glave, na samom vratu, s kojom komunicira s ostatkom svoje porodice, ali i upozorava protivnika, nekoga tko mu/joj smeta, ili se samo sepiri-sto je vrlo cesta pojava s primjercima koji se dobro osjecaju i zele na sebe privuci paznju-u svakom slucaju, ta peraja je signalana peraja i pocesto ju koristi.
Pliva kao kolibric, tj. izgleda kao da lebdi kroz akvarij. Strasno znatizeljna riba, koja najcesce prati vlasnika akvarija okolo naokolo s izrazitom zeljom da ga/ju se primjeti . Preporuca se jedna ili u paru, naknadno unosenje partnera/ice moze zavrsiti kobno po pridoslicu. Vrlo teritorijalna i nikako se ne preporucuje dva muzjaka u istom akvariju. Ako je samo jedna riba, ona ce se vise orjentirati sama na sebe i na vlasnika, dok dvije ribe koje su par, plivaju odvojeno, rijetko se susrecu. Zajednicko druzenje im je iskljucio tokom mrijescenja koje se odvija uzastopno nekoliko noci zaredom po nekoliko puta po noci.
Riba koja se takodjer mrijesti u akvarijima, ali mlade je nemoguce uzgojiti u zajednickom akvariju. Akvarij za tu vrstu ribice treba biti stabilan, pun zivog kamenja koji vrvi kopipodima, te ostalim slicnim organizmima koje u svom konstantnom obilazenju po akvariju lovi. Hranu prihvaca i obliku zive artemije, a s vremenom postoji mogucnost da se navikne i na sitne granulice te listice. Drustvo u akvariju koje joj pase su mirnije reef safe ribe s kojima ne dolazi u kontakt. Zadrzava se pri dnu akvarija, i po kamenju te je u stalnoj potrazi za hranom. Jede sitne crvice, planarije, kopipode i ostale sitne zive organizme u akvariju koji joj stanu u usta.
Razlika između muzjaka i zenke:
Muzjak ima pectoralnu peraju u obliku maca, tj produzetak koji je tanak i s kojim signalizira po potrebi. zenkina peraja je mala i zaobljena, tako da je na prvi pogled lako vidjeti razliku.

na slikama je muzjak

Attach file:

jpg  mandarin.jpg (52.23 KB)
16_44b8eb38445d7.jpg 500X446 px

jpg  Synchiropus-splendidus.jpg (91.45 KB)
16_44b8eb5fea629.jpg 500X456 px

Posted on: 2006/7/15 15:25
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Synchiropus splendidus
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Kako od nekog vremena imam par u akvariju : Pablo Mao dosao preko Xenie, iz Italije, dok je Talija dosla iz Korale, par tjedana poslje sada cu opisati njihovo ponasanje u akvariju od 440l.

On je cim je dosao poceo tamaniti flatwormse, tj. planarije (zbog cega sam ga i uzela). Nakon dva tjedna dosla je i curica koja je isto pomogla u tamanjenju planarija. Uz to redovito (dva-tri puta tjedno) dobivaju i zivu artemiju.

U pocetku se nisu dozivljavali, tj. on je nju kada bi ju vidio lagano otjerao s svojim sepurenjem. Ona ga je izbjegavala i uvijek je svako bio na suprotnoj strani, tu i tamo su se mimoilazili.

Konstantno su pri dnu akvarija, na mjestim gdje su se najvipse sakupljali flatwormsi, u algama, među kamenjem u potrazi za hranom. Rijetko kada plivaju (moguce da im je struja tj. valovi prejaki, pa su zato blize dnu ili kamenju)
Predvecer se znaju naci na stjenci koja je puna zelene mikro alge (koju ostavljam radi salarisa fasciatusa), tetamo sakupljaju sitne organizme-u okomitom polozaju.

