Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 »

Koliko rasvjete? A cirkulacija?
tek provirio
Group:
reefer
Pozdrav svima. Nakon nekoliko godina slatkovodnog akvarija, odlucili smo nas juwel 300 pretvoriti u morski reef.

Moje prvo pitanje (a bit ce ih sigurno jos) je koju rasvjetu, koliko i kako sloziti. zelimo drzati sve (znaci i tvrde koralje i ne zelimo da se muce nego da bujaju u svim bojama i oblicima). Koliko lampi, koliko watta, koje lampe?

Nadalje, necemo busiti sump, nego cemo svu tehniku smjestiti na jednu stranu. Mislili smo uzeti skimmer, vanjski filter (fluval ili neki drugi) i par pumpi.

Eh sad... da je para, uzeli bi tunzeov multicontroler... ali postoji li neka alternativa da se dobije dobar protok bez dzepova da se ne skuplja detritus?

Jos pitanja... vidim da se lome koplja oko kamenja. Jadransko? Ili? Keramika pa zivi pijesak?

Otvoreni smo za sve savjete!

Posted on: 2007/4/11 15:58
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Koliko rasvjete? A cirkulacija?
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
marinoo

Rasvijeta, neki recept s kojim sigurno necete pogrijesiti je 1W/ 1l, T5 ideala. Čim raznovrsniji spektar boje su bolje.

Hmm, za protok, kod nas je to Wave box, ali sigurna sam da postoji jos zanimljivih opcija, ali to ce oni s pumpama bolje znati reci.

sto se tice bez sumpa, zasto ne? Moze se sve to sa strane napraviti, samo je potreban onda takav preljev tj. "vanjski preljev.

A kamenje: zasto keramika? Keramika nije kamenje. Moze zivo ili suho koje poslije ozivi (cikliranje je nesto duze).
Za zivo kamenje, vrlo je bitna kvaliteta kako je taj kamen doputovao, gdje je boravio i sto "nosi u sebi".
zivo kamenje moze biti dvosjekli mac, moze biti prvoklasno a moze biti i sa manom.

Posted on: 2007/4/11 17:15

reefer
Group:
reefer
marinoo pozdrav i dobrodosao.

ja si sad slazem akvarij s sumpom i mislim da ti je puno bolje pogotovo radi estetskih razloga ici na sump.nego bez njega opet kako zelis ali bezveze da je ormar ispod prazan a okolo se vide filteri.sto se cirkulacije tice mislim da nije toliko stbvar u brojci koliko u dobrom postavu tj da nema mrtvih kutova itd uglavnom samo sibaj.

Posted on: 2007/4/11 23:57

reefer
Group:
reefer
povlacim ovo za busenje ako je akvarij star.

Posted on: 2007/4/12 0:02

tek provirio
Group:
reefer
A meni su rekli da se ne isplati busiti novi akvarij. Hmm. Akvarij je relativno nov.

Posted on: 2007/4/12 7:51

tek provirio
Group:
reefer
Evo jos jedne pocetnice u morskoj! Pozdrav!

Vidim da nas slicni problemi muce. Ja sam krenula u morske vode i kupila od jednog forumasa rio300. Isto nije probusen nego ima vanjski preljev, makar bi ja radije odmah sump bas iz spomenutog razloga, sve je lakse odrzavati. No nekako se potiho nadam, valjda ce i ova varijanta biti ok.

Ja sad muku mucim s rasvjetom, jer ovo sto mi je predlozeno sigurno nece biti dovoljno za koralje (2x39 t5 i 2x39 t8 s postojeceg juwela). Najradije bih prodala poklopac i napravila overtank rasvjetu i to barem 250 watta. Mozda i onu koja visi sa stropa, to mi je mrak.

sto se cirkulacije tice, ja razmisljam o tunzeu, 2x 4500 ili jedna od 6000l. Wavebox mi se sviđa, ali mislim da mi je akvarij premali za to.

Problem mi je sto sam jako puno toga procitala, narocito tuđa iskustva i sad bi najradije preskocila faze koje su prolazili drugi (mali akvarij, losa rasvjeta, losa cirkulacija, problemi) i odmah napravila tank s kojim cu biti zadovoljna.
Naravno, losa strana kad puno citas je i to sto onda vidis sto zelis... a to kostaaa.

