Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 »

novi akvarij
tek provirio
Group:
reefer
kao prvo pozdrav svima, zelio bi da mi pomognete u vezi izbora akvarija. jedini problem je novac. raspolagat cu s oko 3500 kuna u kesu. mislio sma nabaviti akvarij od 125 litara (rio classic) i u njemu nekako urediti akvarij (ako nije premalo). bio sam u trgovini belugo i svidjela mi se riba koju imam na avataru. zelio bi da mi pomognete i napisete koje sve tehnicke dodazke trebam akvariju i koliko bi me to otprilike kostalo, te naravno da kupim sol, pijesak jer sma zamislio akvarij tako da dole bude bijeli pijesak, te jedan velki zivi kamen sa strane i mozda koji crv ili skamp ili stovec. cijena se odnosi na akvarij bez zivih bica u njemu, tj da ga imam do faze da mogu naseliti organizme.
hvala unaprijed.

Posted on: 2006/10/19 14:47
Transfer the post to other applications Transfer

Re: novi akvarij
tek provirio
Group:
reefer
i za moj prvi morski akvarij, mislim da mi je dovljno 125 litara. i ona ribica se zove lion fish ili tako nekako.

Posted on: 2006/10/19 15:15

reefer u usponu
From Zagreb, Hvarska ul. 2a
Group:
reef
Pozdrav i dobrodosao . Prvo pitanje je: Imas li namjeru drzati koralje (ako je DA, onda koje tipove). Juwelov akvarij, generalno, nije predviđen za more! Poklopac je zatvoren (ako stavljas skimmer, moras busiti poklopac), a pri ljetnim temperaturama nema hlapljenja vode, pa nema ni hlađenja. Aquamedic Midiflotor skimmer ti je taman za tu litrazu, a jednostavan i efikasan pri upotrebi. Uz njega trebas pumpicu za zrak i drveni rasprsivac (to je sve). U akvariju ces trebati jednu ili dvije pumpe za cirkulaciju vode. Ako je akvarij bez koralja, dovoljna je i jedna. Ako ces imati i koralje, moras razmisljati i o jacem svijetlu (modifikacija poklopca ili overtank rasvijeta). Potreban ti je i vanjski filter (za tu kolicinu vode je dovoljan Fluwal 204 ili Tetratec 700. Trebas za cikliranje 4 kg soli (i jos dvije za prve izmjene). Napravi si spisak potrepstina i posjeti trgovine radi cijena i ponude. Inace, Lionfish ti postane dosadan jako brzo jer je lovac iz zasjede, pa se ne mice sa omiljenog mjesta, a osim njega ne ces imati nista drugo plivajuce u akvariju (sve pojede). To su ti uglavnom smjernice za razmisljanje, nakraju, svako ima svoju viziju akvarija kakvog si zeli!!! Zato ne gubi hrabrost!!

Posted on: 2006/10/19 15:29

tek provirio
Group:
reefer
hvala sve-me-zanima!!
ali ja sma izbrao upravo lionfish zato sto je atraktivna riba i u ducanu su mi reklia da moze zivjeti u 125 litara. a koralji, nisam bas mislio nest previse: mozda koji zarnjak ili spuzva nista previse. zelim da je svijetli akvarij. da nema one tamne alge. a poklopac ja lako probusim
neg razmisljao sam o DIY akvariju, ali odlucio sma se da bude prvi kupovni, a za recimo godinu, dvije kad malo proucim iz prve ruke kako to sve funkcionira da se bacim na jedan pravi akvarij od 400 litara. a onda mi uvijek ovaj moze posluziti kao pomocni.

Posted on: 2006/10/19 15:40

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
maxmad333 (jos jednom)

Riba koja te zanima je opisana na ovom linku

Za tu vrstu ribe, preporuka je "tematski" akvarij
-znaci moze koraljni tj. mozes drzati koralje (samo tu treba obratiti na pozornost osvjetljenja i cirkulacije), ali nikako s sitnim organizmima kao sto su kozice, skampi, male ribe (pod tim se podrazumijevaju sve ribe koje mu stanu u usta, a usta kada otvori ima poprilicna).

