Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Invazivne tropske alge Caulerpa spp. v Jadranu
tek provirio
Group:
reefer

Posted on: 2006/11/10 14:51
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Invazivne tropske alge Caulerpa spp. v Jadranu
reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Nazalost neznam sto reci po ovom pitanju, osim da je jedini spas da se nesto poduzme po pitanju necistog mora i ispusta kanalizacija u more. Ja sam primjetio da kada je prljavo more u akvariju caulerpa napreduje, kada se more ocisti tada i caulerpa odumire i to je jedino rjesenje kako suzbiti tu algu. Pokrivanje folijama moze pomoci ali su veliki troskovi a problem je samo trenutno zaustavljen. Ako ne ocistimo more nema pomoci, spore alge ce ponovno iz pocetka nastaniti povoljna mjesta. Na solti nikada nije bilo caulerpe do ove godine i pojavila se na mjestima gdje se neplanski gradi i gdje se sve vise razvija turizam, a samim time i oneciscenje. A fizicko cupanje algi donosi vise stete nego koristi.

smrc smrc smrc

Posted on: 2006/11/10 17:01

reefer
From Zagreb
Group:
reef
Quote:
Nazalost neznam sto reci po ovom pitanju, osim da je jedini spas da se nesto poduzme po pitanju necistog mora i ispusta kanalizacija u more. Ja sam primjetio da kada je prljavo more u akvariju caulerpa napreduje, kada se more ocisti tada i caulerpa odumire i to je jedino rjesenje kako suzbiti tu algu.

a gle to je nekak logicno jer kolko je meni poznato ona se hrani tkz otpadom pa kad ostane bez klope onda i rikne!

a kaj se tice cistog mora mislim da mozemo ocekivati samo prljavije pogotovo kad krenu razno razne unije,naftovodi i sl.

Posted on: 2006/11/10 17:14

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Nisam ni ja strucan ali moje je misljenje da je to stiglo nauticarskim putem, balastne vode, sidrenje

Zagađenost mora s tim nema nikakave veze, ona je jednostavno dovedena i pocela se siriti. Zasto nije uocena u industrijski razvijenim zonama gdje je ipak i samo more zagađenije vec ovdje gdje je, pretpostavljam, more najcisce (nacionalni parkovi) i gdje i ima najvise nauticara

Posted on: 2006/11/10 18:15

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
U industrijskim zonama, btw kojih kon das bas i nema ima sigurno caulerpe, ali se koliko toliko vrsi nadzor i trebaju postojati nekaki kolektori koji brinu da bas sav otpad ne ode u more. A tamo gdje je divlja gradnja i gdje je sve bez kontrole, eto problema. Npr Hvar gdje boravi ogroman broj turista, neka svako opere kosu samponom dnevno i to neka ispuste u more, a ispustaj evo dosta fosfata za hranu algama.

Posted on: 2006/11/10 18:30

reefer
From Zagreb
Group:
reef
koliko ja znam tj ono kaj sam citao caulerpa je dosla balastnim vodama sidrima itd bas kak je hornet napisao pa zato svake godine pogotovo za vrijeme udarne sezone mjerodavne ustanove i slicno upozoravaju nauticare da provjeravaju sidra itd!

Posted on: 2006/11/10 18:54

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Meni je jasno da su vecina organizama prebacena balastnim vodama jer se kapetani ne pridrzavaju zakona o izmjenama balastnih voda, i jasno mi je da se sire putem sidra, ali ako je preneses u cisto more ona se nebih trebala primiti a kamo li zadrzati ili napredovati sa svojim razvojem.

Posted on: 2006/11/10 19:15

reefer
From Zagreb
Group:
reef
to je tocno,ali ipak mora postojati neka prevencija bez obzira na cistocu mora jer znas kak se kaze,danas jesi sutra nisi!

Posted on: 2006/11/10 20:18

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
ah ta caulerpa....
vec godinama citam o njoj u Jadranu, a sjetim se uvijek i one emisije o Caulerpi gdje ljiepo kazu kako je pustena tj. pobjelga iz Monaka tj. tamo nekog njihovog instituta

a ako nam pak uvedu te puzeve, strava...tko zna kaj ce oni radije pojesti od Caulerpe, a na kraju ako pokazu apetit za nasom autohtonom florom bit ce gadnih problema...pa tko ce onda njih pojesti? No dobro ej sto su ipak odlucili testirati te puzeve nego li ih unesu u Jadran

Posted on: 2006/11/11 17:44

reefer pocetnik
From Skopje, Republika Macedonija
Group:
reefer
Cudno zasto niko ne spominje akvariste kako moguchnost da je doneo caulerpu. Svako od vas ima neku vrstu caulerpu u akvarium. Sta mislite da se moze dogoditi kod akvarista koji zive u pomorske gradove kada stave komad alge i WC sholju i puste vodu? Dali postoji mala shansa da ta alga prezivi put do mora? Bahs i nemaju svi primorski gradovi kolektorski sitem za otpadne vode.
Mislim da otpadne vode i nemaju veze sa bash ovom algom mada imaju veze sa sve vrste alge jer je to hrana za njih. Ove tropske alge bi rasle i bez otpadnih voda. Svoj udeo ima i globalno zagrejavanje ipak je to tropska alga i treba vechu temperaturu isto kao sto se pojavila i jedna vrsta tropskiog trigera u jadranu isto kao sto su se pojavila i vrsta barakude u jadranu. Izgleda da chemo morati da se navikavamo na promene u jadranu. Kako se meni chini biche josh troskih vrsta algi i organizma u jadranu u narednih godina.
Ovog ljeta sam video da se ove alge pojavile i u crnogorskom primorju i da su stavili poster gde su opisane ove alge sa fotografijom i da ako neko vidi takve prijavi.
A ideja o pushtanju tog australiskog puza izgleda meni kao najvecha glupost. Ne znam samo kako che ichi to ispitivanje ali do sada se nikada nije pokazalo dobro da se jedan vid nekog organizma pusti negde. Problem je sto u prirodi postoji ceo lanac od organizme koje kontrolishi populaciju jedne druge i koje su povezane. Sta oni misle da mogu pustiti tog puza i kad on pojede tu algu onda on i ugine i nestane. Pa to nema ni na SF filmu. Kao i svaka zivotinja i puz che probati da se adaptira i prisposobi uslovima u koji ma je. Mozda neche uspeti ali milsim da je to prevelik rizik. Najverovatno che posle morati da traze neshto protiv tog puza kao sto sada traze za algu jer i taj puz nema prirodnih neprijatelja u jadranu ko bi mogao da kontrolishe populaciu. Ali to je duga tema sta bi bilo kad bi bilo ...

Posted on: 2006/11/14 11:48

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.