Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 4 5 »

One great plan
reefer
Group:
reefer
kao sto i sam naslov kaze sad sam po ovim forumima za morsku akvaristiku vec kojih godinu dana i citam,ucim gledam ispitujem.
prvo mi je bila zelja nesto od 400 l ali kako sam nazalost megaloman odluka je pala na akvarij od 190x80 baza(definitivna mjera)i visina 60 ili 65 ne zna se jos.to je kojih (ako je 60 cm u igri)800 l
planiram refugium kao pletko kojih 100x40x40
znaci 160 litara i kojih 60-70 litara sump.
od opreme bi uzeo

1 lumimaster 4x80w(kasnije bi dodao jos jedan ili dva)
2 dvije OR 65000 pumpe(dvojim mozda samo 1 po savjetu ksenije)
3 3grijaca po 300w(akvarij ce biti u podrumskom prostoru)
4 tunzijev sustav za nadoljevanje vode
5 more bi dofurao s jadrana
6pjesak bi također dofurao s jadrana
7 kupio bi kantu tm soli od 25 kg da imam za promjene a jednom dva put tjedno bi dobivao i 50 l mora
8kasnije u plan bi dosao ts 12 ili 24
9kamenje je jos nedefinirano ali vjerojatno iz jadrana+koji kupovni tropski
10poslje dolazi i skimer

akvarij bi radio sam i to od stakla 12 mm s 5 rupa unutarnjeg promjera 32 mm i overflovom 15 x50cm(ako je akvarij 60 na 55 visine a ako je 65 na 59 visine),akvarij bi imao ojacanja u doljnjoj zoni i pri vrhu.
ne zelim prenatrpan akvarij nego onako neki da se vidi lijepo sve a opet da se ribe imaju gdje sqakriti.
akvarij smatram da bi me s bulkhedima i silikonom dosao oko 5000kn(racunao).

filtracija je zamisljena u stilu dsb+skimmer+refugium+LR

ZANIMAJU ME VAsA MIsLJENJA

Posted on: 2007/1/11 2:38
Transfer the post to other applications Transfer

Re: One great plan
reefer pocetnik
From Split
Group:
reefer
60-70 litara sump.
na 800L akvarij ovo je definitivno pre mal sump.. ja imam toliki sump za 75L akvarij povise i nekako mi sve jedva stane kad uguram or 3500, filter za kemiju, skimmer i komoru za preljev.. slozi si veci sump od barem 150/200 L al to ti je najbolje radit prema opremi koju mislis imat u njemu.. moras racunat i na to da kad nestane struje sva voda povise ceslja u akvariju mora negdje ic.. ili u sump ili po parketu..

u finalu racunaj da imas 1w na 1L ukoliko zelis drzat razne vrste koralja..

dvije OR 65000 pumpe(dvojim mozda samo 1 po savjetu ksenije)
ovo je za povrat iz sumpa? za navedene dimenzije akvarija trebas imat i dobro slozenu cirkulaciju u njemu.. vidim da nisi nigdje spomenuo cirkulacijske pumpe? moja preporuka je da imas 20ak puta vecu cirkulaciju unutar akvarija od litraze.. a to po ovoj litrazi ispada oko 16.000 L/h.. iako bi ja to jos podebljao jer cirkulacije nikad dosta..

Posted on: 2007/1/11 9:16

reefer pocetnik
From Split
Group:
reefer
e da.. vezano za kamenja iz jadrana.. necu ulazit u diskusije jadranski ili tropski kamen nego pazi ako ces ih sam ronit da ne bi imao vise problema nego koristi.. kamen treba tretirat da bi bio pogodan za akvarij jer moze pustat vise gluposti u vodu nego sto moze koristit kao filtrator..

Posted on: 2007/1/11 9:24

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
sump mozes napraviti 100*50*50 i to je 250l.

