Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Strijelko i kostorog, novi su stanovnici Jadrana
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Metro express, Zagreb, 3 srpanj 2007, str 2.
(djelomicno prepisan tekst..)

Zbog zatopljenja mora, u Jadran se iz Crvenog mora doselilo 10-ak novih vrsta.

neke od riba:
Vladika Arbanaski, vec poprilicno poznata iz porodice wrassa (strelko), mediteranska poletusa, atlantska napuhaca, narancasta tockasta kirnja, kostorog, dvije vrste barakuda...

Papaline bi se mogle odseliti na sjever ili potpuno izumrijeti, a isto vrijedi i za sardelice te vecinu plave ribe koja voli hladnije more i u hladnijem se moru razmnozava.
Nasi se jadranski uskoro mogu suociti s promjenom riba koje ce nalaziti u mrezama: ostrozubi morski guster, papigace, kostorozi, vladika arbanaski....

Zadnjih godina primjecen je veci broj 10-ak vrsta riba koje se prije nisu naseljavale u Jadranu, a dolaze kroz Sueski kanal iz Crvenog mora i Indonezije te ih zovu lesepsijski migranti. Uz ribe, primjecene su i nove vrste puzeva..

Kazu da se u zadnjih deset godina temp mora povisila za 0,27 stupnjeva, ali da bi do 2100 se more moglo povisiti za 3,5 stupnjeva i to bi izazvalo katastrofalne posljedice...

Posted on: 2007/7/3 8:14
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Strijelko i kostorog, novi su stanovnici Jadrana
reefer pocetnik
From Skopje, Republika Macedonija
Group:
reefer
Ako se neshto ne preuzme oko globalnog zatoplenja izgleda da che mo doziveti da se i korali pochnu naseljavati u jadransko more. Vidi ja da che nasa deca da rone oko koralnog grebena u jadransko more.
Strashna stvar ali se deshava.

Posted on: 2007/7/3 11:03

reefer
Group:
reefer
pa ti otvori ducan s morskim tropskim ribama?
bit ce spreha mama tata gle koju sam malu hobotnicu u raznim bojama nasao?
mama tata zasto mi pjena ide na usta?

sto se mene tice i tog globalnog zatopljenja ja se toliko ne zabrinjavam.
gledao sam dok je onaj lik par ili kako vec pricao o o periodima koji se ponavljaju i ja vjerujem u tu pricu.
sad da mi uzrokujemo dodatne promjene istina i da treba smanjiti potrosnju fosilnih goriva itd itd sve to stoji ali uglavnom mislim da nismo mi toliki stetnici kolikima se cinimo.

Posted on: 2007/7/3 12:28

reefer pocetnik
From Skopje, Republika Macedonija
Group:
reefer
Sta che ti duchan kada mozesh da odesh do plaze i uhvatish sto zelish.
morino globalno zatoplavanje je fakt nema vishe spekulacija dali je ili nije. Tachno s ezna koje su gasovi stetni i koji ti prouzrokuju.
Tachno uvek su postojali tople i hladne periode ali u nekim granicama. Ovaj topli period koji je sada je za duplo topliji od kojeg bilo prije i tepmperatura raste. Najbolje da pogledash dokumentarni film "An Inconvenient Truth" pa chesh da vidish temperaturnu skalu u razdoblju od 650000 godina. Videchesh strashnih fotografija sta se deshava niz celog cveta. Evo ti i dokaz za to tropski organizmi u jadranu. Nikad ih nije bilo a sada su tu. Zarem nije to zbog temperature?
Mozda tebe to ne zabrinjava ali tvoja che deca to da osete. Pogledaj vesti ne jednom delu suhsha pozhari na drugom delu poplave. Znash da posledica globalnog zatopljavanja nije samo susha vech i poplave obilnih kisha. Zbog topline iznad mora i oceana isparavanje je veche i biche i vishe kishe. Zdruge strane zbot toplote i brze isparavanje zemlja se brze sushi i ne moze da zadrzi vlagu pa nastaju pustine.
Biche puno problema i to ubrzo ako se ne preduzme neshto.
Da ne pricham o tome sta se deshava zbog smanjenje ozonskog omotacha.
I da znash mi ljudi smo uzrok toga. Nismo mi shtetnici samo i za nas vaze zakoni prirode. Dok ima hrane u izobilju biche i ljudi puno ali kada potroshimio hranu e onda che se broj namaliti. To vazi za zivotinje to vazi i za ljude. I to se stalno deshava ali do sada se nije desilo ljudima. A mozda biche uskoro.