Ako ista, mene osobno ta riba podsjeca na Jan Luk Picard (valjda se tako pise ), posto ga je on drzao u tematskom akvariju u svom kabinetu na svemirskom brodu Enterprises...
malo offtopic, to je onako vise za poznavaoce SF serije "Zvjezdane staze-nova generacija"

Ti razmisli koliko ti se ispati i sto zelis, jer riba stvarno je prelijepa, ali uz nju postoje ogranicenja tj. imas znatno smanjen izbor sustanara koji mogu u akvarij s njim.
Pretpostavljam da bi crv (ukrasni) mogao ici, no nisam bas sigurna.

Za bijeli pijesak, a gle, bijeli pijesak je sam snova svakog akvarista, no bijeli pijesak uskoro postane: smeđ, zuti, oker, zeleni, ovisno o algama koje ga pocnu zauzimati...te se s vremenom to gubi, ali za cistinu pijeska su bitni sitni zivi organizmi (poput nekih zvjezdaca, rakova samaca, nekih glavoca...). Na kraju, nije lako imati potpuno bijeli pijesak i svi se s time s vremenom pomire, da pijesak, kako akvarij stari mijenja svoju boju.

Posted on: 2006/10/19 15:48

tek provirio
Group:
reefer
znam, pa uzeo bi ja par tih kamburatica (racica ili puzeva) da to grickaju. a vidio sma u belugu i divnu zvijezdacu /crvenu) samo pies da mora biti minimum 450 litara akvarij,. sto mi malo previse,a rekli su mi da moze i u ovaj manji od 125 litara.

Posted on: 2006/10/19 19:06

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Open in new window

Preljepa riba ali nazalost moze biti samo samac u akvariju no ako to zelis samo naprijed
Vjerovatno znas ali za svaki slucaj nisu samo ribe u opasnosti u tom akvariju vec i ti pri svakom mocenju ruku -- treba paziti da te ne ubode svojim bodljama navodno je dosta bolno

btw
iako ima iznimaka treba biti malo rezerviran od onog sto ti u trgovini (bilo kojoj, nema iznimaka) preporucuju jer oni su tamo kao trgovci i cilj im je prodati. Ja bi na tvom mjestu malo preletio internetom i pokusao pronaci nekog koji je drzao tu ribu u takvom akvariju i vidjeti njegova iskustva

Posted on: 2006/10/19 20:12

reefer
Group:
reefer
bok dobrodosao,ja sam isto jedan kao i ti koji misli uskoro imati akvarij i vec evo godinu dana gledam i ispitujem okolo,ovako ako oces dobronamjerni savjet kupi staklo i ljepi ga zA TAKAV AKVARIJ I NIJE KO IMALO ZNA PROBLEM ZALJEPITI,a usteda love ti je povelika.raspitaj se okolo kod clanova da ti pokazu svoje akvarije objasne potrebne stvari(bas sam bio kod xxl jucer i jedva izasao iz stana kako je akvarij predobar),covjek mi je sve pokazao i objesnio,jos jednom ovim putem zahvaljujem.
ako radi nicega sam rai akvarij tako da ti akvarij ne bude pun opreme koja ga po meni nagrđuje nego cisti komad mora.

Posted on: 2006/10/19 20:18

tek provirio
Group:
reefer
gle, znam da je DIY najbolje ako znas sto radis i zasto. ja sma novi u tome i svejednomi nebi bilo tesko napraviti akvarij, samo...to sam mislio za kasnije, ali bi onda napravio od 400 litara, a za to sad sigurno nemam novaca. tehnicka oprema bitno poskupljuje sa litrazom
tako da za poectak to mislim. i nisam mislio imat 100 riba u akariju nego jednu, dvije ali da su kavlitetne.

Posted on: 2006/10/19 20:33

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:

maxmad333 wrote:
gle, znam da je DIY najbolje ako znas sto radis i zasto. ja sma novi u tome i svejednomi nebi bilo tesko napraviti akvarij, samo...to sam mislio za kasnije, ali bi onda napravio od 400 litara, a za to sad sigurno nemam novaca. tehnicka oprema bitno poskupljuje sa litrazom
tako da za poectak to mislim. i nisam mislio imat 100 riba u akariju nego jednu, dvije ali da su kavlitetne.

Tim bolje, napravi akvarij sam (ili naruci gotov - samo staklo) dodaj DIY poklopac i u njega stavi lampi koliko mozes - upravo tu ces ustedjeti. Kupnjom novog akvarija a s namjerom da jednog dana napravis novi i veci bacas lovu bez veze.

Na tebi je da razmislis sto je bolje, napravi kalkulaciju pa vidi

Posted on: 2006/10/19 20:39

(1) 2 3 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.