Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Bristleworm
reefer u usponu
From Zagreb, Hvarska ul. 2a
Group:
reef
Ne znam za vasa iskustva ili misljenje o bristleworms (fireworm), ali moje se misljenje nocas promijenilo!!!! Do sada sam ih smatrao cistacima detritusa i lovcima na rakusce i puzice, ali nocas sam vidio kako su ubili Lysmatu Amboinensis (zdravu sa hrpom jaja na trbuhu), odnosno zivu je poceli jesti! Uhvatio sam crva duzine oko25 cm, a siguran sam da takvih kapitalaca ima jos. Ako se priblizite akvariju sa crvenim svijetlom (polagano u potpunom mraku) moci ce te vidjeti zivine za koje niste znali da stanuju u akvariju. Mislim da su rane na boku Ocelarisa također poslijedica napada crva. Prevesti cu clanak o njima, a za sada citajte na engleskom na ovom linku:
http://netpets.com/fish/reference/reefref/bristle.html

Posted on: 2006/12/2 11:15

Re: Bristleworm
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
steta, bas steta

Posted on: 2006/12/2 11:47
Transfer the post to other applications Transfer

reefer
Group:
reefer
Ma ja sam nekog slicnog crva jednom donio s plaze jer do sada sam bio uvjeren da su korisni ali kad sam ga ubacio u akvarij goby ga je smazao u sekundi a crv nije bio bas ni mali
a kad ga je goby gutao pola crva mu je virilo iz usta.

Vjerojatno to i nije bio ovakav kao sto si ga opisao ali me zanima kako se to cudo naslo u tvom akvariju, i jedu li neke ribe ta bica.

Posted on: 2006/12/2 12:50
Transfer the post to other applications Transfer

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
To je jako cudno!Oni jedu samo one stanovnike akvarija koji su mrtvi ili vec na umoru.Kod mene ih ima stotine,cak i onih ogromnih ?Ima ih zato sto njih nitko ne dira (ponekad Chelmon smaze neki manji primjerak i onda se stresa -vjerojatno ga bodlje-bodu ).
Zna se : oni ne napadaju zdrave organizme !!!
Moze se desiti da akvarista ne primjeti da je neki organizam u losem stanju,pa kad vidi crve kako ga napadaju-misli da su crvi uzrok .
Slicno se desi sa Tridacnama,koje se preko noci "dezintegriraju",pa ujutro akvarist vidi crve na njima,i misli da su oni napali tridacnu.(to sam cula i vidjela dosta puta-ali istina je sasvim drugacija).(a izbjegavam reci nekome-"to je vec bilo mrtvo-samo ti nisi znao"
Crva uvijek ima onoliko ,koliko hrane ima za njih u akvariju.Mozda bi se moglo desiti da crvi pocnu umirati od gladi,pa napadnu nekoga,ali -naprosto je nemoguce da Ocelaris ne pobjegne ako ga napada crv-koji se kudikamo sporije i nespretnije krece od ribe.
Mislim da je to -Nemoguce!!!

Posted on: 2006/12/2 16:05

reefer u usponu
Group:
reef
Za ribe, pretpostavljam da je tocno, ali Lysmate su bile normalne, jurisale na hranu, a nakon par sati je bio crv priljepljen za trbuh a kozica je micala nogama!! Ocelaris je spavao u Sarcophytonu, a vidio sam i crvcinu u istom! Ocelaris nije pojeden, ali ima rane na bokovima. Od kad sam maknuo Sarca od anemone, jedan spava na anemoni, a drugi ispod. Onaj na anemoni nema nikakvih oziljaka, a drugi ima.
Pretpostavljam da se u 180 litarskom okruzenju, bliski susreti događaju cesce nego u 400 ili vise, a iz clanka Alberta J. Thiel-a sam uspio shvatiti da su neki crvi i predatori (mozda covjek i grijesi ili sam ja krivo shvatio clanak)

