Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 4 »

DIY Moonlight, ucini sam 2.
reefer
Group:
webmaster/admin
Zanimljiva priprema price prije fotografija izvedbe.

Dakle.

Na poklon iz Makedonije Kahuna je od Aquamaniac-a dobila hrpu (al stvarno hrpu) upaljaca sa ugrađenim ledicama i to zamislite srece, LED-icama razlicitih boja.

Ni pet ni sest sacekamo mi mrakusu da navali preko krovova.
Nakon određene borbe sunca dostojne postovanja sa mrakom, sunce ode na zasluzeni pocinak na neko vrijeme.

Upaljace slozimo sve na istu hrpu i krene testiranje.
Ugasimo preostala svjetla i jedog po jednog od upaljaca usmjerimo na koralje pokusavajuci pronac najljepsu nijansu svjetla koja bi odgovarala (po nasoj slobodoj procjeni) najljepsoj mjesecini koju smo ikad vidjeli.
Nakon sat, dva natezanja izaberemo određenu vrstu svjetla koja po naravno Kahuninom misljenju daje nabolji rezultat osvjetljenja akvarija u nocnim uvjetima.

Nasto ja kao takav navalim sa katsavidom (srafciger) na upaljace.

Bitno za primjetiti. Bez karakteristika dioda problem je proracunat cak i takav jednostavan sklop.

Pokusaj prvi.

Sve slozeno, diode ugrađene, spremno za prvi test.

Uspjeh. Svih 5 ledica svijetle ko velike. Vrijeme za test cekanja. Nakon nekoliko sati sve radi ko beba
Neda mi vrag mira. Moram ja cackat dok mogu. Ocu da svijetle sto jace mogu. Pojacam protok struje kroz ledice. Sve svjetli sve u 16. betlehem

Prvi znaci problema. Kahuna osjeca da nesto ne valja i snenim okicama iz kreveta pocinje urlat dok ja ko opcinjen gledam kako se iz poklopca pocinje dizat gusti dim.

(U tom trenutku dobro je imat veliki crveni ABORT gumb kojeg u panici mozes lako opicuti cak i laktovima ako su ti ruke mokre. sto ja i ucinih).

Bla. Bla. Nastavak price tog dana sigurno znate.

Pokusaj drugi.

Sva sreca imo ja 5 ledica iz ducana. Karakteristika poznata. Lako za proracunat. Proracunam je za 9 V. 3 V Lufta ostavim dako da ako hocu Betlehem mogu ga imat. Sve radi. Svjetli bozanstveno. Trenutci pauze.
Ali, nemaju te ledice onu nijansu koju smo izvukli iz ledica iz upalaca. I .
Kahuna se zazeljela jaceg svjetla na organizmima raznoraznim (jesam zaboravio spomenut par sati potrosenog kahuninog vremena usmjeravanja osvjetljenja na tocno zeljene ciljeve ? OPET ?)
Neda vrag mira, pojaca ona mjesecinu. Sve zasvijetli kako treba a onda se sve, bas sve do jedne pogase.
Kraj pokusaja drugog. Opet ne radi mjesecina $#&$%$#.

Pokusaj treci.

Nakon isprobavanja smo skontali da najljepse osvjetljenje daju kombinacije 2 boje, svaki SPS polip ukoliko ima imalo drugaciju boju od samog tijela koralja je lako uocljiv i izrazito upecatljiv.

Vrag odnio salu, ponestaje nam ledica tocno odeđenih boja iz upaljaca.
Sve mora radit iz prve. Proracune vrsim za 12V i 10% tolerancije. U ovom slucaju lako izmjerim protok struje i kolicinu napona na ledicama potrebnu za optimalan rad istih bez straha od nuspojava, ampermetrom.

Veceras ide u pogon.

Poanta price.

Kupovne ledice.
Ukoliko nesto krene po zlu, samo prestanu radit.

Ledice iz upaljaca.
Ukoliko si nesto "sjebo" = VELIKA BANANA

Dobra strana im je da mozes birat tocno određenu boju svjetlosti koja ce pasat individualnim sistemima po potrebi.

Naslov posta je Ucini sam 2 zbog toga sto nam je ovo mjesecina br. 2. Homemade uradci obicno traju po mome oko 2 godine a onda ih sol toliko pojede da ti jednostavno trebaju druge ledice. A i same ledice imaju svoj vijek trajanja.

Djelomicna dokumentacija slikama slijedi...

Legenda:
ledica, LED = Light-emitting diode

A light-emitting diode (LED) is a semiconductor device that emits incoherent narrow-spectrum light when electrically biased in the forward direction. This effect is a form of electroluminescence. LEDs are small extended sources with extra optics added to the chip, which emit a complex intensity spatial distribution. The color of the emitted light depends on the composition and condition of the semiconducting material used, and can be infrared, visible or near-ultraviolet. Rubin Braunstein of the Radio Corporation of America first reported on infrared emission from gallium arsenide (GaAs) and other semiconductor alloys in 1955. Experimenters at Texas Instruments, Bob Biard and Gary Pittman, found in 1961 that gallium arsenide gave off infrared (invisible) light when electric current was applied. Biard and Pittman were able to establish the priority of their work and received the patent for the infrared light-emitting diode. Nick Holonyak Jr. of the General Electric Company developed the first practical visible-spectrum LED in 1962.

