Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Koliko kamenja?
sve me zanima
From Split
Group:
reefer
Spremam se u nabavku kamenja pa me zanima koliko kg kamenja je obicno potrebno za 230l? Ne bih nesto pretrpano, zanima me koliki je prosijek. I ako se ne uzima samo zivo kamenje nego i keramika koji bi bio optimalni omjer? Zapravo mi nije jasno ako sada uzmem manju kolicinu kamenja i sa njom krene kako dodajem nove kad su mi se organizmi vec naselili na kamenje u akvariju, odnosno, koliko je jednostavna reorganizacija kamenja nakon sto je zivot u akvariju vec zapoceo?

Posted on: 2007/3/26 10:13
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Koliko kamenja?
reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Ne postoji jedinstven odgovor na tvoje pitanje. Kolicina kamenja (odnosno tezina) ovisi o tome koliko je kamenje tesko u odnosu na volumen (pravilo je da sto je kamen laksi to je i bolji), ovisi o tome kako zelis da ti izgleda rockscape.
Prema tome, sto je kamen kvalitetniji to ga je u kg manje potrebno.
Okvirno gledano potrebno je oko 30 do 40 kg kamenja. Naravno moze i vise, a i manje.
Ako mozes mislim da bi ti puno bolje bilo sve kamenje odjednom staviti i kupiti jer ima dosta posla kad se dodaje novo kamenje, obicno se koralji polome...

Posted on: 2007/3/26 11:53

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ako kamenje dodajese kasnije,imat ces i VELIKIH problema u smislu destabilizacije uvjeta u akvariju.Morski akvarij ne smije imati "nepozeljnih"algi-cijano,nitaste alge-koje se namnoze ako dodajes novi ,bilo mrtvi,bilo zivi kamen.A ono sto se nalazi unutar tog novog kamena uzrokovat ce rast tih algi,otpustit ce iz svoje unutrasnjosti razno,razne kemijske supstance,pa ce porast nitrati,nitriti,fosfati,redoks potencijal ce pasti-a sve to ce uzrokovati lose posljedice na koralje i ostale stanovnike akvarija.Dakle,preslagivanje kamenja bit ce i najmanji problem.
Da bi se kamen u akvariju doveo u "pravo"stanje potrebno je bar nekoliko mjeseci,ovisno o vrsti .Taj proces se ne moze bitno skratiti nikakvim postupkom-potrebno je vrijeme.Ako tu cinjenicu zanemaris-akvarij nece godinama doci u biolosku ravnotezu,potrebnu za uspjesan rast i zivot invertebrata.
Kamen u akvariju nije dekoracija,on je temelj bioloskog sustava.On nije "postolje"za koralje,on je uvjet bez kojeg nema zivota u morskom akvariju.

Posted on: 2007/3/26 15:18

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Jedini nacin, ispravni, za dodati naknadno kamenje, po mom iskustvu je taj da to novo kamenje drzis neko vrijeme u zasebnom akvariju, gdje ce se ono sciklirati i stabilizirati.
Isto tako, kada novo kamenje stavis u neki zasebni tank, mozes vidjeti ima li nezeljenih stopera (rakova, anemona...) te na vrijeme to izvaditi van.
Isto tako na taj nacin provjeravas parametre, a kada su svi parametri u redu neko vrijeme, znas da je moguce staviti to kamenje u vec startan akvarij, a da nece biti nezeljenih posljedica

Naravno, u zasebno tanku potrebno je imati dobru filtraciju, protok..vrsiti promjene mora

Posted on: 2007/3/26 19:40

reefer u usponu
Group:
reefer
Stara "skola" kaze 150 do 250 gr na litar live rocka, u zavisnosti od kvalitet, poroznosti itd.
Medjutim u novije vreme , kako se sve vise daje znacaj samom aquascapeu u tehici izrade aquascape moguce je upotrebiti i manje kamena.

Po meni nije tako strasno ako novi kamen dodas u akcvarij odmah, naravno ako to nije kamen koji je bo dugo uizvan vode i s primetljivim odumiranjem. Znam da Fossa voli da stavlja novi pristigli kamen u svoje akvarije, kaze da mu je veoma interesantno kako i pored odumiranja, gleda kako sve s njega pocne rasti, jer ga prije ne cisti .

Posted on: 2007/3/27 10:10

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
jucer je bas kod nas bio jedan buduci morski akvarist, pa nas je bas pitao koliko imamo kila kamenja u akvariju?
-i inace na to pitanje ne znam odgovoriti, znam da je to bilo u prvoj turi oko 2 kante od 25 l, tako i u drugoj turi, neko kamenje je otislo, neko je novo dodano, ali kilazu ne znam.

Kako nekome objasniti koliko mu treba kamenja na litrazu?

Neki sam dan pomagala prijatelju sloziti u 600l i stavili smo oko 75 kg, s tim da nisamo sve upotrijebili (naravno, ja volim prozracnije akvarije, a u ovom slucaju to i nije toliko prozracno bilo kao u mom akvariju).

Dosta to sve ovisi i o samoj velicini kamenja, jer ako se uzmu manji kamencici od po kile-dvije, ili se slazu "grote" od par kila nije isto po zauzimanju prostora i izgleda.
Moje je misljenje da je najbolje kombinirati vece kamenje od nekoliko kila s manjim kamenjem ili sloziti sistem kakav je napravila Xenia, koji je meni i dan danas najbolji i najfascinantniji nacin postavljanja aquascapea

Posted on: 2007/3/28 8:35

reefer
Group:
reef
MA nema tu pravila koliko kila... kod mene je akvarij nagruvan kamenjem, a u buducnosti bi htio akvarij sa sto manje kamenja, ali izuzetno kvalitetnog!

Prozracnost i mene drzi, tocnije "otoci" nastanjeni sa predivnim koraljima, a okolo prostora za plivanje, koliko god akvarij moze pruziti!

Kahuna nesto puno ti imas prijatelja sa akvarijima i to svi imaju mrcine od akvarija

Posted on: 2007/3/28 11:27

sve me zanima
From Split
Group:
reefer
Ekipa, hvala na odgovorima. Dakle, zakljucak je da - pravila nema!

Posted on: 2007/3/28 12:54

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Quote:

stina wrote:

Kahuna nesto puno ti imas prijatelja sa akvarijima i to svi imaju mrcine od akvarija

A sto ces, kada sam u Zagrebu, a imam akvarij kakav imam, staza i znanja isto nesto, a imam i prijateljicu i partnericu Xeniu, koja pomaze svim silama (o njenom akvariju i znanju ne moram niti pricati) i naravno ljudi koji to znaju prepoznati i kojima je u interesu poslije imati krasan akvarij u svom okruzenju. , modernu prezentaciju, idealnu organizaciju...
A nakraju veze, poznanstva i preporuke puno znace, covjeka koji me gura, a i tko god da je dosao do nas, ostao je paf...posebno ako je prije bio kod nekog drugog "velikog" akvariste , znalca u morskoj iz Zagreba

Posted on: 2007/3/28 13:21

reefer
Group:
reef
Ma ja mislim da ima jos tu nesto kod tebe, al skrivas to ko zmija noge...

pozdrav

Posted on: 2007/3/28 14:04

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.