Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Planarije
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Mnogi nasi clanovi muku muce s planarijama.
Smatraju ih nametnicima koji nagrđuju akvarij,ali ovisno o vrsti mogu nepovoljno utjecati na koralje i opcenito na zivot akvarija.
Njihov opstanak u akvariju i razmnozavanje tipa "eksplozije" bit ce olaksano u novim,nestabilnim,akvarijima pa i u stabilinim akvarijima u kojima je njihova populacija zaostala
od ranije.
Planarije se u akvarij uglavnom unesu na zivom kamenu ili na novopridoslom koralju,na zivom pijesku itd.
U nekim akvarijima ,oni ce naprosto nestati.To se događa uglavnom u onim akvarijima koji su bogati mnogim i raznovrsnim malim organizmima,koji nece dozvoliti razvoj jedne vrste.Također ce se to desiti u tzv."sterilnim"akvarijima koji se odrzavaju uglavnom kemijskom filtracijom.
Planarija ima vise vrste,koje se razlikuju i po svojoj agresivnosti u utjecaju na koralje.Bijele,crvene,zelene...
Neke imaju savrsenu mimikriji pa ce zivjeti recimo ,samo na zelenim Actinodiscusima.Neke se krecu velikom brzinom,neke stacioniraju.Neki akvaristi tvrde da imaju Planarije koje jedu napr.Acropore.
Suzbijanje velike,pa cak i male populacije izuzetno je tesko.Novi preparati koji ih kemijski unistavaju,opasni su za koralje (u praksi).Ribe koje ih jedu ,uglavnom su osjetljive ,ali i nece moci suzbiti veliku kolicinu tih crvica.
Ja s njima nemam iskustva,osim da sam ih par puta unijela u akvarij,ali su one nestale skoro odmah).

Zato,svojim iskustvima,pomozite onima koji se prvi put susrecu s problemom.

Posted on: 2007/2/24 15:57

Re: Planarije
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Imala sam ih ja, dvaputa ili mogu bolje reci triputa.
1.puta 2003., ali tada ih nije bilo toliko i nisu se naglo razmnozavali u jednom trenutku su skoro i nestali (pretpostavljam da je krivac bio puffer)
2.puta 2004-2005 u drugom stanu, vrlo velika ekspolozija, nabavila sam mandarinca koji ih je sve potamanio
3.u ovom akvariju, posto mandarinac nije prezivio seljenje, opet ih se namnozilo, kada je dosao novi, kroz par tjedana vise niti traga flat-gadovima

I tako je to do danas

Posted on: 2007/2/25 12:19
Transfer the post to other applications Transfer

reefer
Group:
reefer
Pa mislim da imam planarije mogu reci od pocetka u akvariju i nikada bas nisam imao s njima neke frke ( neznam ni zasto se dize neka uzbuna zbog njih) s vremena na vrijeme se namnoze, pa nestanu pa se opet vrate i tako stalno.

Nisam primjetio da radili neku stetu u akvariju osim sto ih je mozda ruzno vidjeti. , al ruzno je vidjeti i neke druge stvari pa ih svejedno imamo u akvarijima (neke namjerno a neke slucajno)

Prije kod izmjene vode more sam razrijeđivao jer je salinitet bio veci međutim receno mi je da je to uzaludan posao i da koralji i sve ostalo mogu zivjeti i rasti i u slanijem moru (sto mogu i potvrditi iz iskustva) a osim toga da veci salinitet potpomaze nestanku planarije.

Ovo zadnje ne mogu 100% tvrditi jer jos uvijek imam planarije ali mogu reci da od kada ne razrijeđujem more nisam imao neki veliku najezdu.

Osim toga prilikom mjenjanja mora (jednom tjedno) uvijek gumom izvucem one koje vidim pa mozda ih i zato nemam u nekom velikom broju.

E da moji plosnati crvi su onako lijepe crveno smeđe boje a ove ostale nisam jos vidio, al nikad se nezna??

Posted on: 2007/2/26 15:48

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Po mom iskustvima , veoma je vazno, kakav tip (vrstu planarije) smo dobili. Neke su neproblematicne, druge jedu koralje, a trece se tako brzo razmnozavaju, da akvarij izgleda kao suma u jesen.

Ja se plasim ovih planarija, jer se brzo razmnozavaju ( u nekim akvarijima)

Open in new window

Posted on: 2007/2/26 15:55

reefer pocetnik
Group:
reef
Vazno je svaki koralj ili kamen prija ulaska u akvari pola sata tetirati sa ljekovima koji ubijaju Planarije i parazite,,

Posted on: 2007/2/26 17:31

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
To je dobra ideja. I ja tako radim , jer se plasim onih planarija na sliki gore. Za tretiranje upotrebljavam Salifert flatworm exit.

Posted on: 2007/2/26 19:35

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ne bi se svi slozili s tim,jer znam neke dugogodisnje akvariste,koji su tim sredstvima pobili koralje. Nemam iskustva pa ne znam,ali usprkos tome sto proizvođaci kazu da je za koralje "safe"-praksa kaze drukcije.Znam da su neki (također iskusni)-ubili s njime i ribe.
Uz opreznu upotrebu,na ovaj Cipin nacin-mozda.

Posted on: 2007/2/26 21:29

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Kod mene u poslednje 2 godine svi koralji i kameni prolaze kroz Salifert flatworm exit tretma.

Posted on: 2007/2/26 21:41

reefer pocetnik
Group:
reef
Nece nista unistiti koralj, ja sam to napravio sa 500 koralja, ako je koralj sam u posudi kojoj se klimatizira od transporta, uz koju obavezno mora biti i mala punpa koja ce vodu malo vrtiti i mjesati ljek, tad se koralj stavi opet u cistu kantu cistom akvariskom vodom 20 min onda u akvari, nema problema..

Posted on: 2007/2/26 22:49

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
nije mi sada jasna jedna sitnica
-Cipo, kada klimatiziras u prvoj kaniti koralj...to mi je jasno, sto i kako, ali si napisao da se koralj prebaci poslije u novu kantu s akvarijskom vodom...
-kako si siguran da su recimo temp i ph identicni?

Posted on: 2007/2/27 13:35

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.