Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

Anemonia manjano
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ako se u akvariju nađu "staklene anemone"iz roda Aiptasya-imamo problem koji je uz određene napore-rjesiv.
Ako se pak u akvariju nađu njima slicne,ali iz drugog roda Anemonie manjano-imamo veci problem.
Naizgled su ove dvije anemone slicne.Razlika je ipak lako uocljiva;manjano imaju kompaktnije tkivo,deblje polipe i u podnozju stvaraju "stopu" iz koje ce izrasti nove anemone.U prirodi su uglavnom zute boje (manjano),no u akvariju mogu biti zelene i smeđe.Lakse ih je fizicki izvaditi iz akvarija,jer se pincetom lako iscupaju,a da ne ostane ni komadic tkiva (iz kojeg bi opet mogla izrasti anemona-kao kod roda aiptasya.)
Njihovo razmnozavanje je ipak brzo i lako prelazi u invaziju.
Zato ih treba unistiti cim ih se u akvarijku primjeti.
Problem je i u tome sto ih organizmi koji inace rado jedu Aiptasije-nece ni taknuti.Ni Chelmon ni Berghie nece pojesti manjano.Njima ce se hraniti neki Anđeli (Imperator),ali oni ce rado pojesti i polipe koralja. Isto tako i ribica Acreichthys Tomeinetosus
,pojest ce Manjano,ali ce se okomiti i na neke koralje (xenije i dr.).Ona ce ponekad pojesti i Aiptasye,a ponekad ce ju trebati nauciti da jede Manjano.

Iskustvo : jucer je moj prijatelje donio kamen prepun Manjano anemona (koje sam prvi put vidjela u zivo),da ih damo berghijama i vidimo rezultat.Berghijama nismo dali ni jednu drugu hranu,da bi bili sigurni u rezultat.Izbrojili smo Manjano i ostavili ih preko noci u akvariju s Berghijama.Nisu ih ni takli.Inace,uvijek jedu po noci i koliko god Aiptasija da im damo-sve ih pojedu.Moj prijatelj mora pronaci neko drugo rjesenje.U njegovom akvariju ima i Aiptasija i Manjano anemona.I to veliki broj.Čeka ga gadan posao.

Posted on: 2007/3/2 0:48

Re: Anemonia manjano
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Open in new window

Posted on: 2007/3/2 1:07

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Zanimljiv tekst, steta da fotografija nije malo bolja ali i to je bolje nego da je nema

Posted on: 2007/3/2 9:00

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
I ja imam ove morske vetrnice, koje so stvarno nepozeljne. Brzo se razmnozavajo i tesko se jih je rjesit.

Open in new window

Posted on: 2007/3/2 11:51
Transfer the post to other applications Transfer

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Quote:
Njima ce se hraniti neki Anđeli (Imperator),ali oni ce rado pojesti i polipe koralja

Hvala, nisam znao da za mene mislis da sam anđeo. Jeo sam doduse polipe, ali samo od hobotnica i lignji, koraljne jos nisam.

Posted on: 2007/3/2 12:42

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Hvala Bojanu na dobroj fotki.
Na njoj dolazi do izrazaja jos jedna osobina ovih anemona-Vrlo su slicne maloj quadricolor,cak poput nje ,ponekad znaju napraviti i "baloncice" na polipima.Zbog toga se moze desiti da ih akvaristi zaminjene sa mladim primjerkom quadricolor-a,pa ne reagiraju na vrijeme.

Posted on: 2007/3/2 14:53

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Imam jednu takvu, malu zelenu, no kako se do sada nije jos razmnozila, podijelila, pretpostavljam da je mlada zelena quadricolor anemona.

Posted on: 2007/3/3 12:14

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Hm-da je quadricolor valjda bi narasla ?

Posted on: 2007/3/3 15:33

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Quote:

Kahuna wrote:
Imam jednu takvu, malu zelenu, no kako se do sada nije jos razmnozila, podijelila, pretpostavljam da je mlada zelena quadricolor anemona.

Treba biti pazljiv. Ja sam na kemenu dobio jednu ovaku zgodnu anemonicu i bila je dugo vremena samo jedna. Tada jos nisam znano, da je Anemonia sf. majano nepozeljna.

Kasnije se je pocela brzo razmnozavat i tezko ju je sasvim unistiti.

Ja A. majano svrstavam među one organizme , koje nisu bas velika nadloga, ali niso ni pozeljni.

Svaka dva mjeseca (znaci 6 puta ljetno) je sa sa vrucom vodom i natrijevim hidroksidom unistim veci broj ovih organizma, tako da jih odrzavan na pristojnom broju. Tezko jih je sasvim eliminirat ali se moze.

U ovu kategoriju organizma (one koralje koje treba povremeno reducirat) ide i mekani koral Xenia (njih se moze najlakse odstranit, bez natrijeveg hidroksida), razne Montipore (njih se samo lomi), pa Discosome, Anemonia sf. majano (njih treba unistit sa vrucom vodom i natrijevim hidroksidom)

Posted on: 2007/3/3 16:38

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Narasla je, malo, ali je narasla. S vremena na vrijeme ima bubble, a onda opet koji puta ima obicne lovke.
Dosla je kada i bubble quadricolor crvena, obje su narasle recimo za duplo, ali kako je zelena bila malena, tako niti sada nije puno veca.

Hvala na savijetima, redovito je pregledavam i ako uocim ista cudnog ide van-

Posted on: 2007/3/3 18:09

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.