Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Hej,eto i mene !!!
tek provirio
Group:
reef
Eto da se i ja konacno registriram i prijavim,dakle zovem se Karin,imam 24 godine.Zelim imati neki maleni akvarij do 50 litara.Mislim da to zovu "nano cube",gotovi vec opremljeni i "nano reef",opremanje po volji.Ima li tko iskustava i zelju pomoci pocetnici?Bokic svima

Posted on: 2007/1/22 10:30
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Hej,eto i mene !!!
tek provirio
Group:
reefer
Karin@
Nano Cube su gotovi akvariji. Zanimljivo rjesenje i jednostavan pristup. Sve je u paketu.
Nano Cube Deluxe-the Utimate Reef Ready Biotope!
24 g.
Open in new window

Nano Cube Deluxe, 12 gal/2 Lights
Open in new window

Posted on: 2007/1/22 11:45

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Pogledaj i ovaj akvarij koji je po meni bolje rjesenje jer ima i skimmer http://www.redseafish.com/max.asp

Moras biti svjesna da su ovakvi mali akvariji osjetljiviji i tezi za drzanje od vecih akvarija. Buduci da imaju malo vode, svaka najmanja greskica se brzo ocituje i moze dovesti do velikih problema.

Jako moras biti oprezna s kolicinom organizama koje stavljas u akvarij i s kvalitetom zivog kamenja.

Ne znam koliko si upucena u reef akvarije pa cu ti dati nekoliko osnovnih smjernica.

Za zivot u reef akvarijma bitna je svjetlost, filtracija i cirkulacija.

Za svjetlo vazi pravilo sto vise to bolje. S obzirom da ciljas na mali akvarij po meni trebas uzeti T5 rasvjetu i to barem dvije cijevi koje ce biti nad akvarijem. Njihovu duzinu odredis prema dimenzijama akvarija.

Biolosku filtraciju u cijelosti obavlja zivo kamenje (na akvarij od 50 l potrebno ti je oko 3 do 4 kile zivog kamenja, ali najbolje gledaj kako ce to kamenje stajati u akvariju). Za kemijsku filtraciju ako ju zelis mozes koristiti aktivni ugljen koji se stavi u filter, i neki odstranjivac fosfata.
Po meni je skimmer jako bitan uređaj iako ima akvarista koji i bez skimmera imaju jako lijepe akvarije. S obzirom da je akvarij koji mislis napraviti jako mal, redovitom izmjenom vode mogla bi nadomjestiti ulogu skimmera.

Cirkulacija je potrebna u akvariju minimalno 10 puta volumen akvarija na sat, iako je po meni bolje i 20 ili 30 puta. To konretno znaci da bi se u akvariju od 50l morala nalaziti ili jedna pumpa ili vise njih koji bi ostvarivale protok od 500 l/h do 1500 l/h.
Da bi maksimalno iskoristila ulogu zivog kamenja ono treba biti postavljeno tako da sto vise vode oko kamenja moze cirkulirati. sto manji komad kamena stavi da stoji na dnu, neka između kamenja ima dovoljno razmaka kako bi voda oko njih mogla dobro cirkulirati.

To je ukratko, a ti pitaj sto te jos zanima.

Posted on: 2007/1/22 12:07

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

Imperator wrote:
....
sto manji komad kamena stavi da stoji na dnu, neka između kamenja ima dovoljno razmaka kako bi voda oko njih mogla dobro cirkulirati.

da ne bude zabune, mislio je sto manja povrsina kamena da lezi na dnu a ne manji (velicinom) kamen

e da dobro dosla

Posted on: 2007/1/22 12:33

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Pozdrav Karin.Napokon jos jedna akvaristica.!

Posted on: 2007/1/22 15:53

reefer
Group:
reefer
Pozdrav Karin.

Dobro dosla na Artreef.

sto se akvarija tice slazem se sa Imperatorom ali ima malih akvarija koji dobro funkcioniraju a ima i koralja koji rastu i u bunaru.

Jedini savjet sto ti ja mogu dati je taj da se ne moras uplasiti od puno informacija koje ces vjerojatno ovdije dobiti o svemu tome jer u biti to i nijje komplicirano koliko iz price moze sve skupa ispasti.

Sumnjam da ce te takav mali akvarij zadovoljiti na duze staze pa ako nemas neka ogranicenja napravi za pocetak malo veci.

Posted on: 2007/1/22 22:42

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Mi znamo da je Pletko veliki saljivđija(pazi inostranih izraza)!
To se on samo sali .Pogledaj njegov post od neki dan gdje kaze da su mu ......do poda.Od rada na akvariju.To je zato sto to i nije tako komplicirano!
Ali,moras poceti da bi znao.I zato Karin,samo hrabro!!!

Posted on: 2007/1/23 0:28

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Karin dobrodosla na artreef, evo ti link na moj stari akvarij. Moja preporuka je sto veci akvarij to jednostavnije, ja sam pokrenuo maleni akvarij kao testni poligon da vidim kako morska uopce funkcionira, kako se radi more kakva su odstupanja u kvaliteti mora i kako se ponasaju parametri. U principu nije morska za svakoga ali ako imas volje i zelje nije to tesko (osim ako nosis 800 lit mora u kantama do akvarija)

http://sloreef.com/AkvarijiMeseca/Feb ... 06/AkvarijFebruar2006.htm

Posted on: 2007/1/23 7:52

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Karin
Vec su ti prije mene sve to lijepo objasnili, razlozili zasto i kako, malo posljedica, malo mana...sve je to normalno.
Ako zelis pokusati s Cube samo naprijed, iako sam i ja vise za veci akvarij...bas radi promjene parametara i ogranicenosti s prostorom.
Vjerujemd a od XXl mozes puno saznati, jer je imao maleni akvarij neko vrijeme.

Nemoj se necega uplasiti, hrabrim koracima naprijed

Posted on: 2007/1/23 13:20

reefer
Group:
reef
Moj savjet je da odes na cube ako ti se akvarij sam po sebi jako sviđa!
jedinu extra investiciju koju bi ja napravio jest kupovanje aquamedic sp3000 nivomata koji dođe cca 600kn, jer je hlapljenje vode u malom akvariju u biti najveci problem.

Link sto ti je dai Imperator pokazuje na drugu marku akvarija za koju neznam gdje mozes kupit i za koje novce, ali svakako mi se vise sviđa od NAnoCube akvarija!

Imas veliki thumbsup od mene za kretanje u novu pustolovinu!

Posted on: 2007/1/23 13:42

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.