06.06.06.
Sam primjetila da se vise druze tj. izgledalo mi je da ju on slijedi i da se vise sepiri u njenoj blizini.
Ona je zadnjih par dana bila debeljuskasta kao da je progutala kuglicu (nisam niti pretpostavljala da je to ikra).
Negdje oko 22 sata uvecer (kada su upaljene samo dvije plave lampe) njih dvoje je zaplivalo zagrljeno prema povrsini te su ispustili ikru i mljec u struju, a oni su se brzinski vratili u sigurnost dna, medju kamenje. To su obavili jos par puta (taj mrijest traje svega 10-ak sekundi). Pokusala sam ih slikati, ali radi kolicine protoka tj. valova u akvariju i njihove brzine, slike su jako lose.
Ugasila sam valove u nadi da ce to ponoviti. Proslo je nekoliko sati-nista! Vjerovala sam da je to to, a cim sam upalila valove, njih dvoje se ponovo zagrlilo i cijeli postupak su ponovili.

Isto se ponavljalo jos nekoliko veceri za redom s stankama izmedju mrijesta od par minuta do nekoliko sati.

Čim filmove optimiziram, smanjim i dodatno obradim, postaviti cu kratke filmice od 10-ak sekundi na forum.

Posted on: 2006/7/15 15:40

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Odlicno, pohvalno.

Čes pokusati odgojiti mlade?

Posted on: 2006/7/15 16:14

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
e to bi vec bilo malo teze !Od licinke do ribice poduzi je put,posut trnjem.I treba puno dodatnih organizama koji na tom putu pomazu.A odakle da to uzmes ? Ako sam ne uzgojis?
A onda ti treba jos masa dodatne opreme za taj uzgoj.I mjesta ! Na zalost to nisu zivorotke .

Posted on: 2006/7/16 0:44

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
F@st, kao sto je Xenia rekla, to je gotovo nemoguca misija, posebno u velikom akvariju.
Za uzgoj tih ribica potrebno je jako puno, a hrana je najvceci problem. Treba i posebni akvarij.
mozda neki drugi put...zasada uzgoj ostavljam profesionalcima.

Posted on: 2006/7/16 12:49

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Pa kaj to trebaju? zoo plankoton,fito plankton?
Ako je to u pitanju, to danas nije vise problem.

Posted on: 2006/7/16 13:19

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Stvarno nisam sigurna, vjerojatno zooplankton, jer su oni i po prirodi mesojedi. Problem je i kod odrasle ribice prehrana, a di nece biti kod malenih larvi koje prakticki i nemaju usta (naravno, salim se), ali i odrasli primjerak ima malena ustasca, kakva tek imaju bebe?

Trebao bi mi poseban uzgojni akvarij (akvarij mali imam, ali mi fali jos podosta toga, ti mali akvariji koji imaju sami svoju filtraciju ustvari ne mogu biti idealni i puni su mana-ako se ne naprave strucno, a za to mi treba dosta para-kojih ja nikada nemam).
Ma u globalu, imam ja u skoroj buducnosti u glavi sloziti na svoj akvarij maleni refugium, u koji bi bacala tako ikru zivotinjica koje se mrijeste, pa sto bude bude, ali do tada treba mi jos puno toga (mislim na idealni refugium, povezan s filterom i akvarijem, ali o tome drugom prilikom kada bude gotov i u funkciji-a do tada, nista)

A zooplankton i fitoplankton, znam da do toga vise nije problem doci i da cu uvijek pronaci dobru dusu koja ce mi dati/prodati startnu kulturu.

Posted on: 2006/7/16 13:31

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Pregledao sam Reef Central i stvarno nije lako uzgojiti malducad, ako bi ko htio procitat ima posla 24 strana postova, filmova, slika i ...
RC mandarin

Posted on: 2006/7/16 21:04

veseli
anonimacveseli
Mozda da posaljes koje jaje u Split da se poigramo?
Pozdrav,
veseli

Posted on: 2006/7/16 21:57

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
F@st, hvala na link ( vec sam malo sakupljala te informacije s RC-a )

Veseli (vidim jos uvijek problem s tvojim ulogiravanjem, pa ako ti nije problem, ajde za prvu ruku se svaki puta rucno prijavi, a mi cemo pogledati, opet, o cemu se radi)
-sto se ikre tice, nema problema, kada ih vidim sljedeci puta da se mrijeste, pokusati cu zagrabiti casicom, pa sto bude-bude.

Posted on: 2006/7/17 13:20

(1) 2 3 4 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.