Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

XENIZAM- MORSKA VODA 2.DIO
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
da zavrsim s umjetnom morskom vodom.Neki akvaristi upotrebljavaju nekoliko vrsta umjetnih soli,svaki puta drugu.Tako pokusavaju dobiti cjelovit kemijski sastav.

PRIRODNO MORE

Upotreba prirodnog mora u akvariju (za one koji to mogu ostvariti)ima i drugih prednosti,osim toga sto je ono besplatno.Pri tome se treba koristiti logikom zdravog razuma i ispitati more na onom mjestu gdje cemo ga uzimati.Treba naravno izbjegavati mjesta mogucih kemijskih i organskih zagađenja.
Prirodno more,osim kompletnog kemijskog sastava,sadrzi i neke korisne organske sastojke koji poticu od:aalgi koje sadrze celulozu.Ona je sporo razgradiva,pa je u moru nalazimo u raznim fazama bio-razgradnje.Od uginulog planktona,morskog bilja i riba ,također ima bezbroj organskih molekula.Za njih se vezuju teski metali ,pa tako postaju iskoristivi zivim morskim organizmima,a ne agresevni za njihovo tkivo.
Morska voda je siromasna "losim"bakterijama,a bogata je prirodnim antibioticima ,sto je korisno za nase akvarijske organizme.

SALINITET

Salinitet je ukupna kolicina svih soli otopljenih u litri vode i izrazen u gramima /litru.Sva svjetska mora (osim Baltika-koji ima manje,i Mrtvog mora koje ima vise)
imaju salinitet između 32 -42 grama /l.Sjeverni Jadran ima salinitet 36 ,a juzni 38 g/l.
Sadrzaj svih makro i mikro elemenata uvijek u istoj proporciji u odnosu na napr.NaCl.To znaci da cim je salinitet nizi,proporcionalno tome bit ce nizi i nivo napr.kalcija i svih ostalih elemenata.
na pr.ako je salinitet 36 g/l gustoca je 1,021
kalcija ce biti 420 mg/l
ako je salinitet 350g/l gustoca je 1,025
kalcija ce biti 480 mg/l
Mozemo dakle uvijek izracunati koliko ima nekih elemenata u morskoj vodi,ako znamo njen salinitet.
Postoji određena razlika između pucinskog i priobalnog mora.U otvorenom oceanu bit ce napr.0,01 mg zeljeza /l,dok ce ga u priobalnom moru biti između 0,05 i 0,01 mg/l.

MJERENJE SALINITETA

Zbog specificne gustoce mora ,moguce je salinitet mjeriti hYdrometrom ,no moguce su pogreske,jer je on obicno tariran na 25 C temperature,pa svaka razlika u temperaturi nosi i pogreske u mjerenju saliniteta hydrometrom.
Zbog svojstva morske vode da provodi elektricnu energiju,salinitet se moze izraziti i u jedinicama vodljivosti struje.
Mjeriti se moze i refraktometrom ,koji se u posljednje vrijeme moze nabaviti i u akvaristicke svrhe.

ZAKLJUČAK

Morska voda je medij u kojem zive vrlo osjetljivi organizmi.
Zato je vazno posvetiti mu veliku paznju i prije filtracije.
Danas se proizvode umjetne soli namijenjene drzanju koralja
i po osjetljivosti slicnih organizama.One sadrze vise razlicitih makro i mikro elemenata,od soli namijenjenih napr.drzanju riba.Sadrze i određene "kelatore" koji ce vodu uciniti cim manje agresivnom,a proizvode se i mnogi organski dodaci,koji ce poboljsati kvalitet mora.