Kahuna, tvoj akvarij mi se jako svidio na prvi pogled. Jako jako lijepo. To mi je nekako orijentir sto zelim napraviti.

Posted on: 2007/4/12 8:56

reefer u usponu
Group:
reefer
Tania@ da se napraviti preljev u bez busenja ima super rijesenja kod amera napravi se kockica od stakla pri vrhu i na nju se montira cesalj i 2 cijevi koje potlakom vade dodu i to je to, juwel se da hebeno modificirati na t5 lampe samo ako imas malo uradi sam duha. i nije skupo

Posted on: 2007/4/12 11:15

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Dobrodosao na artreef

Busiti dno vec gotovog akvarija (dakle busi se akvarij kako bi voda istjecala u sump koji je pak posebni akvarij/posuda/kanta koja se obicno nalazi ispod) je jako tesko pa svakako nije preporucljivo no kao rjesenje se moze uzeti vanjski preljev

sto se tice lampi probaj vidjeti koliko mozes ugurati dodatnih T5 lampi uz malo igre kako profa kaze dalo bi se stogod modificirati, vrijedi se potruditi zbog estetskih razloga (nikakav DIY poklopac nece bolje ispasti od origigi)

Veliki broj akvarista pocinje s obicnim pumpama za cirkulaciju i takvi akvariji sasvim dobro funkcioniraju kad se sve dobro nastima, dakle moze i bez tunzea

a sto se tice kamenja - da lome se koplja uglavnom svakako je preporucljivo uzeti barem dio zivog kamenja a dio moze biti mrtvo ili pak keramika. Moje misljenje je da nema nikakvog zla u jadranskom kamenju i dok se ne dokaze suprotno ja nemam nista protiv njega, no nije svako kamenje pogodno za akvarij pa tako nije bas svejedno kakvo jadransko ces naci/uzeti. Pri izboru kamenja pogotovo jadranskog trebas uzeti u obzir i ekoloske razloge (devastacija nase obale).

Posted on: 2007/4/12 12:45

reefer pocetnik
Group:
reefer
Keramika je veom popularna u poslednje vreme. Ja sam za njenu upotrebu, uvek. Ona se koristi kao baza, tj. osnova za izgradnju reef-a. Na nju dalje stavljas TROPSKO zivo kamenje, nikako jadransko. Razloge za to smo vec mnogo puta spomnjali.
Cena keramike (vestackog reef kamena) je prilicno ispod cene zivog kamena i isplati se uzeti tako nesto. Narocito sto mozes da biras velicinu i oblik i pravis otvore u strukturi reef-a.
Sklopljen akvarijum se moze busiti, ali pazljivo sa tim. Kao resenje ti je hornet lepo napisao.
Pozdrav

Posted on: 2007/4/12 12:54

tek provirio
Group:
reefer
"juwel se da hebeno modificirati na t5 lampe samo ako imas malo uradi sam duha. "

Hmmm, ja nemam nimalo uradi sam duha, a bogme ni znanja niti bi se upustala u nesto sto mi ne lezi, moja struka je nesto sasvim drugo, ali cu radi platiti nekom tko mi iznađe dobro rjesenje a da dobro izgleda.
Najbolja varijanta koju sam do sada dobila kao prijedlog je da ostanu ove dvije t8 lampe, da na straznji dio akvarija dođu 2x39 t5 i eventualno (na moje inzistiranje za jacim svjetlom) jedna između ovih t8.
Znaci 3x39 t5 i 2x39 t8...nesto manje od 200watta

Cijena: do sada 5.100 kn (akvarij s postoljem i poklopcem i preljevom, skimmer i navedena rasvjeta).
Komentari?

Za zivo kamenje i mene zanima... gdje kupiti? Belugo? Vili? Nesto trece? Rado bi sto prije sve pokrenula da se ciklira, ali se za sada jos mucim s nekim stvarima.

Posted on: 2007/4/12 14:28

(1) 2 3 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.