Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Pocetnik treba vasu pomoc.....
tek provirio
From Karlovac
Group:
reefer
Prvo bih zelio kao novi clan pozdraviti sve clanove foruma i kao totalni pocetnik koji vec duze vrijeme zeli krenuti u tajne morske akvaristike zamoliti vas da mi date savjete i pomognete da uspjesno dodjem do zeljenog cilja.

Do sada sam dosta citao na netu,raznim knjigama o morskim akvarijima pa sam se cak i u zoo shopu raspitivao o tome kako poceti.Dobio sam zanimljiv odgovor da je to prilicno komplicirano i da je bolje da se u to ne upustam! E pa zbog toga(dispet,prkos,inat) cemo se ipak upustiti u to!

Molio bi da mi netko da savjet....da li je Juwel trigon 350 pogodan za morski akvarij(koraljni) i sta mi preporucujete kakav ''hardver'' staviti u njega?Interesira me da li je njegova rasvjeta dovoljna za koralje(ima pripremu za 2*15W i 2*30W)?

Posted on: 2007/8/8 20:17
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Pocetnik treba vasu pomoc.....
tek provirio
From ST / Podstrana
Group:
reefer
paaa, misljenja oko sistema filtracije su vrlo razlicita,...ja osobno volim jednostavnost i berlin sistem,... kojem je osnova jaka cirkulacija, skimmer i zivo kamenje,... neki vole monako sistem sa plenumom, a neki kombiniranje sa raznim aditivima,... ima uspjesnih akvarija na svim sistemima,... dobro razmisli sto zelis prije pocetka, jer poslije je stvar tesko ispraviti,...

od cjelog Juvel akvarija u morskoj mozes iskoristit samo staklo, eventualno i poklopac ukoliko ugradis ventilaciju i bacis sadasnju rasvjetu,... Rasvjeta mu nije dovoljna za vecinu koralja,... mozda bi mogao drzati jednostavnije mekane koralje, ukoliko bi promjenio lampe za nove, koje se upotrebljavaju u morskoj akvaristici (od 10000 K, pa do 20000 K)
Preporucam ti izradu novog akvarija, sa rupama, overflowom i sumpom,...olaksat ces sebi zivot

A sta se tice kompliciranosti, vjeruj mi da uz neko predznanje o osnovama akvaristike, kemijskim i bioloskim procesima koji se događaju u slatkovodnim akvarijima, uopce nije tesko uhvatiti se ukostac sa "kompliciranom" morskom akvaristikom.

Dispet je dobra stvar, samo naprijed!!!

Posted on: 2007/8/8 22:21

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Znam par morskih akvarija koji su nastali u trigonu.Njihovi vlasnici su njima (relativno)zadovoljni ,ali tek nakon sto su u njih ulozili jos dosta novaca(truda i zivaca).rasvjeta je potpuno pogresna,nedostatna i krivog spektra,pa ako zelis imati bilo kakve koralje,to ces obvezno morati promijeniti i staviti ili (barem) 6 T5 lampi ili kombinaciju HQI-T5.I naravno-hlađenje rasvjete.
Danas je vec potpuno jasno da najbolji morski imaju preljev,a za to treba busiti akvarij(sto je tesko na gotovom i zalijepljenom akvariju).Postoji i sistem gdje ne treba busiti,ali znam da on stvara i probleme(bilo hand made,bilo orginal Tunze).
Filtracija je najbitniji element i moze biti vrlo jednostavna i jeftina,ali uz dodatnu staklenu posudu u kojoj se formira filter i sump(posuda za tehniku).
Berlinska metoda (koja po mome Antimone,tj.ne po mome nego u orginalu nema brzi protok,vec maksimum 4 puta kolicinu vode akvarija na sat) je dobar sistem koji zahtjeva i dobar skimmer,a Jaubertova metoda je također odlicna.
Obzirom da si citao ponesto,savjetujem ti da pogledas nasu rubriku "dnevnici akvarija),malo prostudiras sto ti se sviđa,kriticki proucis i odlucis se.
Najbolje je da se odlucis za jedan sistem,kojeg ces od pocetka postivati-i u tehnici i u bioloskoj podrsci.Pocetak,tj.startanje akvarija je izuzetno bitno ,greske se tesko naknadno ispravljaju.Treba ti i nesto strpljenja,jer morski akvarij ne nastaje preko noci,vec zhtijeva određen period bioloske stabilizacije(bez obzira na sistem).
Na zalost,nasi pet shopovi ne prate razvitak morske akvaristike i drze morske akvarije samo da bi mogli reci da ih imaju,a znanje je oskudno i cak pogresno(ima izuzetaka).

Vizija koju imas o svom morskom,moze biti razlicita-ali nekako uvijek akvaristi pocnu skromno,aa onda zele maksimum,koji ne mogu postici,ukoliko su u pocetku tako formirali akvarij,da su ga determinirali.
Neki mjesec vise,moze znaciti mnogo-zato dobro razmisli sto zelis,a dobra knjiga pomoci ce puno vise nego net.(preporucujem autore:Knopp,Fossa-Nielsen,Sprung ...).

I naravno-dobrodosao na forum.

Posted on: 2007/8/8 23:34

reefer pocetnik
Group:
reef
sa dobrim kvalitetnim svrdlima se moze probiti staklo, naravno uvijek postoji rizik,ali ako strucna osoba,i sa pravim alatom da se srediti, a imas i od tunza zanimljive owerflove koje idu na bok akvarija,i lakse se busu stakla,savijetujem da sve dobro razmotris prije starta i ne zuris, a drgo ti je vec kazano..
i dobro dosao .

