Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 »

Phosphate filtar
reefer u usponu
From Zagreb, Hvarska ul. 2a
Group:
reef
Prije cca 2 godine sam nabavio plexiglas cilindar sa stalkom u namjeri da napravim skimmer. Tada jos nisam imao blage veze o skimmerima (kad sam ga uzeo), ali sam shvatio da to ne ce raditi!! Pomirio sam se sa gubitkom od 100 kn i ostavio ga u kutu.
Jucer mi je palo na pamet da bih mogao unaprijediti odstranjivanje fosfata uz pomoc tog cilindra i jedne male pumpice (cca 300lit/h protoka). Uradak je na slikama. Da, kosarice za aktivni ugljen i Rowaphos su moje zene vikleri (uvrtaci) za kosu

Open in new window

Open in new window

Open in new window

Open in new window

Open in new window

Open in new window

Posted on: 2006/11/12 12:15

Re: Phosphate filtar
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
izgleda mi kao odlicna ideja, no treba provjeriti u praksi kako djeluje.
Da rowa (ili bilokoji drugi odstranjivac fosfata) treba biti manjeg protoka, tj. vrlo malog, slazem se
Vjerujem da ce ti ta spravica uvelike poboljsati dosadasnju filtraciju, a samim time si vjerojatno rijesio stanje u akvariju, jer ces mehanicku filtraciju imati na "brzom" protoku, dok je kemijska stavljena na "spori", a samim time ima i efekta

Bravo Brada

samo,nisam shvatila kuda voda ulazi i kako voda izlazi, a pretpostavljam daces to drzati u sumpu?!

Posted on: 2006/11/12 12:27
Transfer the post to other applications Transfer

reefer u usponu
From Zagreb, Hvarska ul. 2a
Group:
reef
Čitava sprava ide u dio sumpa sa skimmerom i povr. pumpom. U prijasnjem postavu je voda dolazila slobodnim padom na AU i rowu, a sada nemam te mogucnosti, pa sam prisiljen raditi sa pumpicom!! Mislim da ce ovako ucinak biti puuuuno veci nego prije jer ce Rowa biti u uzlaznom stupu vode. Pumpica utiskuje vodu pri dnu, a izlazi na vrhu (prelijevanjem). Mozda cu morati napraviti nekakav slivnik da ne bi cistio stalno istu vodu

Posted on: 2006/11/12 12:40

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
vjerojatno, jer ona ce lagano curiti po stijenkama i vecinom ce je opet pumpica povuci
-probaj na samom vrhu izbusiti rupu te gurni crijevo malo vece nego sto ima pumpa otvor te to crijevo usmjeri tamo gdje se voda vraca nazad u akvarij...vjerujem da ce ti to rijesiti problem

Posted on: 2006/11/12 13:06

reefer
Group:
reef
Brada LEGENDO!!!
Ovo je ODLIČNA ideja!!

to bio bio odlican fluidized bed filter sa ROWAphos-om...

Znaci cilindar sa postoljem, pogonjen TUNZE mini pumpicom(mala je, kvalitetna, jeftina(10eura), 300l/h, jednostavna za odrzavanje!).
Jedino sto bi treballo jest staviti par cm od izlaza pumpice u cilindar nesto kao pregradu s rupicama, te gore napraviti poklopac sa jednom cijevcicom gdje bi to izlazilo...

Slovenci su super razradili polklopac na svojim DIY Kalc reaktorima, i vec vidim rijesenje i za ovaj problem!

Također ako je cilindar malo veci, unutra se moze staviti prvo AU, a onda rowa, koja bi slobodno plivala... ma mrakana...

Jel mozes jos tih cilindrica nabavit ??

Posted on: 2006/11/12 13:24

reefer pocetnik
From Split
Group:
reefer
ja sam napravio jako slicnu stvar samo mi ide obratno i malo je vece sve (prozirna cijev od teniskih loptica - 3 komada).. slaba pumpica koja izbacuje iz cijevi vodu.. recimo da je kao tvoje samo sto meni na vrh nije takav otvor nego rupice di voda ulazi pa vata / AU / vata / rowa / vata pa spojena pumpica koja to sve povlaci put van.. ima i poklopac s napravljenom rupicom gdje ulaz od pumpice fino uđe a poklopac se lako skine kad se minja filter materijal..

imam i slikicu sto sam vec prije crtao..

Open in new window

Posted on: 2006/11/12 13:42

reefer
Group:
reef
Ars, tvoja stvarcica je jedan jako ekonomican i efikasan filter, ali po mojim viđenjima, zaostaje dosta iza Bradinog...
Brada ima mogucnost napraviti fluidizarani filter, ili ti reaktor, a to slovi za najbolji filter kod PO4 odstranjivaca...
Iako , svaka cast i na tvojoj ideji, zbilja je za pohvalu!

Posted on: 2006/11/12 14:46

reefer
Group:
reefer
Je je super su vam ideje svaka cast .

Ars tebi svaka cast za ovaj cilindar od teniskih loptica stvarno si se super sjetio jer je naci cijev od pleksiglasa veliki problem u stvari i nije problem je naci ali dopremiti je vamo u ove krajeve je stvarno problem.

Posted on: 2006/11/12 18:22

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Inovacije su za pohvalu,ali protok bi trebao biti puno manji (recimo 10 puta manji),a pumpica jaca; stvar je u tome da bi voda trebala biti u jacem muvingu-unutar " reaktora",a izmjena vode oko (u odnosu na velicinu akvarija-) 1 l/h(za Bradin akvarij).U tome i je problem sa izradom tih stvarcica.Ako ti je protok velik (a 30 l/h je velik protok jer za 6 sati je cijela voda prosla),onda nisi nesto puno dobio u odnosu na ono sto si imao prije.Opet ti sva voda 4 x prođe preko Rowa -phosa (i ugljena) na dan-sto je malo,ali je u stvari puno.Kod reaktora fosfata ide se za tim da se dio vode potpuno ocisti,pa se ona izmjesa sa ostalom vodom i stalno tako.Nikad nema stetnog utjecaja,od prevelike "cistoce",koja je stetna kao i prevelika necistoca.Kad bi bas isli u srz-ide se za tim da se ne poremeti odnos fosfata-nitrata i ostalih tvari,koji mora biti uvijek u određenim omjerima.Napr.ako skidas fosfat,moras skidati i nitrat,ali ne bez veze ,nego u omjeru.zato bakterije to rade savrseno.
I pazi sa upotrebom tih plastika ciji sastav nije poznat (kao napr.ona od loptica za tenis ili ona od viklera)-pune su plastifikatora,omeksivaca i kadmija-sve vrlo otrovno za akvarij,a u morskim uvjetima jos losije.Ne zna se kako mogu utjecati na zive organizme.

Posted on: 2006/11/12 19:46

reefer pocetnik
From Split
Group:
reefer
super.. da vidim jesam li dobro shvatio.. pa da i napravim kako treba.. unutar komore bi trebala bit veca turbulencija (koliko veca?) dok izmjena vode iz komore treba ici jako sporo?
komora - reaktor.. na to mislim..

ako sam dobro shvatio - jel se to moze sredit tako da jedna mala pumpica radi turbulenciju unutra a druga koja doslovno pa kapa? gledajuci odnos velicine mog akvarija - 75L..

meni AU stoji prije rowe tako da skupi i po4 iz AU.. kako se to rijesi ako je po4 remover zaseban filter?

Posted on: 2006/11/12 21:58

(1) 2 3 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.