Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Dadov reefek
tek provirio
Group:
reefer
krenul bum spocetka:
120 litri, 75/40/40
poklopac u izradi, pleksiglasek, lampe bum moral sam metat nutri. Uzel bum iz Zagreba lampe al ne znam koje su dobre.
Čital sam da neki imaju neke Tunzeve pumpe, neki neke druge, al ne znam koje su dobre. A kak bum s kamenjem, mogu li iz akvarija s ciklidima prebaciti one neke kaj sam kupil ili bum moral ono neko live rock? Kakvo je to live rock i di ga mogu kupit? Kaj sve moram imati i da li su samp i onaj drugi regugij obavezni?

Posted on: 2007/1/20 11:49
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Dadov reefek
tek provirio
Group:
reefer
Dado
Morati ces kupiti live rock.
Zaboravi na sve iz slatkovdnog akvarija!!

Posted on: 2007/1/20 12:05

tek provirio
Group:
reefer
A di bum kupil live rock? Kak se brzo dobi odgovor! Kaj si ti sve prosel s reefekom?

Posted on: 2007/1/20 12:17

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Dado,

dobrodosao na Artreef, vidim da imas hrpu pitanja pa stoga mislim da si na dobrom mjestu. Desno gore imas opciju pretraga unesi trazeni pojam i procitaj vec napisane postove kada ti se sve malo razbistri postavi konkretno pitanje i dobit ces konkretan odgovor sto se tice live rock-a pogledaj sto ima u ponudi na stranicama artreef partnera, klikni na linkove i probaj kontaktirati ducane. Za sada toliko, pa pucaj s konkretnim pitanjima.

Posted on: 2007/1/20 12:53

reefer
Group:
reef
Pa dobro, ima se Dado i vise opcija nego samo Artreef partneri, da ne pomislis da te ekipa nagovara samo na njih, jer to bi bilo u najmanju ruku licemjerno.(Denis neciljam na nikog, pricam opcenito, ma kuzis me )
Parteri sponzoriraju nesto, nije ni bitno sto, i kao takvi mi korisnici mozemo im zahvalit na nacin da kupimo nes kod njih.

Nego ovako, mislim da ti Longliner dobro rekao kad je rekao da zaboravis sve iz slatkovodnog... jer su sfere potpuno drugacije.

Bioloska filtracija u reef akvariju = liverock(zivi kamen) i pijesak
Kemijska filtracija = po4 remover i aktivni ugljen

Nema keramike, bioballsa i ostalih stvari iz slatkovodne, kanister filteri su zastarjela prica i koriste se samo kao pripomoc za kemijsku filtraciju.

Ono sto je bitno jest da osiguras dobar protok(ne prejak radi koralja), da osiguras dobru rasvjetu (t5 je odlican izbor), da priskrbis dobru biolosku filtraciju(dovoljno LR ili pijeska), te da smanjis oscilacije sto je manje moguce.

Oscilacije mogu biti u svim mogucim parametrima, dnevnim rutinama tipa hranjenje, u isparavanju vode itd itd itd...
Sto ti sve to bolje slozis u samom startu, to su vece sanse da ce tvoj reef uspijeti u odredjenim aspektima.

Eto, happy reefing i sto vise reci

Posted on: 2007/1/20 13:16

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Dado, moj ti je savijet, kao sto je XXL rekao, dobro procitaj teme koje su tu postavljene, pitaj i drugdje, nikada se nemoj loviti samo za jedan jedini savijet-a mi ovdje (barem ja), kada ti se iskristalizira cu dati sve od sebe da ti koliko toliko ako treba pojasnim neke stvari koje eventualno razumijem.

sto se tice nasih partnera, to su ducani (ne svi) koji se bave morskom akvaristikom i tamo mozes pronaci vecinom sve sto ti je potrebno. Nema svrhe lutati bezveze uokolo kada je sve to tako i tako isto, a tu imas njihove stranice pa provjeri.

Kamenje...uh o tome smo pisali puno-moj savijet kupi zivo stavi u mali akvarij na 10-ak dana provjeri parametre, isto tako ako kupis mrtvo, samouz mrtvo, ja uvijek preporucujem barem jedan kvalitetni zivi. zivo kamenje je kamenje (po definiciji koja je meni logicna) je onaj kamen koji u sebi ima zivih organizama, majucnih crvica, kopepoda...sve ostalo je ocisceno kamenje ili suho kamenje.

Sump, refugij se preporucuju no ne trebaju biti uvijet. Pogledaj malo u dnevnicima akvarija , prostudiraj kako su reeferi poslozili svoje akvarije, izaberi ono sto razumijes, provjeri kako akvarij stoji sada, pitaj ako ti je nesto nejasno. Nemoj pretjerano izmjesati neke segmente, jer uvijek postoji i los nacin slaganja koraljnog akvarija.

Posted on: 2007/1/21 12:18

tek provirio
Group:
reefer
Jos bolje vas nasel. Kolko live rocka bum kupil i kak bum vidil te sitne crve vnutri? Kud bum metnul kemijski filtar ak kazete da kanistarski filtar ne bu valal?

Posted on: 2007/1/22 8:57

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

Dado wrote:
Kud bum metnul kemijski filtar ak kazete da kanistarski filtar ne bu valal?

Kanistarski ne valja sam po sebi ali ako ga se koristi za kemijsku filtraciju onda je OK

Posted on: 2007/1/22 12:37

reefer pocetnik
Group:
reefer
"Nema keramike, bioballsa i ostalih stvari iz slatkovodne, kanister filteri su zastarjela prica i koriste se samo kao pripomoc za kemijsku filtraciju."
Ih, Stina Ovo bas i nije tacno. To su mediji za biolosku filtraciju i svakako ce pomoci u tom poslu - tj. nitrifikacionom procesu. Live rock jeste najbitniji deo reef sistema, ali dobro urađen filter sa bio kuglama, kockama, valjcima... moze samo da pomogne. Njegovo startovanje mora biti pazljivo urađeno, zajedno sa stavljanjem live rock-a, jer u samom startu mogu biti "suparnici" u kolonizaciji potrebnih bakterija.

Edit:
Kanister filteri su dobri filteri. Njihova upotreba u morskoj akvaristici jeste smanjena zbog postojanja boljih sistema, ali nikako ne treba reci da nisu dobri. Narocito za male akvarijume (kao sto je spomenuti od 120 litara). Kanister + LR u samom akvarijumu ce dobro filtrirati mali akvarijum. Uz (opet) napomenu da sistem, kao i svaki drugi, treba pazljivo isplanirati i postaviti. Prednost je uvek na strani bilo kakvog vanjskog fitera.

Posted on: 2007/1/22 12:50

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ima tema o kanister filterima.Misljenja na nasem forumu su podijeljena,ali najbolje ti je da proucis sam i procitas jos po nesto osim na net-u,pa onda odlucis.

Posted on: 2007/1/22 16:02

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]