Posted on: 2007/3/10 15:21

Re: DIY Moonlight, ucini sam 2.
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
no comment

Posted on: 2007/3/10 15:33
Transfer the post to other applications Transfer

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

elfreefer wrote:

ovo je neki novi naziv ili lapsus --- "pravilno" je kacavida

Quote:

elfreefer wrote:

Prvi znaci problema. Kahuna osjeca da nesto ne valja i snenim okicama iz kreveta pocinje urlat dok ja ko opcinjen gledam kako se iz poklopca pocinje dizat gusti dim.

a sta sam vam ja rekao (u onoj prosloj temi) - LED iz upaljaca svakako bi trebalo izbjegavati ako se misli koliko toliko sigurnije ziviti

Quote:

elfreefer wrote:
Sva sreca imo ja 5 ledica iz ducana. Karakteristika poznata. Lako za proracunat. Proracunam je za 9 V. 3 V Lufta ostavim dako da ako hocu Betlehem mogu ga imat. Sve radi. Svjetli bozanstveno. Trenutci pauze.
Ali, nemaju te ledice onu nijansu koju smo izvukli iz ledica iz upalaca. I .
Kahuna se zazeljela jaceg svjetla na organizmima raznoraznim (jesam zaboravio spomenut par sati potrosenog kahuninog vremena usmjeravanja osvjetljenja na tocno zeljene ciljeve ? OPET ?)
Neda vrag mira, pojaca ona mjesecinu. Sve zasvijetli kako treba a onda se sve, bas sve do jedne pogase.
Kraj pokusaja drugog. Opet ne radi mjesecina $#&$%$#

Ako bas zelis razlicite nijanse onda mozes takve i kupiti, nema samo jedna nijansa plave

Quote:

elfreefer wrote:
Poanta price.

Kupovne ledice.
Ukoliko nesto krene po zlu, samo prestanu radit.

Ledice iz upaljaca.
Ukoliko si nesto "sjebo" = VELIKA BANANA

Kako si ih spajao u serijski ili paralelni spoj?

Quote:

elfreefer wrote:
Veceras ide u pogon.

Drzim palceve
Za tvoje dobro

Posted on: 2007/3/10 15:49

reefer
Group:
webmaster/admin
hornet. Ne brij. Tamo gdje je kahuna gledala je bilo samo te boje.

Posted on: 2007/3/10 16:31

reefer
Group:
webmaster/admin
Zezam te naravno. Gdje usred noci imas za kupit bilokakve ledice? A mjesecinu hoces odma jer sutra nemas vremena za to.

Posted on: 2007/3/10 16:37

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
moram potvrditi elfovo, ja kupovala led diode, samo jedna nijansa plavih u Chipoteci.
Naravno imaju i crvene, zelene i jos neke, ali samo po jednu nijansu-nazalost

Posted on: 2007/3/10 17:18

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

Kahuna wrote:
moram potvrditi elfovo, ja kupovala led diode, samo jedna nijansa plavih u Chipoteci.
Naravno imaju i crvene, zelene i jos neke, ali samo po jednu nijansu-nazalost

Moram te demantirat ali sad provjerio i imaju bar dvije 5 mm (meni zanimljive) plave nijanse ostalo nisam provjeravao ali imaju vise razlicitih dioda i za ostale boje pa vjerojatno da ih ima i razlicitih nijansi.

Posted on: 2007/3/10 18:46

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
moguce da sada imaju, ali prije nekih 2 tjedna nisu imali, jer sam ih pitala, posto me je zanimalo kakav izbor imaju i sto cu uzeti za moon
pricam o Chipoteci u Vukovarskoj u Zagrebu, bila sam tamo u subotu popodne, valjda prije tocno dva tjedna.

Posted on: 2007/3/10 18:56

reefer
Group:
webmaster/admin
Dok iz upaljaca imamo 4 nijanse plave

Ispravka. 5 nijansi plave.

Posted on: 2007/3/10 18:58

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

elfreefer wrote:
Dok iz upaljaca imamo 4 nijanse plave

Ispravka. 5 nijansi plave.

I pozar u akvariju

Gledaj/te nemam ja nista protiv da vi to napravite od onih iz upaljaca, vjerujem da ce to na kraju sve biti po PSu i nece biti problema ali treba i naglasiti za one koji ce pokupiti ideju da to i nije samo tako pospajati i sjest/lec ispred akvarija i uzivati jer se moze dogoditi upravo ovo sto se i vama.

Drago mi je da ste to iskustvo podjelili s nama ostalima na forumu pa ce sad svi ipak nekoliko puta provjerit sto su napravili prije nego puste brigu na veselje a kasnije bude kasno

Posted on: 2007/3/10 19:16

(1) 2 3 4 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]