Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

ronjenje na dah - pitanje!
reefer
From Zagreb
Group:
reef
vec me neko vrijeme ovo zanima tj kad god gledam neku reportazu na tv-u o ronjenju na dah vidim da kod izrona ronioci izlete iz vode ko "metak" bilo da su vlastitom snagom izronili ili balonom,e sad koliko se ja sjecam biologije i jos nekih stvari nama su uvjek govorili da se treba lagano izroniti zbog izjednacavanja tlaka,jer ako se ne varam da je bilo slucajeva da su ljudi znali umrijeti zbog prenaglog izrona.

inace meni je jasno da se kod urona pluca pocnu stiskati,a kod izrona naglo siriti i da i usi imaju nekakve veze sa izjednacavanjem tlakova pa me interesira dali ovo sa laganim izronom ima veze sa nama neprofesionalcima koji nismo dovoljno dobro obuceni ili sta....mislim zbunjen sam !

e da i zasto mi na rijec z b u nj e n stavio ovog zutog smajlica?

Posted on: 2006/10/30 17:26
Transfer the post to other applications Transfer

Re: ronjenje na dah - pitanje!
reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

cosmo wrote:
vec me neko vrijeme ovo zanima tj kad god gledam neku reportazu na tv-u o ronjenju na dah vidim da kod izrona ronioci izlete iz vode ko "metak" bilo da su vlastitom snagom izronili ili balonom,e sad koliko se ja sjecam biologije i jos nekih stvari nama su uvjek govorili da se treba lagano izroniti zbog izjednacavanja tlaka,jer ako se ne varam da je bilo slucajeva da su ljudi znali umrijeti zbog prenaglog izrona.

inace meni je jasno da se kod urona pluca pocnu stiskati,a kod izrona naglo siriti i da i usi imaju nekakve veze sa izjednacavanjem tlakova pa me interesira dali ovo sa laganim izronom ima veze sa nama neprofesionalcima koji nismo dovoljno dobro obuceni ili sta....mislim zbunjen sam !

Pa ne tako davno postavio sam isto pitanje na jednom drugom forumu i dobio odgovor da to kod zarona na dah ne igra ulogu vec samo kod ronjenja s bocama

Detaljnije ce o tome, vjerujem, XXL napisati u jutarnjim satima kad obicno visi na netu.

Quote:

cosmo wrote:
e da i zasto mi na rijec z b u nj e n stavio ovog zutog smajlica?

vjerovatno zato sto mu je to skraceni kod - kod bi trebao biti upisan u

Posted on: 2006/10/30 18:18

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Mogu i ja odgovoriti.
Kod ronjenja na dah brzina izrona nije bitna jer kad na povrsini ronioc udahne recimo 5l zraka onda on pri izronu ne moze imati u plucima vise od 5l zraka. Jedino je bitno izjednacavati tlak u usima, ali tko to ne moze ne moze ni zaroniti duboko pa nema opasnosti.

Međutim, ako se roni na boce pa ronioc na 10m dubine udahne 5l zraka i pri izronu ne ispusta zrak iz pluca onda ce na povrsini imati 10l zraka u plucima sto bi moglo dovesti do plucne embolije.

Drugi razlog za sporo izranjanje je dekompresija. Kad se roni na dah zadrzavanje pod povecanim tlakom nije dovoljno dugo da bi se u krvi otopila znacajnija kolicina dusika.
Kad se roni s bocama npr. 45 minuta na 25 metara dubine dekompresija je nuzna jer bi se u suprotnom na povrsini mora u nasoj krvi stvorili baloncici od dusika koji bi mogli izazvati krvne ugruske i od kojih se umire.

Efekt je slican kao i kod otvaranja gaziranog pica. Dok je zatvoreno tekucina izgleda normalno jer je u boci pod tlakom. Kada se cep otvori otopljeni CO2 pocne se pretvarati u mjehurice i izlaziti na povrsinu.

Posted on: 2006/10/30 19:26

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Cosmo evo Imperator je skroz jednostavno odgovorio i bez ijedne greske

Imperator +5

Uskoro 3 clanka o ronjenje,uskoro(hmmm)

Posted on: 2006/10/30 19:55

reefer
Group:
reefer
gledao sam kako ekipa iz podmornica vjezba spasavanje na dubinama do 40 m imaju bazen i odozdola ispod zvona krenu i moraju nauciti ispusteti zrak inace se naglo poveca mislim balonici dosika u kirvi i eto banane!

znam da nije covjek ali ovo ja zovem skok iz vode

http://my.break.com/Media/View.aspx?ContentID=139333

Posted on: 2006/10/30 22:13

reefer
From Zagreb
Group:
reef
tnx imperator moram priznat da su mi sad neke stvari jasnije.

