Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Članak : Pterapogon Kauderni;problematika uvoza, razmnozavanje
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Prije par godina Pterapogon Kauderni bio je riba koju se vrlo lako i bez ikakvih problema moglo nabaviti u trgovinama.To se iznenada promijenilo prije (bar)godinu dana i vise nitko ne moze ribu koju kupi-odrzati u zivotu.Primjerci koji stignu u trgovinu zive najvise 7 dana (u trgovini ili kod akvarista koji ju kupe) i ugibaju.To se događa u Italiji,Austriji;Njemackoj,Sloveniji,pa i kod nas.Ni jedan primjerak ne prezivljava.Zasto ?Postoji samo nekoliko mogucnosti:Kauderni zive na vrlo uskom geografskom podrucju otocja Banghai i svi primjerci (iz divljine) dolaze od tuda.Moguce je da su lovljeni cijanidom ili na neki drugi nacin zatrovani.Bila sam prissutna kad je stigla jedna posiljka i iznenađena u koliko malo mora su te ribe transportirane.prekrasni veliki primjerci Kaudernija bili su u vrecicama malo vecim od njih samih,bez imalo zraka i u decilitru vode.Kako da prezive transport od (najmanje) 2 dana u takvim uvjetima.?Koliko nitrata ima u toj vodi?Mislim da je riba u stvari otrovana svojim vlastitim izlucevinama (amonijakom itd. pri transportu).

Razmnozavanje

Kauderni inkubiraju ikru u ustima.Odrasli muzjak ispusta nakon 21 dan ribice iz usta,a one su vec toliko velike da su sposobne jesti artemiju,a vec nakon 7 dana moze ih se poceti uciti na neku drugu sitnu hranu (pored artemije).
Za vrijeme inkubacije muzjak ne jede bas nista. Nakon sto ispusti mlade,o njima vise ne brine i oni su sposobni za prezivljavanje.U prirodi skrivaju se cesto među bodljama jeza Diademe i tako izbjegavaju predatore dok ne narastu.za to vrijeme drze se u plovi.

Moje iskustvo

Nabavili smo par Kaudernija prije nego smo zavrsili akvarij za njihov smjestaj.kupili smo ih jer smo na njih slucajno naletili i pitali smo se da li ce ih kasnije biti u trgovini.Akvarij u koji smo ih smjestili dao im je dobre uvjete za zivit,ali je bio potpuno neprimjer za ,eventualni uzgoj.Uprkos tome oni su neprestano bacali ikru i muzjak je stalno "nosio" mlade.Mi nismo ni pokusavali da ih odhranimo,cekajuci bolje uvjete.
Napokon smo ih preselili u zaseban akvarij i kad smo vidjeli da muzjak ponovo "nosi"male ,pripremili smo mali akvarijic za njih.Akvarij smo stavili da "pluta" u vecem akvariju,na njemu je bila zasticena rupa,pa je postojala izmjena mora.
Nakon tocno 21 dan muzjak je navecer,malo prije gasenja svjetla ispustio prva tri mlada.Nismo imali iskustva,pa smo mislili da cemo ih ostaviti zajedno.(zenku smo vec prije izvadili da ne uznemirava muzjaka koji ne jede.Međutim ,drugo jutro mladih nije bilo(iako je potpuno nemoguce da su negdje pobjegli).Navecer je on ponovo ispustio 3 mlada i mi smo ih ovaj puta ulovili i premjestili u mali akvarijic. (vidjeli smo da je muzjak imao puno vise mladih,ali ih je najvjerojatnije-pojeo,kao i ona prva tri.)
Hranili smo ih zivom artemijom .Stavljali smo toliko artemije da je voda oko njih bila puna.Nakon nekoliko dana jedan primjerak je uginuo (odmah smo primjetili da s njim nesto nije bas u redu i mislili smo da ce uginuti). Nakon desetaki dana,poceli smo malima dodavati sasvim sitno isjeckane svjeze skampe i nakon par dana oni su polako naucili jesti i tu vrstu hrane.Oba su rasla i "debljala"se,iako je jos jedan primjerak bio "nesavrsen"i nikako nije mogao plutati u vodi nego je stalno padao na dno i trosio previse energije.Znali smo da ce i on uginuti.Treci primjerak bio je savrsen i narastao u pravu i lijepu ribu.
Bilo nam je zabavno pratiti razvoj i uzgoj,i smatrali smo da nam je to tek eksperimentalni primjerak i da ce drugi put uzgoj biti puno laksi jer smo dosta naucili.
Međutim

Kad smo zenku htjeli vratiti muzjaku vidjeli smo da s njom nesto nije u redu i ona je nakon nekoliko dana uginula.(inace se cinilo da je ona starija riba i cini se da ju je stalno bacanje ikre previse iscrpilo.

Pokusali smo nasem usamljenom Kauderniju nabaviti novu zenku,ali svi pokusaji su propali.U Italiji,u Sloveniji,u Hrvatskoj-oni su postali riba koju je nemoguce nabaviti.
kad smo to shvatili,nasa dva primjerka,koji su tada zivjeli svaki u svom akvariju,(otac i sin)odlucili smo preseliti u veliki akvarij da dalje uzivaju u drustvu.Ali jao-nakon nekoliko dana veliki je ubio malog (vjerojatno su oba bili muzjaci ).

