Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Morski konjici
reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Zanimaju me vasa iskustva s morskim konjicima. Ja sam trenutno u projektu novoga akvarija koji se sastoji od akvarija i sumpa, a zelja mi je sloziti i refugim i u njega ubaciti konjice. Ima li netko iskustva??? kakva prehrana, koliki protok itd???

XXL

Posted on: 2006/7/1 20:47

Re: Morski konjici
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Ovako, ja cu ti tu odgovoriti laicki, znaci ono sto sam malo prostudirala, jer i mene zanimaju te zivinice.

XXL, imas jako puno vrsta tropskih morskih konjica. Za sve njih ide zajednicki problem, prehrana te njihovi sustanari i protok. Razlikuju se vecinom u boji i velicini.
Nikako ne bi smio biti jak protok, jer oni u prirodi uglavnom stoje na jednom mjestu i cekaju da im plijen (u obliku sitnih kozica, ribice-znaci skoro pa plankton, a moze i artemija, samo ona nije toliko hranjiva), dopliva do usta te ga oni ulove. Na suhu hranu se tesko naviknu.

Akvarij, tj. u tvom slucaju refugium, treba biti prepun ukrasnih algi za koje bi se oni mogli uloviti svojim repom i tamo vrebati svoj plijen. Protok treba biti vrlo slab, a svjetlo ne mora biti prejako-ako nemas i neku vrstu koralja, ali uz konjice nejbolje idu nefotosinteticki koralji, pa samim time i netreba biti puno svjetla.
Gorgonije su tu idealan izbor. Jer kao i konjicima njima za opstanak treba sitna ziva hrana.

Od sustanara uz njih idu i sila tj. pipe fish, te mirne vrste gobija i blenija.

Eto to je malo, ukratko.
Bilo bi dobro kada bi znao tocno koje ces nabavljati konjice, pa cemo naci i nesto vise bas o toj specificnoj vrsti.

Posted on: 2006/7/2 12:18
Transfer the post to other applications Transfer

reefer
Group:
reef
Mislim da bi mogao to izvest, no smatram da bi refugium trebao bit bar 80litara... a ne kantica od 30 litara...
Mogao bi ga ukomponirat u glavni sistem, tako da spojis sa sumpom, a stavis ga do glavnog akvarija, pa bi ispalo da imas jedan reef akvarij, a jedan "biljni" - ha ha

Kazu da je klopa za konjice glavni problem, pa bi taj sistem trebao bit dobro uhodan, a jos k tome artemija, cyclopsi smrznuti i mozda nes trece nece bit na odmet!

Lp,
Vedran

P.S. jos uvijek ti se planiram javit za dokumentarce... al polako, bez zurbe!

Posted on: 2006/7/2 14:53

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Mislim da bi ti dobro bilo kupiti nesto zivorotki - gupija i uzgajati ih u posebnom akvariju. To ni ne mora biti akvarij, dovoljna je neka plasticna kanta. Onda konjice hranis malim ribicama.

Posted on: 2006/7/3 9:58

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Imperator, bas sam i o tome citala, nego sto ne bi onda bilo zgodnije uzgajati molije, naviknute na slanu vodu, pa da male bebe prezive u akvariju, jer nisam sigurna bi li morski konjic jeo mrtvu malu ribu.
Iako vjerujem da i gupi isto moze u slanoj tj. bocatoj vodi. Ima li tko iskustva s tim, jer ja se ne mogu sjetiti gdje samm to procitala

Posted on: 2006/7/3 11:42

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Naravno da moze i moly, ali mislim da se gupije brze razmnozavaju.

Gupije isto mogu biti u bocatoj vodi dok moly moze zivjeti u potpuno slanoj vodi. Ne znam da li gupije mogu toliko prezivjeti, ali sigurno ce male ribice pozivjeti par minuta u kojima ce ih konjici vec pojesti.

Posted on: 2006/7/3 12:55

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Dobio si skoro sve odgovore i svi su tocni.
mogu dodati :u prirodi ima puno vrsta,ali se nabaviti mogu uglavnom dvije,koje se uzgajaju u Njemackoj (Wolfgang May).
To su Hippocampus kuda i h.fuscus.Ponegdje se pojavljuje i h.erectus (koji poneki primjerak moze biti potpuno crn).Vrlo su slicni i razlikuju se uglavnom po boji.Unutar jedne vrste moguce su velike razlike u boji.
sto se tice ishrane,ako nisu nauceni jesti smrznutu hranu (mysis ili velika artemia)moze ih se nauciti.Smrznuta hrana,mora biiti jako kvalitetna,jer ju inace nece jesti.Treba ju najprije odmrznuti i odmah dati konjicima,najbolje na maloj staklenoj posudici koju se stavi na pijesak.Oni ce jesti samo cijele i neostecene primjerke.Oni hranu ne mogu zvakati,pa hrana mora biti primjerene velicine.Za svaki primjerak treba staviti 10-20
racica,a ono sto ne pojedu izvaditi iz akvarija nakon
najvise pola sata.Na suhu hranu se nikad ne nauce.
Konjici traze vrlo kvalitetnu vodu i u njoj zive 2 do najduze 3 godine.
Od lose vode (koja sadrzi previse org.tvari u raspadanju)
dobiju bakterijsku infekciju,a oboljeli primjerak se uglavnom ne moze izlijeciti,pa ga odmah treba ukloniti.Previse su osjetljivi da bi podnijeli bilo koji poznati lijek.
Nije preporucljivo drzati ih s koraljima ,a od riba jedino sila su pogodna,jer su konjici plahi i spori,pa bi im druge ribee pojele hranu.
Inace,zanimljivi su kao roditelji,ali o tome kad to postanu u tvom ili nekom drugom akvariju (ili refugumu).

Posted on: 2006/7/4 0:01

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Hvala na odgovorima, iako sam vecinu vec saznao prije. Ali mi se tema sviđa i nadam se da ce informacije koristiti i ostalima koji su zainteresirani za drzanje konjica. Jos jedno pitanje ako je refugim funkcionalan i ima "zivi" pjesak i zivo kamenje, nebi li to trebao biti dostatan izvor hrane za konjice??????? Kakva su vasa iskustva?????

Posted on: 2006/7/4 7:12

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
XXl, ako refugium ima zivi pjesak i kamenja, nije to dosta za konjice, jer njima treba veca kolicina hrane, mozda bi bilo dosta prvo vrijeme, ali za poslje nikaka.
Ali isto tako mozes pokusati imati jadranske kozice, pa njihove malce dati konjicima, a postoji i neka vrsta malenih kozica, XENIA ih ima. Mogla bi ona nesto vise o njima reci, sitne su i izgledaju mi kao prava hrana za konjice, a uz to konj se razmnozavjau

Posted on: 2006/7/4 11:20

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
U akvariju 70-80 trebalo bi biti dovoljno hrane za jedan par.
Zavisi od dosta stvari uglavnom ako se racici i druge sitne zivotinje nemaju gde sakriti, nemoze se razmnozavati, znaci teritorij dosta razgiban, sa dosta mjesta za skrivaliste i da se ima konjic za sta uhvatiti repom, dosta makro algi.

Svejedno bi se ja odlucio za zivotinje, koje su navikle na smrznuto hranu, kaj znaci mysis, artemia ili slicno i ne neke kalamare .

Mogu ti i reci da ima u ovom tijednu poplava tropskih konjica u Austriji- TOBELBADER VOGELFARM i u Becu,
vrste Hippocampus reidi-crne boje , mislim da te bas cekaju.

Posted on: 2006/7/7 17:40

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.