Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Nesvakidasnja bolest
artreef partner
Group:
smart partner

Posted on: 2006/12/7 12:12
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Nesvakidasnja bolest
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Kiki

i sama sam vidjela uzivo bas ovaj gore opisan slucaj i jos uvijek ne mogu vjerovati da se to tako dogodilo-samo odjednom, bez nekog vidnog razloga i povoda.
Moja verzija kako se hepatus samo izokrenuo.
Kiki je hranila ribe, sve su jele ko lude, kada je hepatus odjednom poletio ko raketa, zabubao se negdje između anemone i stakla, te se okrenuo, malo plivao naopak (kao riba koja ce taj cas uginuti), te se zavukao pod najvecu stijenu te vise nije izlazio
Osobno nisam nikada vidjela i dozivjela tako nesto i voljela bih isto znati sto je uzrok takvom ponasanju.

Inace sve su im ribe dobro uhranjene i vesele, ne izgledaju frustrirano, ne tuku se međusobno i drze se nekog svog reda u akvariju.

Posted on: 2006/12/7 12:41

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Mozda su dobile mozdani udar.

Posted on: 2006/12/7 18:15

reefer
Group:
reefer
ne bih znao pomoci ali jer imas mozda kakvu sliku akvarija i opis negdje link ili nesto?

Posted on: 2006/12/7 18:36

sve me zanima
From split
Group:
reef
sto je to sve stalo OK?

Posted on: 2006/12/7 21:40

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Razmislili smo o toj situaciji i cini mi se da si ti u pravu.Smrznuta artemija je cesto puta vrlo upitna hrana iz par razloga:
Dok stigne do kupca,nitko ne zna koliko se puta vec negdje razledila.Vidjela sam na svoje oci kako se u jednom ducanu sva smrznuta hrana nekoliko puta iznova zamrzavala,a i inace je bila "skladistena" na puno visoj temperaturi nego inace.Čak i ako ju tvoj trgovac dobro tretira,ne znaci da je tako bilo cijelim putem .
Kao i covjek,riba je osjetljiva na takvu hranu-koja je prakticki-otrov.Narocito osjetljiva riba poput Chelmona.
Taj simptom ukazuje na bas taj problem,jer se dva puta desilo da su ribe tako reagirale nakon hranjenja.
Osim toga,ni jedna riba ne moze zivjeti samo od smrznute artemije,koju u ozbiljnim casopisima nazivaju-prljava voda,jer od artemije ostane samo ljuska ispunjena zagađenom tekucinom.Sve to ima apsolutno nultu hranjivu vrijednost,riba je konstantno gladna i vrlo oslabljenog imuniteta,ako ne jede nista drugo.Rostratusa treba s vremenom nauciti da jede napr.usitnjene lignje i skampe (rijetki su primjerci koji nauce jesti suhu hranu.)Zbog toga se smatra da je Rostratus tesko odrziva riba u akvariju(posebno ako ima agresivnijih riba.)
ne bih ,dakle rekla,da su ti ribe bolesne.
Jedan savjet za hranjenje riba,uopce: dobro je ribama davati raznovrsnu ishranu-suhu hranu od razlicitih "firmi"moze se kombinirati,svaki dan jednu ili vise vrsta.Ribama ponuditi i svjezu hranu.Smrznuta hrana najgora je solucija.

Posted on: 2006/12/7 22:56

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Veseli, Kiki nazalost nema vremena pa cu ti ja odgovoriti.
Sve ostale ribice su im ok (zasada, i nadam se da ce to tako i ostati).

Xenia, i moje je to misljenje da je hranjenje artemiom (smrznutom) to prouzrocilo.
Ne vidim neki drugi razlog (malo sam razmisljala da im nije mozda kriva anemona, tj. da su ribe u brzini projurile kroz anemonu, ova ih je sprzila i polako su ugibale, ali vjerujem da bi svih ovih godina imali vise zrtava, jer je anemona velika i ribice se cesto motaju uokolo).

Nego, bas sam sada razgovarala s Kiki, i kaze mi da ne vjeruje da je od Artemije, jer hrane raznovrsno (nije iskljucivo artemija, ali je vecinski). Isto mi kaze da su ribe sljedecih 5-6 dana bile vrlo zive i zilave ali su imale ukocen pogled, posebno Chelmona, koji je za to vrijeme "ludila" kako to oni nazivaju jurio uokolo, zabijao se u staklo dok konacno nije razbio nos, te se povukao pod kamen.