Open in new window

Open in new window

Open in new window

Posted on: 2006/11/7 22:17

Edited by elfreefer on 2006/11/7 22:39:37

Re: Članak : Pterapogon Kauderni;problematika uvoza, razmnozavanje
tek provirio
Group:
reefer
Odlican clanak.
Imam nevjerovatno slicno izkustvo, uspio sam jednog mladog odgojiti i uzeo ga je kolega Bojan J. I to je sve, za uzgoj mladih je potrebno imati velike kolicne "ziveceg kamenja" (slicno kao sa mandarinom), jer su same artemije i slicno potpuno neustrezna hrana i mladuncad ugine. Nije pomoglo ni to, da sam hranio artemiju fitoplanktonskom algom Nannochoropsis- om! Ja sam jih hranio ikrama (kaviarom) morskog zeca (sto se prodava u marketima - onaj crveni), a se nije obneslo. To nije vrsta enostavna za razmnozavanje, iako tako izgeda na prvi pogled. I meni je pred par dana poginila stara zenka i sad sam brez ovih ribica. Kupio bi samo u akvariju uzgojene mlade, a taki so redki i skupi.
To, sto se desava sa preprodajom ove jako i kriticki ogrozene ribice, ja sramota za morsko akvaristiko. Ja to javno i glasno trvrdim i nakopao sam si gomilu neprijatelja, koji ... clovek ne bi vjerovajo, da **** (samo) ! Razmisljam ozbiljno, da cu zbog toga cak ostaviti morsku akvaristiku za duze vrijeme.
Xenia hvala za istinitu pricu, koja boli, a samo tako ce se ova scena nekad mozda promijeniti na bolje.

Posted on: 2006/11/7 23:25
Transfer the post to other applications Transfer

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Velika je steta,sto uvoznici i dalje narucuju ribu,svjesni da ce uginuti.Kad bi bojkotirali velike grosiste (i ne samo po pitanju Kaudernija,nego i po pitanju mnogih drugih riba cije prezivljavanje je vrlo upitno u mnogim akvarijima-ili napr.goniopora za koje se zna da trebaju ekstremno dobre uvjete)-nesto bi se ,bar malo -promijenilo.
Uvijek poludim kad uđem u neki akvaristicki ducan i vidim staklenke koje se JOs UVIJEK prodaju pod imenom akvarij.
Ali ima previse takvih stvari-
Bojane ,mozda je bolje pokusati ljude nekako,bilokako,uciti ,objasniti kako se treba baviti akvaristikom,kako se jedino treba baviti akvaristikom-na pravi nacin.Puno toga je vec poznato,stvari se vise ne temelje na "nekakvim misljenjima",nego na egzaktnim znanjima .A ona su ipak dostupna,ako se potrudis ,nađes tisuce dobrih knjiga,koje nisu gubljenje vremena i koje sadrze potrebna znanja.A akvaristika je zahtjevan hobby,koji trazi puno vise vremena i proucavanja od mnogih drugih.

Posted on: 2006/11/8 0:25

tek provirio
Group:
reefer
Lijepo si to napisala, smo na istoj valovnoj duzini

Evo moji mladunci:

Open in new window

Open in new window

"Being skeptical and critical in our assessment of information in this hobby is imperative. The facts are few, the opinions are many."

Posted on: 2006/11/8 0:30

reefer
From Zagreb
Group:
reef
fenomenalan clanak,a to da ugibaju je istina,ja iz osobnog iskustva tj znam nekoliko ljudi koji su ih nabavili i samo bi im se ugasili u roku par dana,stvarno steta ribe,ali eto to je cisti primjer kapitalizma bitno da se prodaje,a sta i kako uopce nije bitno.
inace jos jednom odlican clanak

Posted on: 2006/11/8 9:22

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Odlican clanak Xenia!
Super opis i kvalitetno napisano.
Bas je zalosno za te ribice, jer sjecam se jos dok sam pocinjala bile su dosta ceste i kod nekoh ljudi su se i razmnozavali...bez problema
No nazalost sve vise citam i uviđam da ih je tesko dobiti zdrave.
Prijatelji imaju par u 700l akvariju, kupljen prije godinu i nesto i eto kako su ih stavili tako ovi i dan danas zive.
Zanimljivo je da je njima cijeli akvarij prepun malih ribica...sada da li su to maleni Bangai Matulcici ili su to klauni A.ocellaris, nemam pojma, ali su ribice u nekoliko velicina i skrivaju se po rupicama u zivom kamenju.
Matulcici su veliki i ogromni, te jedu iskljucivo smrznutu artemiju.

Posted on: 2006/11/8 11:35

reefer
From Zagreb
Group:
reef
a Matulcic je,tj zakaj koristis te neke nase nazive koje nitko ne razumije?

Posted on: 2006/11/8 11:46

tek provirio
Group:
reefer
Slovenci mu recemo zebrasti kraljicek

"Being skeptical and critical in our assessment of information in this hobby is imperative. The facts are few, the opinions are many."

Posted on: 2006/11/8 14:13

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

BojanD wrote:
Slovenci mu recemo zebrasti kraljicek

I agree,of course.
Vas naziv mi je poznat i nekako odgovara.
Kahuna
Ali ovaj matulcic-?
Ako riba nije strucno,tj.od biologa verificirana i nomenklarirana,zasto da mi,akvaristi, to cinimo?Nasa strucnost ne seze u tu domenu-drzimo se svoje.Ako ribe kasnije dobiju sluzbene nazive,mi cemo stvoriti dvostruku zbrku.
Mislim da je bolje drzati se onih koje svi znaju,internacionalni su i nije ih bas tesko usvojiti.

Posted on: 2006/11/8 15:08

reefer
From Zagreb
Group:
reef
bez ljutnje ali mene ti nazivi totalno bune i nikak da mi sjednu!

Posted on: 2006/11/8 16:16

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.