Posted on: 2006/12/2 16:51

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Neki crvi jesu predatori,ali ne ovi koje (svi) mi imamo u akvarijima.Sve ovo sto sam napisala temelji se ipak na iskustvu dugom 10 godina.Imam u akvariju vise vrsta crva,ali na sve se odnosi ovo sto sam rekla.Ali govorili smo o bristleworms-ima.
Bilo bi to slicno kao kad bi rekao da Verme da Rimini-veliki Jadranski crv napadne ribu.To se naprosto -ne događa.Ali da on izađe iz rupe, ako mu stavis na nju mrtvu ribu-e to se događa.Čak ce i odgristi komade mesa.
Vidjela sam ,također,ribe u akvariju,(algivore)kako nemilice,napadaju jos uvijek zivu ribu,ali one osjecaju njenu smrt i zele ju jos ubrzati.Gone ju po akvariju do god zaista ne ugine.Mozemo li onda reci da su je napale zato da ju pojedu?
Vecina njih ce, cak, ribu koja je na kraju uginula-pokusati i jesti- a ako su k tome jos i gladne,onda....

Kod akvarijskih organizama se u 90 % slucajeva događa :maloprije je jeo- a sad je mrtav.Ili : sinoc je bio otvoren,a sad je potpuno bijel. ILI :sinoc je bila otvorena-a sad je jedu crvi.Da -bristelwormsi i puzevi i zvijezde i-svi detrivori.

Posted on: 2006/12/3 1:40

reefer u usponu
Group:
reef
Ajd' hvala Bogu, i to je rijeseno!!! Barem se ne trebam muciti sa prevađanjem!

Posted on: 2006/12/3 12:27

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

Brada wrote:
Ajd' hvala Bogu, i to je rijeseno!!! Barem se ne trebam muciti sa prevađanjem!
Ne znam sta si htio reci ,ali ja sam u stvari htjela reci ovo:

Ako tvoji Ocelarisi imaju rane,bolje da otkrijes pravi uzrok,jer ce inace oni lose zavrsiti.Do god mislis da su uzrok-crvi-pravi uzrok i dalje postoji-neotkriven.

Ako se clanovi budu ljutili kad im neko izrazi suprotno misljenje-onda cemo svi poceti svoja misljenja-skrivati.
Ja sam vec od nekih clanaka odustala-bilo je glupo napisati nesto-onima koji su bili spremni samo na kritiku-usprkos tome sto ih je praksa demantirala.(ne mislim konkretno ni na koga).
Ako se u nekom akvariju događa nesto sto se ne događa ama bas nigdje drugdje-mozda je stvar bas u tom akvariju.
U malom,lose vođenom,lose filtriranom...itd.akvariju-moguce je da se stanovnici pocnu ponasat suprotno svom prirodnom ponasanju.Ali to se onda ne moze generalizirati-
Poznat mi je jedan slucaj-za kojeg bi svi rekli:riba je napravila samoubistvo!! Mozda je ona poludila?Ili ipak postoji neki drugi uzrok.

Posted on: 2006/12/3 13:45

reefer u usponu
Group:
reef
Boze sacuvaj da bi se ljutio!! Ja sam napisao da jedan Ocelaris ima rane, i to je onaj koji je spavao u Sarcou, a od kada sam Sarcophyton udaljio od anemone, spava ispod nje. Drugi nema rane i spava u anemoni. Ribe koje imam su prilicno neagresivne, osim od prije 5 dana dva Watchman Goby-a. Imao sam jednog, pa je Cosmo donesao svojeg jer mu je Labroides podkratio leđnu peraju. Sada se povremeno proganjaju po akvariju, ali Ocelarise ne diraju. Rane nestaju, zarastaju, pa se pojavljuju na drugom mjestu! Voda je OK!!
Zato sam i napisao da nema vise potrebe o tome razbijati glavu! Tajanstveni događaji ce se razjasniti kad tad.
Na pocetku bavljenja "morem" sam imao puza algara (mislim da je indonezijski) i donio sam iz Rovinja saku puzeva koje sam pokupio u plicaku, a među njima i jedno volka (onaj cija kucica ima rogove). Za otprilike mjesec dana sam imao samo volka, a zadnje sto je radio je bilo da je puzu algaru davao "disanje usta na usta". Tada sam se sjetio da sam negdje procitao da je volak predator (prekasno)

Posted on: 2006/12/3 15:38

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Volak i svi iz tog roda (Muraicidae) su mesojedi.I tropski iz tog roda,kao i prekrasne Cipree ,koje cesto viđam u akvaristiuckim ducanima (u kojima ce trgovci reci-da nisu opasni za koraljni akvarij- a jesu).

Posted on: 2006/12/3 18:47

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]