Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

clanak iz casopisa
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ovdje je premjesten dio iz teme "Prati li tko on line magazin"

Posted on: 2006/7/1 22:21

Edited by Kahuna on 2006/8/26 19:08:10
Transfer the post to other applications Transfer

Re: prati li tko ER online magazin i shop?
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Kad smo vec toliko prostora posvetili ER-U,evo jos jedna zanimljivost.U magazinu (na koji sam slucajno nabasala u Italiji, a zove se bas slicno ka mi)REEF ART /moze ga se kupiti preko ER-a)ima jedan bas zanimljiv clanak.
Kao i svi magazini i ovaj ima pitanja citatelja,na koja ovdje odgovara ,cini mi se Sprung.Pa, pitanje je postavio akvarist s Raba i dobio jako,jako zanimljiv odgovor.
Ako ste u mogucnosti-procitajte !Vrlo poucno,a i razrjesuje neke teme o kojima se na nasem forumu cesto prica.
Da ne bih bila krivo shvacena,necu vise nista reci.

Posted on: 2006/8/15 14:58

reefer u usponu
Group:
reefer
E nemozemo mili, moj, najdrazi. stika vlada svijetom., plus je na talijanskom tako da kad vec pominjes , red je da nam raskazes pricu

Posted on: 2006/8/15 15:04

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

reefzone wrote:
E nemozemo ., plus je na talijanskom tako da kad vec pominjes , red je da nam raskazes pricu

Reci cu samo da je pitanje (i odgovor) o Adriatic zivom kamenju.

Posted on: 2006/8/15 23:32

reefer u usponu
Group:
reefer
To je interesantno, bas bi voleo da znam....

Posted on: 2006/8/15 23:58

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
I ja bih htio znati sta su rekli talijani .

Posted on: 2006/8/16 16:53

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Pa s obzirom da je do casopisa malo teze doci(s jedne strane je Reef art,a sa druge Aqua planta)nije fer da ne odgovorim.Mozda ce biti malo duze jer ne zelim izokrenuti i "izvaditi iz konteksta",a obzirom da je to sve objavljeno javno,mislim da mogu.

Dakle pitanje "akvariste s Raba"(ima i ime ali nije potrebno )glasi: "Da li se u akvariju u kojem ce se drzati SAMO MORSKE TROPSKE ribe,moze upotrijebiti zivo jadransko kamenje?Uz to su dati podaci o cistoci mora i temperaturi koja nikad nije ispod 17-zimi,ni iznad 25 stupnjeva ljeti.(iako mi znamo da je zimus bilo 8 stupnjeva!-ali nema veze).

Sprung(koji zivi na Floridi)dao je odgovor:

1.Rekao je da nije upoznat sa nasim zakonima o zastiti mora i priobalja,pa smatra da se mora osigurati,jer zna da su u cijelom svijetu ti zakoni striktni i studiozno reguliraju to podrucje.
2.Navodi da vrlo sumnja u ono sto ga akvarista pita,pa cu i ja dati orginalan tekst i prijevod.
Sprung kaze doslovno:"ti kazes da se radi o jednom akvariju sa "samim ribama"(apostrofi su Sprungovi),ali tvoj interes za zivo kamenje i macro alge,sugerira nesto sasvim drugo. (pitala sam se da li je moguce da je Sprung nazvao naseg akvaristu lascem -ali ipak je.)
Evo orginala:Hai detto che si trattarebbe di un aquario di "soli pesci",ma il tuo interesse per rocce vive e macro alghe suggerisce qualcosa di diverso.

