Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

« 1 2 3 (4)

Re: Saltwater ich ili bijele tackice
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
keko,
Uv lampa, definitivno ne steti (osim ako nije ukljucena stalno, pa unisti i "sprzi" i sve korisne elmente iz mora"

UV lampa radi na principu sterilizacije mora, tj. ubija sve zivo sto prodje kroz nju. Kada se dogodi neki ICH, kao kod tebe, onda je to jedno od boljih rijesenja.

UV lampa ne smije goriti stalno, zelim reci, nakon 1 mjeseca ju ugasi, isto tako UV lampa ima svoj rok trajanja, pa ako je i drzis stalno upaljenu, kroz nekoliko mjeseci vise nema efekta

Posted on: 2008/2/21 15:50
Transfer the post to other applications Transfer

tek provirio
Group:
reefer
Evo mene opet s losim vjestima. Uglavnom da skratim, otisao mi je cijeli riblji fond. Nista nisam uspio sacuvati nego sam ih samo vadio jednu po jednu. Sve preporuke koje sam dobio sa svih strana nisu u konacnici koristile. Na kraju sam isao s drasticnom metodom lijecenja u akvariju. Upotrijebio sam PROTO MARIN CORAL jer je on jedini po papirima tolerantan za kozice (2 x lysmata i 1x debelius) i anemone. To je u stvari jedino sto mogu i potvrditi. Kozice i anemona su uredno podnijele lijek. Ciklus lijecenja traje 6 dana i zavrsava promijenom dijela vode (u sada nazalost gotovo praznom akvariju) Od riba mi je ostao jedino strigosus (koji je bio od prije) i jedan gobby koji je jos u dosta teskom stanju i nisam siguran da ce se izvuci - jos jede ali...

Nisam siguran u djelotvornost lijeka jer proizvodjac i preporuca za jace infekcije jaci lijek - ali on nije tolerantan za kozice, anemone... Mozda sam ja i zakasnio odnosno sam trebao krenuti s kurom odmah po kupnji ili po pojavi prvih tockica...? U svakom slucaju po mojem iskustvu tolerantan je za ostale - izuzev koralja kojih nemam pa ne mogu potvrditi.

Koliko vremena trba proci prije nabave novih riba, da li da krenem s lijekom odmah, da li da unosim ribu po ribu (a ne vecu kolicinu kao zadnji put) i opcenito kakva je procedura uvodjenja nove ribe?

Zahvaljujem na sugestijama.

Posted on: 2008/3/3 9:04

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
ej, Keko!
zao mi je sto ti se to dogodilo, ali, hebiga, dogadja se

(zato su karantene bitne).

Ako su ti otisle skoro sve ribe, vjerojatno je teze oboljenje tj Oodium, ali ne mogu znati bez slike i bez simptoma.

Reci:
1. su ribice bile posute sitno bijelim tockicama, kao da su uvaljane u brasno?
2. kako su disale, ubrzano i otezano?
3. jesi li ih vidio da su ista jele (ono bas jele, sto znaci da su ulovile hranu i progutale je, a ne ispljunule van za par trenutaka)

U svakom slucaju, bolest se zadrzava 5-6 tjedana, u obliku spora, pa bi bilo najbolje da je za to vrijeme akvarij bez ikakve riblje populacije, jer ove sto su ti ostale, mogu biti samo prenosnici. Nakon 6 tjedana bez riba trebao bi akvarij biti siguran.
Uz to ukljuci i dobru i jaku UV lampu.

sljedeci puta, ribu u karantenu ili neka je prodavac drzi dva-tri tjedna u ducanu...bez toga, uvijek postoji sansa da ces s novom ribom staviti i neku bolest.

Promjeni dosta mora u akvariju i mjenjaj ga redovito kroz ovih 6 tjedana.