Posted on: 2007/8/9 11:00

tek provirio
From Karlovac
Group:
reefer
S obzirom da je to tvornicki slozen akvarij (kao i ormaric)smatram da ga ne bi trebao busiti ali znam da ukoliko zelim da koralji prezive neminovno moram raditi neke preinake!

Imam jos nekih nejasnoca koje bi molio da mi netko objasni.

Ovako:
Od opreme mi je potrebno-
1. Rasvjeta - koja je u orginal poklopcu nedostatna....mogu li to rijesiti kupovinom jacih lampi i dograditi ventilaciju ili moram kompletno mijenjati poklopac?

2. Grijac - takodjer dolazi sa akvarijem i da li je on uopste potreban?

3. Filteri - tetratec ex 1200 ili fluval 1404 i skimmer 400P sump....da li bi bili dovoljni i dobri za trigon 350 l?

4. Pumpe - pumpe su potrebne za povrat vode iz sumpa i za cirkulaciju vode u akvariju(?) .....marea 4400 ...znaci li da trebam tri komada da to izvedem?

5. Sump - koja minimalna velicina sumpa mora biti?Ogranicen sam sa prostorom jer sve to mora stati u ormaric ispod akvarija!

6. Refugium - i bez toga mogu,zar ne?

7. Preljev u trigonu - da li je to uopce izvedivo a da nije bas uocljivo u takvom tipu akvarija?

Straznja strana akvarija tj. jedna stranica je od zida odmaknuta max dva centimetra pa i nemam ni tu previse prostora za cijevi , dok su druge povrsine vidljive iz dvije prostorije(hodnik i dnevni boravak).

znam da neznam nista.....

Posted on: 2007/8/9 12:32

reefer u usponu
Group:
reefer
1.poklopac se mozda da rijesiti ali trebas sve ispo;etka montirati T5 a ne T8 lampa koje imas sada.
2.nepotrebno
3.400P je G....no sa velikim G od skimera ja koristim 1200Pna 250 lit i rekao bih da je mozda dosta, kanister samo za ugljen ili Rowu.
4.citaj po forumu
5.nema ogranicen sam u moru
6.potreban u nekim metodama filtracije
samo polako

Posted on: 2007/8/9 12:51

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

porfo wrote:
1.poklopac se mozda da rijesiti ali trebas sve ispo;etka montirati T5 a ne T8 lampa koje imas sada.
2.nepotrebno
3.400P je G....no sa velikim G od skimera ja koristim 1200Pna 250 lit i rekao bih da je mozda dosta, kanister samo za ugljen ili Rowu.
4.citaj po forumu
5.nema ogranicen sam u moru
6.potreban u nekim metodama filtracije
samo polako

Slazem se,a li tocka .-obavezna jer kasnije nema -zasto to nisam, stavio !!!!
Svi koji imaju Trigona,a ima ih,nisi prvi-ormaric smatraju smetnjom i potpuno su ga izbacili,da bi slozili oko akvarija sve sto treba.A kad sve stavis u i oko ormarica-neces ga htjeti razmontirati.ali u takav akvarij nece moci vecina koralja (svi tvrdi),a u njega ce moci i malo riba (maksimum 20 cm ukupno-malih riba ili dvije vece (za koje ce on ipak biti premali).
tebi se mozda cini da je to veliki akvarij-ali nije! On je premali za sve angele,sve Acanthuruse,sve Butterflye....

Posted on: 2007/8/9 15:43

tek provirio
From Karlovac
Group:
reefer
evo jedino sto hocu u svom akvariju su tri-cetiri clownfisha i par onih anemona u koje se te ribe skrivaju!

a sve ostalo sta zelim smjestiti unutra je sporedna zelja i to necu pokusavati dok ne stvorim uvjete za to!

koliko sam uspio procitati anemone trazi slabo do srednje svjetlo i istu takvu struju...svjestan sam svojih ogranicenja(ne novcanih nego mi fali prostora) i u skladu sa tim cu graditi akvarij! Pokusat cu sa mekim koraljima.

cak razmisljam i o kupovini Red Sea MAX ali mi estetski ni dimenzionalno nikako ne odgovara!

nasao sam na stranici od juwela da imaju pojacano svjetlo u odnosu na moje stare podatke:

1 x High-Lite Einsatzleuchte 55 cm, 2 x 24 W
1 x High-Lite Einsatzleuchte 100 cm, 2 x 45 W

to cu ''overclockati'' i dodati ventilator...nadam se da ce biti dostatno.

interesira me treba li pumpa za zrak u morskom akvariju?

Posted on: 2007/8/9 19:17

tek provirio
From Karlovac
Group:
reefer
Ipak ce se rusiti zid i staviti nesto jace i sa vise prostora ispod i iznad!

dala je zena dozvolu za izvodjenje gradjevinskih radova....

ponukali su je vasi odgovori na moja pitanja pa nije imala izbora ,pogotovo kada je vidjela slike vasih akvarija!

cim 'rupa' u zidu bude gotova i spremna za akvarij javim vam se

pozz

Posted on: 2007/8/9 23:24

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

Elysium wrote:

1 x High-Lite Einsatzleuchte 55 cm, 2 x 24 W
1 x High-Lite Einsatzleuchte 100 cm, 2 x 45 W

interesira me treba li pumpa za zrak u morskom akvariju?

Te fluo.cijevi su ne-standardne,pa ces ih tesko moci nabavljati kad ti zatrebaju.Osim toga daju manji intenzitet svjetla i ne mogu se nabaviti u svim spektrima.Ali valjda ta dimenzija stane u poklopac.Standard je inace -39 W i 54 W.

U morskom se ne koristi pumpa za zrak.skimmer napr.dovoljno oksigenira vodu.

Posted on: 2007/8/10 1:10

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]