3.Zatim kaze:kad se govori o prezivljavanju organizama na i u jadranskom kamenu limit je 25 stupnjeva.Daslje navodi da ukoliko se bas zeli staviti u tropski akvarij ovo kamenje,da nase macro alge ne mogu prezivjeti i preporucuje ove vrste:caulerpu racemosu,taxifoliu i proliferu .Sljedece na sto skrece paznju je da su u tom kamenu u unutrasnjosti obicno prisutne razne spuzve koje ,kad uginu, mogu izazvati "DOMINO EFEKT SMRTI ".To moze zavrsiti unistenjem mnogih organizama.
4.Kaze dalje:temperatura i salinitet mora moraju do najsitnijeg detalja biti identicni onom iz kojeg je kamen uzet.Kamenje nikako ne smije biti stavljeno u akvarij u kojem se ribe vec nalaze,a ni ribe se ne smiju u akvarij s tim kamenjem staviti bar 3 tjedna.Kamenje bi (nakon izuzetno pazljivog transporta,trebalo u posebnom tanku (sa istim uvjetima)provesti bar 3 tjedna.I sve to pod uvjetom da temp.NIKAD ubuduce ne prijeđe 25 stupnjeva.

Moj osvrt na sve to:
1.Vrlo sam se obradovala videci pitanje hrvatskog akvariste u stranom casopisu,da bih se onda odjednom "ohladila"i posramila-zar cemo tako uci u "svjetsku akvaristiku-kao bezobzirni manipulatori koji ne brinu o svom moru ?"Koji prozirno i jeftino zele poluciti neke odgovore,da bi ih koristili u svrhu svoje promocije,i jos povrh svega,bivaju "procitani".
Znamo,naravno,da se zivo jadransko kamenje prodaje pocetnicima u akvaristici kao adekvatno!
2.Pravni aspekt:Sprung,naravno ne bi spominjao devastaciju mora i priobalja zbog toga sto ce jedan akvarista uzeti kamen za svoj akvarij.Ali sumnjajuci u nakane doticnog akvariste,brine o negativnom publicitetu kojeg bi eventualno koristenje u druge svrhe,moglo izazvati.A time priskrbiti negativne reperkusije na akvaristiku uopce.(sta mislite o naslovu:"hrvatski akvaristi unistavaju Jadransku obalu"-krasno.(mozda karikirano,ali vrlo moguce.)
3.Nama,akvaristima,ekologija bi trebala biti vrlo bliska i o njoj bi trebali voditi racuna.U svijetu se zivo kamenje "uzgaja",pa bi oni od nas ,koji bi to mogli,morali poraditi na tome.Uzgajaju se i koralji,da se ne bi uzimali iz prirode.

Posted on: 2006/8/16 21:02

reefer
Group:
reef
Pozdrav ljudi,
moram priznat da je ovo stoje Xenia napisala i objavila(tnx!) vrlo interesantno i zanimljivo!

Sprungova indikacija je zanimljiva i pokazuje da covjek zna citati izmedju redaka , no moram priupitat jedno MENI logicno pitanje...
Kako moze nektko tko se nikad nije susreo sa Jadranskim kamenom donositi sud o tome?
Kako se moze reci da jadranski kamen nije adekvatan kad sam ja na svoje oci vidio par akvarija sa ISKLJUCIVO jadranskim kamenom koji funkcioniraju super s obzirom na ostatak opreme??
- evo iskreno pitam u nadi da cu dobit jos koji konkretniji odgovor...

Sto se tice reefart magazina, zbilja mi kontinentalci nepricamo talijanski(cast iznimkama!), pa Xenia hvala za prijevod, mozda bi mogla kadkad i jos nesto interesantno iz njega objavit na netu!

Posted on: 2006/8/20 14:52

reefer u usponu
Group:
reefer
Diskusija vec nema veze s temom " Prati li ko ER OM", i cini mi se malo pretendeciozno, ako smem da kazem .

Posted on: 2006/8/20 14:58

reefer
Group:
reef
Ma reefzone imas ti pravo, ja sam se toliko zabunio da sam pomislio da je ovo diskusija o zivom kamenju
Nek se premjesti pitanje molim.

Posted on: 2006/8/20 15:29

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.