Posted on: 2006/7/3 23:31
Transfer the post to other applications Transfer

Re: XENIZAM- MORSKA VODA 2.DIO
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Xenia, mene zanima sto se desava ako se igrom slucaja poveca ili smanji salinitet, primjerice ako nam je automatsko doljevanje vode otislo kvrapcu, pa nakon nekoliko dana nemjerenja saliniteta skontamo da je voda bocata ustvari vise slana, ali ne dovoljno? Moze li biti kakvih posljedica?
Jasno mi je da ako se salinitet mijenja naglo tipa tokom dana ode za nekoliko promila da se vide posljedice i da se to ne bi smjelo dogadjati,a li sto ako postupno u nekoliko dana se dogode takve promjene, tipa da namjerno zelimo povecati salinitet (da nam akvarij ima salinitet slican moru da bi mogli koristiti pravo jadransko more, bez razrijedjivanja pa to radimo postupno?).
Koliko dugo bi trebao trajati takav proces postupnog povecanja saliniteta?

Posted on: 2006/7/3 23:49

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Kljuc mnogih nasih "zahvata" u akvarij,trebao bi biti u postupnosti.Svakom naglom promjenom mozemo izazvati katastrofu.
Da li je neki organizam dovoljno prilagodljiv da izdrzi nagle promjene (saliniteta,ph i dr.)ovisi o tome kako je zivio i gdje se nalazio u prirodi. Oni organizmi koji cine vrh barijere,navikli su ostajati i8 na suhom ili podnositi pljuskove i slatku vodu.Oni koji zive na dubini,ne mogu podnijeti gotovo nista,jer se sa promjenama nisu ,mozda nikad ni susreli.Neki se organizmi,dakle jako prilagođavaju,ali najbolje je ne dovoditi ih u takvu situaciju uopce.
Ako zelimo (iz bilo kojeg razloga)povecati salinitet,najbolje bi bilo povecavati ga sa 0,5 g/l dnevno.Znaci da bi krroz 6 dana salinitet,sa recimo 32 digli na 35 ,bez posljedica,jer bi se organizmi postupno prilagodili.
sto se tice prelaska sa nizeg saliniteta ,na salinitet zivog mora,mislim da je Pletko to uspjesno napravio i to bez ikakvih problema.Moze to iskustvo podijeliti.

Posted on: 2006/7/4 0:27

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
je, ali Pletko suti ko zaliven i skriva svoju tajnu kao zmija noge

Posted on: 2006/7/5 13:05

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Mozda se vise ne smatra pocetnikom pa ga vise ne interesiraju ovakve teme :< :< :<

oce on oce samo treba biti strpljiv

Posted on: 2006/7/5 13:08

reefer
Group:
reefer
A sto imam reci ovo sto je Xenia napisala je jednom prilikom rekla i meni pa sam ja to tako i napravio nema se tu sto napraviti pogledas slike necjeg akvarija i dođes do zakljucka da se isplati slusati savjete tog covijeka

sto se tice brzine promjene saliniteta ja sam to sredio tako da sam umjesto da razrijedim more kada ga donesem kuci samo bucnem u akvarij i poslije 3-4 promjene mora salinitet u mom akvariju i u moru iz moje blizine je isti a sad koliko to tocno iznosi nemam poima jer nisam dugo mjerio ono sto ishlapi svaki dan dodam jer imam crtu na sumpu a kad mijenjam more ide direkt u sump.

sto se tice komentara o pocetniku ja cu vjerojatno biti dozivotni pocetnik

Posted on: 2006/7/5 13:30

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
je je ali opet nisi odgovorio na temu

citiram Xeniu:
Quote:
sto se tice prelaska sa nizeg saliniteta ,na salinitet zivog mora,mislim da je Pletko to uspjesno napravio i to bez ikakvih problema.Moze to iskustvo podijeliti.

Posted on: 2006/7/5 13:35

reefer
Group:
reefer
Oprosti prvi puta sam samopreletio pa nisam skuzio sto se trazi

Posted on: 2006/7/5 13:45

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa

sad kad si editirao post moj iznad je suvisan pa molim da se obrise, kao i ovaj da nebi stvarao pomutnju i kako bi topic imao smisla

hvala

Posted on: 2006/7/5 13:49

reefer
Group:
reefer
Molim moderatora da obrise zadnja 4 posta.

Posted on: 2006/7/5 20:12

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.