Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

odumire mi acropora
reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Pocela mi je ugibat jedna acropora, ona ljubicasta Xenijina.
Primjetio sam prije tjedan dana da gubi boju, tj. postaje samo smeđa, a imala je ljubicaste i zelene boje. Nakon par dana cijela je posmeđila.

Nakon toga pocela je po vrhovima gubiti tkivo, a sada je to uznapredovalo i nize. Bila je na najvisem mjestu u akvariju, s dobrim protokom oko nje i dobro je bila rasla do ovog trenutka.
Sad sam ju premjestio misleci da joj mozda polozaj ne odgovara, ali i dalje se ista stvar događa.
Mislio sam da je uzrok aktivni ugljen i antiphos koje sam stavio u fluval 304 prije otprilike mjesec dana. Sve je bilo dobro i nikakvih nuspojava nisam vidio do ovog trenutka.
Iskljucio sam fluval prije dva dana, tako da sada vise nista ne ide preko AU i antiphosa, ali i dalje ne vidim da se bilo sto mijenja.
Svi ostali koralji (druga acropora, seriatopore, LPS-ovi..., meki koralji) osim jedne prekrasne zelene caulastree koju mi je prije cetiri dana donio pletko su OK.
I caulastrea pokazuje slicne simptome. Zatvorena je i ispuhana, a na mjestima je izgubila tkivo.

sto bi mogao biti uzrok?

Posted on: 2007/4/10 18:04
Transfer the post to other applications Transfer

Re: odumire mi acropora
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Jesi li mjerio parametre? (fosfati, kalcij, teski metali, magnezij, nitrati).
Hmmm, bas cudno da se to pocelo događati! Posebno nakon toliko vremena od novih filterskih medija.

Caulastreu pokusaj staviti na jako slabi protok (znam da u akvarijima vole mjesta s slabimjim protokom), a isto znam da pocnu gubiti tkivo ako u akvariju ima preveliki broj nitrata (iznad 10 mg/l).

za Acro nemam pojma, mozda je prejak fosfatremuver a ako je posmeđila, prije bih rekla da nema dovoljno svijetla.
Slicne nekakve gubitke s Acroporama je imao Stina u akvariju, pa je iskljucio PO4 (no on je koristio Rowaphos, ako me pamcenje sluzi).-doduse, njegove su propadale odozdola i "gulilo" bi se tkivo te bi ostao zeleni kostur

Posted on: 2007/4/11 9:15

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Nitrati i fosfate moram izmjeriti. Do sada su mi salifert testovima uvijek pokazivali najmanje mjere.
Kalcij mi je nizak, oko 360 do 380, ali s tim vec dugo muku mucim.

Posted on: 2007/4/11 12:01

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Mislim da si i sam pronasao uzrok,ali koralj ne moze tako brzo reagirati,jer se akvarij stabilizira dulje od par dana.
A i koralji trebaju kalcija-da bi rasli-A ako ne rastu-ne mogu dugo stajati na mjestu-ili prosperiraju ili stagniraju.
A i ta je akropora osjetljivija od drugih.nekako ispada:cim ljepsa tim teza.
Pogledaj istu temu trenutno na slo-reefu.
A kod mene ni nema phosphat remuvera-pa ni AU.S razlogom.

Posted on: 2007/4/12 1:53

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Recimo kod mene je ta acroporoa dosta agresivna i "tamani" svaki koralj koji dodiruje

Treba pripaziti s upotrebom AU i PO4 odstranjivaca, mogu naskoditi ako ih se stavi previse, na neprimjeren protok, neki exstra jaki i extra super...

Posted on: 2007/4/12 7:51

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Kad acro.propada od vrhova,znaci da ne raste,da nema dosta hranjivih tvari,a tipican znak za pocetno propadanje zbog RP ili viska AU.

Posted on: 2007/4/12 16:52

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Gotova je. Cijela je izgubila tkivo.

Posted on: 2007/4/12 17:38

tek provirio
Group:
reef
Acropora i svi ostali tvrdi koralji trebaju izricito dobro rasvijetu a rasvijeta je u vodi istog intenziteta puno jaca ako je voda vise provodljiva. Da skratim i sam si nasao uzrok a to je kalcij ako stavis RO vodu koja je mekana i nije zasicena ostalim mineralima i silikatima dobio si vrlo veliku provodljivost naravno i vrlo mali postotak nutrienata ako imas dobar skimer. U tom slucaju salinitet pogotovo za tvrde koralje se dize na 1026-1027 sto je prije svega dobar rezervar za odrzavanje minerala za tvrde koralje, a usporedo sa time ja osobno koristim tropic marin preparate njihov Ca je vrlo topljiv u takvoj vodi i bez problema ga dizes na dalekih od tvoijih 360-380 na minimalnih 440-450 i tu konstantu odrzavas ovisno o broju koralja preparatom ili kalcij reaktorom i nema problema sa dizanjem i odrzavanjem razine bilo kojeg parametra u vodi a sukladno tome sto malo ljudi polaze paznju element odmah iza a to je vrlo bitan magnezij 1300-1500 mg/L za izgradnju koznog djela tkiva kako koralja tako i svih ostali invertibratesa i on je jedan od najzasluznijih za boju svih zivih organizama u moru, ja ga također drzim u plafonu 1480-1520 mg/LIt. I na kraju vrlo jednostavna stavka sto imas tvrđe koralje to parametre moras dignuti na maximum i onda se oni bildaju i rastu stvarnom i velikom brzinom.

Posted on: 2007/4/12 20:17

tek provirio
Group:
reef
Čuj proviro daj me odviri !

Posted on: 2007/4/12 20:20

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

Imperator wrote:
Gotova je. Cijela je izgubila tkivo.
zao mi je.Mora biti da se nesto poremetilo u akvariju jer je bila kod tebe dosta vremena.Koliko ?
Evo na slici maticna kolonija8sad je puno veca-slika je od prije par mjeseci.)Open in new window

Posted on: 2007/4/13 0:03

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]