Posted on: 2007/1/11 9:37

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
saump, refugium, skimmer-ne ulazim u savijete jer ih ne mogu davati (namam to)
-more ako ces nositi s Jadrana, imam poznanike koji to cine i ostavljaju to more po nekoliko tjedana-mjeseci zatvoreno u kanisterima (nisam shvatila budes li to radio) ili ces pripravljati more s instant sol-mislim da nije dobro ostavljati more po nekoliko tjedana mjeseci zatvoreno u kanisterima, no ne mogu suditi

kamenje, moje je Jadransko sama sam ga tretirala (dvaput-jucer sam bas o tome pisala, pa da se ne ponavljam)-zadovoljna sam i nemam nikakvih problema, no imam i kamen-dva tropska unutra

pijesak, dsb si napisao. Vjerojatno neces imati nekih problema, no slozi ga kako se spada, kvalitetan zivi pijesak s vec postojecom armadom mikroorganizama unutra koji ce cistiti odpat koji se sakupi unutra. Minimalno 10 cm visine, ispod toga nema smisla, a kako je tvoj akvarij dosta veliki ja bi isla i na 12 cm pijeska.
-ipak bih razmislila o pleniumu

izbor i slaganje aquascaopea je na tebi, no i ja se slazem da su prenatrpani losi i da su puno bolji oni s vise prostora za plivanje. Narpavi dosta spiljica i izbocina, mostova i to je to, a s vremenom ces to tako i tako nadograđivati-neki novi kamen, koralj na kamenu...

svijetla, kao sto ars rece, minimalno 1l/1 w...vise plavih (moja poznata preporuke)

Posted on: 2007/1/11 12:07

reefer
Group:
reefer
ovo je za povrat iz sumpa? za navedene dimenzije akvarija trebas imat i dobro slozenu cirkulaciju u njemu.. vidim da nisi nigdje spomenuo cirkulacijske pumpe? moja preporuka je da imas 20ak puta vecu cirkulaciju unutar akvarija od litraze.. a to po ovoj litrazi ispada oko 16.000 L/h.. iako bi ja to jos podebljao jer cirkulacije nikad dosta..
-------------------------------------------
jesam ts 12 ili ts 24 od tunze ali to tek poslje dolazi.
za sump je savjet dobar moram jos to malo iskalkulirati

Posted on: 2007/1/11 12:23

reefer pocetnik
From Split
Group:
reefer
od pustih skracenica vise ne znam sto je sto.. tunze je definitivno the best..

Posted on: 2007/1/11 13:33

reefer
Group:
reefer
tunze stream 12000l/h ili 24 000 l/h bi poslje dosle u kombinaciju(ali naglasak na poslje)
fora je u tom da si sad jos neke druge stvari moram uzeti a ne zelim da akvarij ispasta.

Posted on: 2007/1/11 13:53

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Za sump su dobri savjeti-i za vodu koja mora negdje otic(kad nema struje) a i uvijek se pojavi jos nesto sto bi dodao,a ako nemas mjesta-imas problema.
Morski trazi dosta unutarnje cirkulacije,koja je (po meni)najproblematicnija stvar.Pumpe nisu bas savrsene,mlaz im je ili preuzak ili prejak,ili preslab....Tako moras uvijek nesto indirektno kombinirat,pa im se na putu nađu koralji kojima to smeta--tako definitivnu unutarnju cirkulaciju mozes smisljat tek kad znas kakav ce biti aquascape,ali opet moras znati i prije-zbog rupa,ako hoces vanjske pumpe.
Ja imam vanjske pumpe za unutarnju cirkulaciju,ali mi nije bilo dosta,pa sam dodala jednu Tunze 8000l,pa sad smeta koraljima,pa....
Dobar plan zlata vrijedi-nikad nece sprijeciti do kraja kasnije ispravke,ali pomaze.

Posted on: 2007/1/11 13:55

reefer
Group:
reefer
ako stavim 12 cm pjeska i maknem 5 od vrha to mi ostavlja 43 cm vodenog stupa a to je fkat malo mislim da ce u igru 65 s 12 mm staklom.lampe budu priblizno 1w/1l ali poslje ovo je samo pocetak.

Posted on: 2007/1/11 15:06

(1) 2 3 4 5 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.