Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

Ellisella sp.
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica

klasa :Anthozoa
podklasa : Octocorallia
red :Alcyonacea
podred :Holaxonia
porodica: Ellisellidae
podporodica:Ellisella
vrsta: Ellisella sp.
latinski naziv : Ellisella sp.
engleski : Sea Whip
vrsta koralja : nefotosinteticki koralj
staniste : Indo- Pacific Ocean
temperatura : 20-28 C
kvaliteta vode : sg 1.023-1.025; pH 8.2-8.4; dKH 8-12
svijetlo : srednje do slabo
struja : srednja do jaka

Open in new window

slikala: Kahuna

Kratki opis:
Nefotosinteticki koralj prelijepog izgleda, vrlo tezak i zahtijevan za odrzavanjem u akvariju. Potrebno je hranjenja u obliku zive artemije, planktona...ili neke hrane za koralje.
Po pitanju svijetla nije zahtjevna, no voli dobar protok i na jacem protoku bolje raste, zivi i prehranjuje se. Lijepe narancaste boje s bijelim polipima.
Najbolje ga je drzati na dnu akvarija u uspravnom polozaju gdje je jak protok ili ga "objesiti" za kakav greben. Bitan je protok i bitno je da ga niti jedan koralj ne dira, jer u globalu vrlo je osjetljiv i lako se dogode ostecenja na "stabljici" gdje ubrzo gubi meso i propada. Isto tako, vrlo brzo se i oporavlja ako mu uvjeti odgovaraju i ako ima dovoljno prehrane. Nije preporucljiv za mlade akvarije, te za akvarije s malom kolicinom dostupne hrane. Mozda ju je najbolje u drzati u nekom "tematskom akvariju", gdje ce i ostali organizmi uvelike ovisiti o svakodnevnom dotoku prehrane.
Moje iskustvo:
Taj koralj nije kod mene dugo, no kada je dosao imao je nesto ostecenja (Čitaj: narancasta stabljika je na dosta dijelova bila oguljena do crne boje. Vrlo brzo je to zacijelilo i ostecenja se vise ne vide. Polipi su vani tokom dana, pa ih zatvori na neodređeno vrijeme, pa ih otvori. Jos nisam odgonetnula po kojem je to "rezimu" i zasto ih otvara te ih zatvara, neovisno o danu, protoku...
U akvarij minimalno dva puta tjedno ulijevam zivu mladu artemiju (ne stariju od 3 dana), te se moze vidjeti kako ona svojim polipima lovi plijen. Isto tako ulovi i komadice hrane za ribe (sitne granule, listice...)

tekst napisala: Kahuna

Open in new window

slikala: Kahuna

Posted on: 2006/12/11 16:08
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Ellisella sp.
reefer
Group:
reef
Znaci to je neki novitet, ljepa gorgonijica, jedino nevidim naranđastu boju, no to je zasigurno do slike
Polipi su predivno snjezno bijeli, bas trazim tak nekaj, samo da je fotosinteticko...

Inace, po tvojem postu zakljucujem(ispricavam se ako grijesim ) da nisi upoznata sa "novijom" dokazanom tvrdnjom, a ta je da artemiju treba dohranjivati kako bi postigla svoju pravu "kaloricnu" vrijednost.
Artemija sa zumancanom vrecicom je sad vec stara stvar, pa razmisli malo o dohranjivanju, rezultat bi mogao biti puno bolji (naravno ako to vec ne radis!)

Moze li koja fotka pod "dnevnim svjetlom" - thanx!

Posted on: 2006/12/11 17:01

Re: Ellisella sp.
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Kako ne vidis narancastu boju?
-koju vidis---prvo si me uvjeravao da je plate montipora narancasta a ne crvena, a sada mi kazes da ovo nije narancasta-koja je onda?

-a gorgac i nije najnovija, no nije ni nesto posebno dugo kod mene, oko 2 mjeseca (na cuvanju je dio, a dio ostaje)

A za artemiju, ma znam za to (no nema zgorega da me i ti na to upozoris, no nazalost rijetko se sjetim nahraniti artemiju fitoplanktonom kojeg imam, no jednom sam je hranila dosta dugo i narasli su pravi veliki racici)...ali ovak, kada je rastocim po akvariju drugi-treci dan, ne hranim je

Posted on: 2006/12/12 10:59

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]