Posted on: 2008/3/3 12:28

tek provirio
Group:
reefer
eto. Losa sreca.
Inace ribice su bile posute sitnim bijelim tockicama kao brasno, u pocetku se ponasale normalno, jele vrlo dobro (progutale hranu) i to raznovrsnu suhu i smrznutu 4-5 puta na dan. Pod kraj - dva dana prije uginuca vrlo otezano su disale s stalno otvorenim ustima i vidnim ostecenjima na prajama - krajevi su bili iskrzani, te smanjenjem apetita i smirivanjem u kretanju. Primjetio sam i pokusaje "cesanja" o kamenje i dno.

Inace, ribe su bile u ducanu 7 dana sto se ocito nije pokazalo kao dovoljno.

U medjuvremenu sam nabavio UV lampu JBL 18W pa bi i to valjda u buducnosti trebalo pomoci.

Mislim da bi se mogao dogovoriti u ducanu da mi drzi ribu 2-3 tjedna. Da li da je u njihovom akvariju tretiram s nekim lijekom za svaki slucaj?

hvala na trudu

Posted on: 2008/3/3 12:46

tek provirio
Group:
reefer
Ono sto sam jos zaboravio. Leucosternon je najprije pokazao znakove bolesti i to tako da su mu se po tijelu pojavije izbocine kao otoci velicjne 2x4 mm elipsastog oblika. To se vremenom povuklo i pojavile su se bijele tockice. Nekako u to crijeme pojavile su se i na drugim ribama u manjoj mjeri neko na leucosternonu.
U literaturi nisam mogao naci nista sto bi me navelo o cemu se radi.

Posted on: 2008/3/3 16:57

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Stvar je sljedeca, Leuco je ocito bio vec dosta bolestan kada si ga nabavio, a samim time pao mu je imunitet. Moguce je da je bio u akvariju gdje je neka od riba imala OOdium (bolest je vrlo zarazna), samim time je bolest presla i na Leucosternona, a on u tvoj akvarij.

Isto tako, kazu, da je svaka bolest prisutna u akvariju, ali nije "aktivna" zbog toga jer su ribe dobrog zdravlja i nisu pod stresom. Unosom nove ribe, poremeti se cijela ravnoteza, balans u akvariju i bolest moze buknuti.

Na kraju krajeva, bolest si mogao donesti u moru sa koraljem, sa samcem....s bilo cim, ukoliko si more iz vrecice ubacio u akvarij.

Posted on: 2008/3/5 8:07

tek provirio
Group:
reefer
Tako nesto sam upravo i pretpostavljao. U medjuvremenu otisao je i goby tako da sam sada ostao samo na strigosusu koji je bio tu i prije unosa novih riba - dakle stekao je imunitet i to tocno odgovara onome sto si i rekla (da je bolest stalno prisutna smo je pitanje imuniteta). sada cu pricekati neko vrijeme i pokusati unositi ribu po ribu - pa cekati. Ne znam da li je to dobra taktika ali mi se cini da cu tako dati ribama vise vremena za prilagodbu i smanjiti eventualnu stetu. sada me jedino muci da li ce strigosus biti medij koji ce "odrzavati" zarazenost akvarija jer ni sam ne znam kako bih ga sada izvadio.
Ako postoji jos kakav dobar savijet oko uvodjenja novih riba nakon ovakve havarije, u svakom slucaju je dobrodosao.

Posted on: 2008/3/5 9:58

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
hmmm,

dobro ti je pitanje, da li ce ovaj biti daljnji prenosnik, i kako i sto dalje?

Gle, da sam u toj situaciji, vjerojatno bih uvela dobru uv lampu i ostavila je ukljucenu neko vrijeme, a novu ribu ne bih minimalno mjesec dana stavljala u akvarij.

Mjenjala more redovito i bila strpljiva.

A za strigosusa nisam sigurna kako ce zavrsiti-mozda si s lijekom uspio malo suzbiti bolest, ali...
-ne znam sto ce biti s njim, a ako prezivi sljedecih mjesec dana i ne oboli onda je sve u redu

a nove ribe, s njima pazljivo, nema garancije da ces kupiti sve zdrave i da se opet neces "zakaciti" na tako nesto.
U svakom slucaju, karantena doma (ali odlicnih uvijeta i parametara) bi bila dobra solucija

Posted on: 2008/3/5 19:21

« 1 2 3 (4)

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.