Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

Mjesac kalcijevog hidroksida-DIY
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Uz reaktor kalcija neophodan "aparat" je i mjesac kalcijevog hidroksida.
ZAsTO ?
Kolicina CO2 koja se upusta u kalcij reaktor ne moze (do 7 ph)biti potrosena.Visak nepotrosenog CO2,tako ulazi u sistem.Ne samo sto tako dodatno kiseli vodu,nego zooxanthelae koriste taj slobodni CO2 ,a ne nabavljaju ga razbijanjem kalcijevog hidrogenkarbonata ,sto je prirodno stanje.
Ako u vodu dodajemo "kalcijsku vodu"iz mjesaca,sprecavamo postojanje slobodnog CO2 u vodi jer se on neutralizira tj.nastaje dodatni kalcij hidrogenkarbonat.

Ovaj mjesac sastoji se od posude od pleksiglasa (d=15 cm,
visina =60 cm) u kojoj je cijev koja prolazi kroz poklopac i ide skoro do dna.Na tu cijev prikljucena je pumpica koja se nalazi u tanku vode iz osmoze.Tako se ujedno dodaje isparena voda- a regulira se i protok vode kroz mjesac .Pumpica se aktivira plovakom koji se nalazi u sumpu.Izlaz vode iz mjesaca regulira se kap-po kap (ventilicem) jer otopina koja izlazi ima 13-14 ph.
Cijela posuda se nalazi na laboratorijskom magnetskom mjesacu-uređaju koji se sastoji od el- magnetske zavojnice i magneta koji se stavlja u posudu i ukopcava preko timera (na zeljeno vrijeme i broj okretaja).Magnetic sprecava sedimentaciju kalc.hidroksida i drzi ga u aktivnom stanju.

Upozorenje:ukapavanje (kap po kap)treba vrsiti s oprezom jer je otopina 13-14 ph.

Ovaj uređaj moguce je nabaviti u trgovinama,ali magnetski mjesac je zamijenjen obicnim mikserom (koji ima zicu za mjesanje ,a ona vodi do dna posude.Nama se to ucinilo nepouzdanim rjesenjem.Open in new window

Posted on: 2006/10/29 19:16

Re: Mjesac kalcijevog hidroksida-DIY
iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Open in new window

Posted on: 2006/10/29 19:28

reefer
Group:
reefer
Imam ja naravno pitanje u vezi ovog nepotrosenog CO2.

Procitao sam u knjizi da je jedan od nacina da se rijesi neporoseni CO2 iz ca reactora da se voda obogacena kalcijem i ostalim elementima koja izlazi iz reactora ne dodaje direktno u akvarij nego se izlaz iz Ca reactora spoji tako da dolazi u refugijum gdje alge iz refugiuma potrose taj visak CO2 (nesto slicno kao sto se radi u slatkovodnoj akvaristici prilikom uzgoja akvarijskog bilja).

Posto sam na tu informaciju naletio tek prije neki dan a i nisam nesto podrobnije citao zanima me vase misljenje o tome.

Posted on: 2006/10/30 22:46
Transfer the post to other applications Transfer

reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Xenia, gdje ste nabavili magnetni mjesac i po kojoj cijeni?

Posted on: 2006/10/31 12:58

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

Imperator wrote:
Xenia, gdje ste nabavili magnetni mjesac i po kojoj cijeni?
Prilicno tesko-u nekoj privatnoj firmi laboratorijske opreme ;cijena 1800kn-za ovaj najmanji model (velicina ide prema kapacitetu posude u kojoj treba mijesati-ovaj je za oko 20 l 8ali nama bi biuo bolji nesto jaci zbog gustoce kalc.hidroksida.

Prilicno skupa stvarcica,ali pokusali smo proci jeftinije,pa smo probali napraviti mikser od motora za rostilj,od pumpice za auto,ali sve to nije moglo proc.Treba u stvari da se hidroksid mijese polako ,ali cesto,inace on "sjedne" na dno,a ti ubacujes skoro cistu vodu (ili otopinu puno nizu od 13-14
koliko treba biti da bi se ostvario rezultat.

Posted on: 2006/10/31 15:14

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

pletko wrote:
Imam ja naravno pitanje u vezi ovog nepotrosenog CO2.

Procitao sam u knjizi da je jedan od nacina da se rijesi neporoseni CO2 iz ca reactora da se voda obogacena kalcijem i ostalim elementima koja izlazi iz reactora ne dodaje direktno u akvarij nego se izlaz iz Ca reactora spoji tako da dolazi u refugijum gdje alge iz refugiuma potrose taj visak CO2 (nesto slicno kao sto se radi u slatkovodnoj akvaristici prilikom uzgoja akvarijskog bilja).

.
Samo teoretski,naime CO2 je,kao sto znas plin pa on izreagira brze nego ga alge pokupe.Jedino da imas cijelu sumu Striborovu algi(iako ih kod nas ima poprilicno,je li ?),a trebalo bi jos da su brze od Schumahera.
Donekle moze pomoci(prije nego napravis mjesac)da CO2 iz reaktora posaljes u jos jednu posudu napunjenu koraljnim pijeskom.Onda on jos donekle reagira,ali naravno do ph 7.,ali ipak ga manje ode u vodu.

Posted on: 2006/10/31 15:25

reefer
Group:
reefer
prije nego napravis mjesac da Jos samo mi i to treba katastrofa ima li kraja probijanju proracuna

Prvo po redu nisam jos uspio niti Ca reactor kompletirati (citaj nabaviti) pa kad budem to rijesio i ove neke osnovne stvari onda mozda jednom.

Posted on: 2006/10/31 17:07

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

pletko wrote:
prije nego napravis mjesac da Jos samo mi i to treba katastrofa ima li kraja probijanju proracuna

Prvo po redu nisam jos uspio niti Ca reactor kompletirati (citaj nabaviti) pa kad budem to rijesio i ove neke osnovne stvari onda mozda jednom.
Bit ce to "jednom"puno prije,Pletko.To ti tako ide,reci ces:evo sad sam napokon stavio Ca reaktor,a sad ispada da to ne valja bez.......i ne samo bez mjesaca,ali necu da izazovem sok i nevjericu-sve u malim dozama.Takav je nas akvaristicki zivot.

Posted on: 2006/10/31 21:25

reefer
Group:
reefer
Hvala Xenia sto si me utjesila ali nekako i sam vidim gdje i kuda sve to ide ali nema veze kao sto mi je vec negdje netko rekao ovo je ipak ljubav za cijeli zivot a sto se tice opreme i zahtjeva nista nije problem ako je jedna po jedna stvar u nekim normalnim vremenskim razmacima a bit ce sto bude. Bitno je da koralji rastu i ribe plivaju.

Posted on: 2006/11/1 22:47

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.

[Advanced Search]