Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

Akvarijum 120 x 60 x 60 potreban plan
tek provirio
Group:
reefer
Cao svima,
Ovaj forum je po mom misljenju zlata vredan i drago mi je da sam njegov novi clan.
Mozete me zvati Peca i ja sam iz Beograda.
Uskoro cu krenuti u avanturu zvanu more ,a obziorm da sam pocetnik zeleo bih da do tancina prostudiram tematiku da ne bih pravio greske kasnije. Zamolio bi iskusne clanove i ljude koji su u toj prilici da mi posalju planove morskih akvarijuma sa dimenzijama ( supm, oweflow, akvarijum , stalaza, ormaric, rupe itd..). Voleo bih da je akvarijum dimenzija 120x50x60 ili tako nesto, a plan bih odneo u radnju za izradu akvarijuma da se napravi isti po tom proracunu. Zeleo bih da imam akvarijum koji dise punim plucima i kasnije kada nadogradim znanje da nemoram isti da menjam. U orman mora sve da stane tipa sump , prot.skimmer, karantin, kalcijum reak, itd, znaci sva moguca oprema.

Unapred zahvalan,
Peca

Posted on: 2007/10/20 0:33
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Akvarijum 120 x 60 x 60 potreban plan
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Peca
To je malo veliki projekt koji trazis i nekako mi se bas ne cini da ces dobiti tako napravljen plan, radije malo pogledaj po temama forumasa, pa pripupitaj svakog pojedinacno

Da bi se napravio takav plan, prvo treba znati sto ce sve u sump, koja vrsta protoka i filtracije ce biti, na cemu ce se sve bazirati filtracija.
Sva moguca oprema, hmmm, toga ima jos puno vise nego si nabrojao, nap: fosfatreductor, UV lampa, moze i kompjuter koji mjeri apsolutno sve, kakav filter-neki kupovni ili uradi sam?.
Voljela bih ti pomoci, no nas je akvarij bez sumpa i skimera, kalcij reaktora i ostale pripadajuce tehnike, preljeva, cijevi i svega drugog.
Za takav akvarij treba: postolje, metalno (dala sam ga izraditi po dimenzijama akvarija), visoko je 60 cm. Akvarij 160/50/55, poklopac uradi sam, T5 lampe, 440 w, vanjski filter (uradi sam), duboki pijesak, zivo kamenje, wave box tunze

Posted on: 2007/10/20 9:46

reefer
Group:
webmaster/admin
Peca

Hvala na lijepom misljenju

I dobro si rekao kad kazes da se upustas u avanturu ...
Potrudimo se savjetima pomoc u izradi i planiranju definitivno. Na ovom forumu vec imas dosta toga opisano i samim akvarijima, sumpovima, owerflovima i ostalim "sitnicama" bez kojih sam akvarij nebi ispravno funkcionirao.
Za pocetak. Jedan od tvojih najboljih prijatelja bit ce stiskanje gumba "pretraga" u nasem glavnom izborniku. Tu ima prekrasnih i prekrasno opisanih akvarija nasih clanova poimenice Porfo, Pletko, Antimon, Tilly, Bojan, Ajax, Morino, Zozo ... i mnogih drugih...
Kao clan foruma imas pristup u podsekciju "Dnevnici nasih akvarija" sto je po mom misljenju sto se tice same izrade i promatranja rada malih morskih sustava izuzetno vazan dio edukacije onih koji ce tek krenuti u izradu svoga koraljnog grebena.
Neobicno mi je drago da si izabrao nas kao pocetnu tocku sa koje te ceka provodjenje plana u realnost.
Kao neposrednu posljedicu postavljanja akvarija u funkciju prvo sto ces primjetiti je poboljsana kvaliteta zraka koji udises. Npr ja kao c ne iskasljavam ujutro vise nista ima od toga 4 godine od kad smo startali svoj prvi 200 litras. Kahunin i moj greben kao takav nema ni sump ni overflov ni skimmer ni inije dodatke. Razlog tome je sto smo startali morski u vrijeme dok smo bili podstanari. Nakon prvog seljenja jednog takvog iako samo 200 litara velikog akvarija bio sam zahvalan jer nemam jos i raznorazna ostala cudesa al napominjem da takav akvarij zahtjeva vise paznje. Nakon drugog seljenja 200 litrasa u 440 litrasa na novu lokaciju ostali smo na starom sistemu filtracije i odrzavanja akvarija cisto zato sto je kao takav funkcionirao jako dobro.
Znaci sam akvarij projektiras da pase uvjetima u kojima jesi tj. moras planirati nekoliko godina unaprijed.