@ morino-inace nedavno sam gledao na discovery-u nes o morskim psima i bilo je nes slicno ko ovo,moram priznat impresivne mrcine-respect!

Posted on: 2006/10/30 22:43

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
gledao sam kako ekipa iz podmornica vjezba spasavanje na dubinama do 40 m imaju bazen i odozdola ispod zvona krenu i moraju nauciti ispusteti zrak inace se naglo poveca mislim balonici dosika u kirvi i eto banane!

Teoretski gledano ovakve stvari mogu spasiti zivot, ali sve ovisi koliko su dugo bili pod morem i na kojoj dubini. Klasicno ispustanje zraka iz pluca moze donekle sprijeciti emboliju pluca, ali zasicenost organizma (mislim na kosti, misice i dr.)dusikom je obicno prevelika i potrebne su dekompresije koje nekada traju i po par dana. Stoga ako se nakon duzeg boravka pod vodom nakon udisanja komprimiranog zraka ili mjesavina za disanje prenaglo izroni (bez odrađivanja dekompresijskih zastanki) jedino sto je sigurno da se treba odraditi ljecnicki tretman u barokomori u kojoj se pod nadzorom ljecnika simulira dublji zaron od prijasnjeg i polagano odrađuju dekompresijski zastanci dok se organizam posve ne ocisti od nakupljenog dusika kojega jedino izdisanjem mozemo izbaciti iz tijela. Ali da bi se odradio ovaj tretman bitno je da zivi izronite.

Posted on: 2006/10/31 7:26

reefer
From Zagreb
Group:
reef
e a daj mi reci kad je sve potrebno ici u dekompresijsku komoru,to ak si duze proveo pod morem ili gotovo nakon svakog zarona sa bocama,mislim ne kuzim pa pitam , e i jesi ti tam ikad obitavao,mislim u komori !

Posted on: 2006/10/31 11:59

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Barokomora je cilindar u koji se tiska zrak na određenom tlaku.
Opcenito uzevsi svakih 10m dubine dodaje tlak od 1bara. Tako je tlak na povrsini 0 bara, na 10m 1 bar, na 20m 2 bara itd.

Na odgovor o dekompresiji utjece nekoliko stvari.
Prvo je dubina na kojoj je ronioc bio i samim time tlak pod kojim je disao. sto je veci tlak to se vise dusika apsorbira u organizam.
Druga stvar je trajanje boravka na određenoj dubini. sto je netko duze to se vise dusika otopi u krvi.
Treca je stvar sto ronioc udise. Kod amaterskog ronjenja koristi se komprimirani zrak koji u sebi ima oko 78% dusika. U profesionalnom ronjenju koristi se trimix (kisik, dusik, helij), heliomix (kisik i helij) te cisti kisik (kod recirkuliracjucih sustava). Ovisno o tome sto je netko udisao ovisi i nuznost dekompresije.

Zaron u amaterskom ronjenju se moze isplanirati tako da nije nuzno raditi dekompresijske stanke, jer se postepeno izranja. U tome je jako zgodna stvar ronilacki kompjuter koji se nosi na ruci i koji cijelo vrijeme proracunava je li potrebna dekompresija, kakva i koliko dugacka.

Koraljari ti znaju roniti na velikim dubinama oko 100 metara. Oni obavezno rade dekompresijske stanke i to na vise razlicitih dubina. Međutim sjedenje u vodi nije bas ugodno jer je hladno pa oni neke stanke odrade u vodi, a druge odrade u barokomori koju voze na brodu. Mislim da to bas nije zdravo i da ostavlja trajne posljedice na organizam.

Posted on: 2006/10/31 12:46

reefer
From Zagreb
Group:
reef
znam da su spuzvari sa krapnja ( ak se ne varam ) prije dok nije bilo baro komore i dok nisu znali za nju oboljevali od kompresijske bolesti i da ih je dost poumiralo od toga,mislim da je u proslo mjesecnom NG bio veliki clanak o tome!

Posted on: 2006/10/31 16:00

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.