Posted on: 2007/7/3 13:14

reefer
Group:
reefer
ovako sto se tice tih temperatura itd
zelim neovisno istrazivanje bez da pogoduje ikom.
da bi nesto zakljucili s znanstvenog pristupa ne mozemo reci joj ulovili par riba i sad je to tako gotovi smo.
vjeroatno ih je i prije znalo biti samo ih nitko nije lovio ili nije bio osvjesten da te vrste zive negdje drugdje pa niju uzeo to u obzir.
a sto se tice poplava itd i susa pa 64 koliko ja znam je zagreb plivao isto pa nitko nije pricao o poplavama.
i fore za dizanje mora rekli su da je najrealnija mjera dizanja mora 10 cm u iducih 100 godina.
otoci negdje nestaju jer ih more proguta druhgdje nastanu jer vulkan eruptira to je uvijek tako bilo i biti ce.
ja jesam za brigu o planetu ali ne biti preekstreman.
kao sto vjerujem da sad umanjuje problem tako vjerujem da razne organizacije preuvelicavaju razlog naravno $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$!
najlakse je nesto prodat kad uvjeris nekoga da mu bas o treba.

Posted on: 2007/7/3 13:32

reefer
Group:
reefer
zivimo na zivom planetu koji se mjenja i punom zivota i cim to nama ne pogoduje odmah prigovaramo.
netko ce reci a tsunami se prije nije događao događao se samo nije ekipa toliko putovala,nije svatko imao kameru u đepu,tamo je bila sirotinja a ne americki drzavljani i nije bilo onda interesantno.
jedino sto postujem su brojke a price joj kak je ljetto tesko sparno kako je zima blaga itd to su sve naklapanja i pretpostavke.
s cinjenicama(ponavljam neovisnog instituta-ako takav postoji)se bitka vodi.

Posted on: 2007/7/3 14:06

reefer
Group:
webmaster/admin
E sad, pitanje globalnog zatopljenja je opako pipkavo pitanje.
Moramo uzeti u obzir i cinjenicu da je zemlja usla u fazu "ledenog doba".
Dal se nesto da uciniti u svezi globalnog zatopljenja, bez sumlje, da se uciniti.

Da zapadne kao i istocne zemlje trenutno ne provode sporazum iz Kjota, ne provode.

E sad ostaje samo jos pitanje rjesavanja ciklickih globalnih promjena same majke zemlje. Kao i pitanje (pazljivo procitati ostatak recenice) do koje mjere treba smanjiti staklenicki efekt. Jer. U neku ruku gledajuci, meni je finije kad je toplije ali ne i kad je prevruce

Posted on: 2007/7/3 14:58

reefer
Group:
reefer
koji car toplije ali ne prevruce.

Posted on: 2007/7/3 15:21

reefer
Group:
reefer
mislim ovako prije ko zna koliko godina zivjeli su dinosauri i onda bam ledeno doba pomrli.
klima se proucava kojih 100 godina sto je puno premalo da bi mogli donositi ikakve zakljucke.mozemo pricati o trenutnim tendencijama ali po meni to je sve.
ja ne tvrdim da zatopljenja zbog utjecaja fosilnih goriva nema ali neodgovorno je reci da ce sve u k..... jer je cinjenica da ce se to dogoditi kad tad ali po mom misljenju radi nekog asteroida ili meteora veceg nego onaj iz sibira 1908 koji je porusio 200 km sume.
i opet uz to sve ako nas nesto ne bubne dovoljno jako da nas izbaci iz putanje tj preblizi ili udalji previse o sunca mislim da ce se zivot opet razviti i opet evoluirati.
a to sad oce li se dalmatinci koji iznajmljuju apartmane uz more brinuti oce li za 200 god im more doci u razinu ograde,pustimo i njih da imaju neki posao:-)
negdje sam citao dokazano je da je na podrucju panonske hrvatske nekad bilo more i sad ja pitam da se more i digne 10 m jer to stvarno toliko neprirodno?
danas svi pricaju domaca hrana zdravlje ekogija itd
vise pilic nije pilic nego mora biti domaci pilic.
ako nesto hoda kao pilic,glasa se kao pilic i izgleda kao pilic i ima okus kao pilic po svemu sudeci to mora da je pilic.
jedini problem smatram u buducnosti mozda pitku vodu zbog pitanja da li ce potraga biti jednaka potraznji a ljudi danas prodaju jedni druge a kamoli vodu.

Posted on: 2007/7/3 15:35

reefer
Group:
reefer
da i jos sto se tice pilica rađe uvijek pojedem ga iz konc logora nego domaceg.ovdje ga kontroliraju nema doticaja s divljim zivotinjama.
i sad ce neki reci svjet je poludio pa i ptice imaju gripu.
i prije su imale ali nitko vjerojatno nije znao.
virus je samo nacin u prirodi da dse uspostavi ravnoteza slabiji umiru jaci prezive.

Posted on: 2007/7/3 15:40

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.