Posted on: 2006/12/8 11:19

sve me zanima
From split
Group:
reef
Ja sam se jednom jako davno sreo sa slicnom pojavom. Jedan mrijest lubina, odlican, jedno juto dođes nahraniti ribe, ubacis malo hrane, u prvoj sekundi sve ribe naravno krenu na hranu , u slijedecoj sekundi nekoliko stotina riba bezglavo krene na sve strane, toliko bezglavo da jedan dio recimo oko 100 komada iskoci iz bazena ( u bazenu je recimo 15-30000 riba). Sutradan isti simptom u svim ostalim bazenima i konacno nakon desetak dana bezuspjesnih raznoraznih pokusaja da se to sprijeci vise manje sve ribe su poginule.
Bilo je jako davno i svi smo bili pocetnici, uglavnom zavrsilo je tragicno, a nismo se nimalo priblizili rjesenju problema.

Kad bi danas isao tragati za uzrocima prvo bi se usmjerio na poremecene fizikalno kemijske parametre okoline koji dugotrajno izazivaju fizioloske poremecaje kod riba i to takve koji mogu zdravoj ribi trenutno uzrokovati strasan bol (recimo kao kada usljed nagle kretnje ribe kamenac u urinarnom traktu zareze stijenku) koji ce izazvati apsolutno nekontroliranu reakciju ribe, a istovremenu i trajnu ozljedu koju riba ne moze sama zaljeciti bez obzira na kondiciju i imunolosko stanje (kao recimo krvarenje stijenke urinarnog trakta).

Kladio bi se da ukoliko u aquariju ima jos chelmona ili hepatusa da su oni na jednu sekundu od slicnog događanja.

Razne vrste ribe razlicito ce reagirati na narusene fiz-kem parametre, ali bi se također smio okladiti da su jos neke kikine također veoma blizu slicne sudbine, te ukoliko nista ne poduzme uskoro ce imati slicnih događanja.

Trebalo bi cesto mjeriti parametre u aquariju i vjerujem bi se doslo do rjesenja (ph, amonijak, nitrati, nitriti, co2, karbonati, kalcij,..)

Kod nas se dogodilo u jednom veoma opterecenom sistemu sa snizenim kisikom, vjerovatno enormno niskim ph-om, visokim co2, vjerovatno enormno niskim kalcijem, mozda laganom supersaturacijom, dosta amonijaka koji na enormno niskom ph ne bi trebao biti otrovan,....

Posted on: 2006/12/8 11:58

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Da,Veseli,ja se isto slazem i to mi je uvijek prva misao.Ali kad akvaristi kazes tako nesto,on ti odmah krene objasnjavati kako je akvarij odlican,parametri super i slicno.Iako-mnogi parametri-vrlo opasni-obicno su neizmjerljivi (teski metali i sl.) i opet dobijes odgovor-ne,nema toga kod nas.
Obzirom da sam vec prije bila upucena u taj problem,i ispalo je da ribe reagiraju bas za vrijeme hranjenja,moguce je i da je hrana u pitanj (ili samo dio hrane-jer i samo dio moze biti-doslovno-otrovan).U svakom slucaju sve upucuje na to da je riba ,ovako ili onako,otrovana.zato ,ipak izbacite smrznutu hranu,potpuno,a onda ,kad se ta mogucnost eliminira,krenite dalje.
Ribe koje su kroz dulji period ,izlozene,losoj kvaliteti vode,cak i neadekvatnom okolisu,reagiraju stresno-kroz dulji period vremena,stres se nakuplja,pa na kraju bude ispoljen,neuroloskom bolescu i smrcu.
Chelmon je izuzetno plaha riba,koju bi trebalo staviti među prvima u akvarij,a onda dodavati ostale,vece ribe,da on uvijek,nekako,ostane "gazda"akvarija.Čak i neslaganje s drugom,vecom ribom,kod njega moze izazvati smrt.

I kod ovakvih pitanja,cini mi se da su odgovori potpuno bezrazlozan trud-uvijek ispadne da su ribe uginule od- nicega.

Posted on: 2006/12/8 16:14

sve me zanima
From split
Group:
reef
Xenia,

Mi dvoje izgleda uvijek na rezlicitim frekfencijama. Nema veze.

Ne bih naravno iskljucio hranu i ona moze biti uzrok na razne nacine; ipak vjerujem da je problem u dugotrajno narusenim fiz-kemijskim parametrima. Kad bi Kiki napisala sto mjeri, s cim i koje vrijednosti dobiva..... Također bilo bi super znati je li takva cudna reakcija ribe nastupila nakon sto je konzumirala hranu ili nakon sto je samo naglo zaplivala ka ubacenoj hrani. Ja mislim da je rijec u ovom drugom. Kiki probaj uociti ovaj detalj kod pojave ovakvog ponasanja kod trece ribe.

Posted on: 2006/12/9 15:35

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]