Ono na sto pomno moras pazit jest sljedece: izbor lokacije gdje ce sam akvarij stajat. Nemojmo se zavaravati takva avantura ima svoju kilazu. Uvjek stavljati bilo sto tesko negdje blizu nosivih zidova. (Pricu o banci u trosnoj zgradi i sefu koji propada kroz katove ovdje shvatiti doslovno i ozbiljno). Definitivno napraviti proracun statike mjesta gdje ce stajati akvarij bilo to nova zgrada ili kuca, svejedno.

Da ne pretjeram sa baljezganjem dobrodosao i uzivaj.

PS: sto se tice pitanja, prvo upotrijebiti pretragu pa ukoliko tamo ne nadjes nista korisnog postavis pitanje.

I jos jednom nasem novom clanu Peci.

Posted on: 2007/10/20 10:09

Edited by elfreefer on 2007/10/20 10:42:56

tek provirio
Group:
reefer
Hvala Vam ljudi na toploj dobrodoslici !

Bio sam na mnogim forumima i ovaj mi se najvise svidja. Dragoceni su vasi saveti i poslusacu iste. Obzirom da nemam ama bas nikakvih iskustva u ovom hobiju moram da racunam na vasu pomoc. Citao sam dosta stvari na forumu,ali opet ne znam kako da odradim taj morski akvarijum , ako moze neki web site gde imaju mere , proracuni itd.. ne znam sta da radim ..???

Evo ovako me nesto interesuje kako odraditi :

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=181517

Thx,
Peca

Posted on: 2007/10/20 11:04

tek provirio
Group:
reefer
malo sam bolje pogledao sistem ovoga tipa Upss , predpostavljam da za ovo mora da se stan proda ....

Posted on: 2007/10/20 11:18

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Pa ne moras prodati stan, ako zelis jeftin a opet vrlo funkcionalan akvarij, pogledaj moju temu, naseg akvarija: koraljni grebencic, gdje smo prije 4 godine slozili za smjesno male pare akvarij koji je trajao 2 godine (1 puta seljen), te nakraju preseljen u ovaj danasnji.
Danasnji je skuplji, zbog wave boxa tunze, koji je sam po sebi skup i po tome sto smo narucili i staklo i postolje i samo kutiju poklopca, ostalo sve je opet bilo uradi sam, snadji se kako znas i umijes.

Slobodno pitaj, ako te zanima kako smo rijesili filter (ako se odlucis za tip bez sumpa, iako sada gledajuci, mstram da je sump iuzuzetna stvar, jer ako ides idi po pravilu a sump je jedno od osnovnih pravila.

Posted on: 2007/10/20 11:49

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
ovaj akvarij s linka, kao i sump podsjecaju me na Elosov akvarij, a da, za njega bi trebalo prodati stan, jer Elos je vrlo skupa firma, ali su zato i izuzetno kvalitetni a sump im je napravljen samo tako (imala sam prilike vidjeti jedan i ostala sam ugodno iznenadjena)

Posted on: 2007/10/20 11:51

tek provirio
Group:
reefer
Quote:

Peca wrote:
Cao svima,
Ovaj forum je po mom misljenju zlata vredan i drago mi je da sam njegov novi clan.

Peca

ej,man
I agree with you
Nemoj se zajebat ko ja, pa imat zelenu vodu. Morao sam sve poceti ponovo.

Posted on: 2007/10/20 12:14

tek provirio
Group:
reefer
Da shvatam, trudicu se da ne napravim greske i poslusam vase savete. Cim budem odradio postavku akvarijuma postovacu slike !

Posted on: 2007/10/20 17:56

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]