Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

Članak: Nemateleotris magnificus - Firefish
reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
red : Perciformes
podred:
porodica: Ptereleotridae
rod: Nemateleotris
vrsta: Nemateleotris magnificus
latinski: Nemateleotris magnificus
engleski: Fire goby
hrvatski (pretpostavljeni nazivi): vatreni glavoc
Opisao: H. W. Fowler , 1938
postojbina: Indo-Pacific, od Istocne Afrike do Hawaii
parametri: SG 1.020-1.025; pH 8.1-8.4, Temp. 25 - 28 C
Dubina: 6 - 70 m
velicina: oko 9 cm
akvarij: minimalno 70 l, preporucamo koraljni s dosta mjesta za skrivanje
prehrana: mesojed; ziva hrana (artemija, kopepodi), larve komaraca
ponasanje: mirna riba, sigurna za koraljni akvarij

Open in new window

Prepoznatljiva je prema svojim bojama koje podsjecaju na plamen (odakle i englesko ime) i leđnom perajom gdje joj je prvi clanak produzen te podsjeca na jedro. Mirna ribica koja ne predstavlja problem ni po koga lijep je dodatak koraljnom akvariju te je preporucljivo ne stavljati je u akvarij s agresivnijim ribama. Iako se u prirodi nalazi u jatu iznad koraljnog grebena gdje lovi hranu, za akvarij bi trebalo pripaziti jer se međusobno ne trpe osim ako nisu uparene (izuzetak je veci akvarij s puno mjesta za skrivanje), mladi primjerci se mogu drzati u vecem broju . Postoje i dvije srodne vrste N. decora i N. helfrichi.

Potrebno joj je osigurati dosta rupa (spilja) u akvariju kako bi imala mjesta gdje se skriti. Po dolasku u akvarij vecinu vremena ce provoditi u zaklonu dok se ne aklimatizira u novoj sredini no kad se jednom navikne stalno ce paradirati u potrazi za hranom pretezito se zadrzavati u srednjem dijelu akvarija ten a mjestima s jacom strujom (cirkulacijom mora).

Svojom velicinom predstavlja pravi izbor za nano reef. Kako je po prirodi plaha preporucljiv je poklopac jer u trenucima stresa naginje iskakanju.

Open in new window

Posted on: 2006/10/12 1:37

Edited by hornet on 2006/10/12 12:12:50

Re: Članak: Nemateleotris magnificus - Firefish
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica

Odlican clanak, stavljam ga u bazu podataka
fire fish

mali offtopic:
Lektorirala sam ga putem microsoft worda (sto moram i ostale, tamo vec postavljene clanke na taj nacin srediti i poboljsati, te sam tocnost podataka provjerila na nekim stranicama). Trebali su to rijesavati Xenia i Cosmo, no Cosma nece biti neko vrijeme, a tako i tako danas nemam nekih obaveza pa...

Nego, posto me zanima sirenje populacije i drustva u akvariju...imaju li one kakvih problema s recimo tangom, jer ovaj moj je pokazao da pridoslice (barem kao tangove) ne podnosi.

Koliko bi ih ja na 440l mogla drzati, bi li bilo problem recimo ako ih uzmem 3-4 komada (jednog dana i to sve odjednom).

Hornet, koliko ih ti dugo imas i kako si zadovoljan s njima?!

Posted on: 2006/10/12 12:45
Transfer the post to other applications Transfer

reefer
Group:
reefer
Riba je super a nije toliko i plaha koliko se svagdije govori, od prije jedno mjesec dana imam ih i ja 2 kom (zahvaljujuci XXL-u) koja se drze skupa i stvarno uvijek pretezno na sredini akvarija.

Niti jedna slika na koju sam naisao ne pokazuje koliko je u stvari lijepa ta riba a sto se tice ishrane kod mene jedu suhu hranu i listice i granule jedino je problem sto im aju mala usta pa neke granule ne mogu progutatiu.

Kolega super clanak i imas od mene 5 iz zalaganja

Posted on: 2006/10/12 14:32

reefer
From Zagreb
Group:
reef
ljepa riba to si ja planiram nabaviti jedan dan inace mislim da je brada imao nju ili decoru,nisam siguran i klaunovi su mu je zatukli do smrti u 2 dana

Posted on: 2006/10/12 14:54

reefer u usponu
From Zagreb, Hvarska ul. 2a
Group:
reef
Imao sam magnificu, istina je, a Ocelarisi su se ponasali sumanuto!!! Mozda su se poceli mrijestiti a Magnifica je plivala blizu povrsine (iznad njih) pa je to moglo okinuti agresivnost. Vidio sam da su je i trazili po akvariju (iza cijevi filtera i sl.)

Posted on: 2006/10/12 17:22

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Prvo zahvala kahuni sto je dodala (u bazi na portalu) onu recenicu oko zbunjole glede dartfishes i gobija (glavoca) to sam zaboravio napomenuti no kako jos uvijek ako u trazilicu upises Fire goby iskoci ova riba tako sam ostavio ovaj uobicajeni naziv (iako ona ne spada u gobije)

a sad da odgovorim na neka od postavljenih pitanja prema svom malom iskustvu i onom sto sam procitao

Dakle imam samo jedan primjerak i kupljen je u SLO prije cca godine dana (malo manje) bila si i ti s nama (pletko i ja) nesjecam se tocno dana iako to imam negdi napisano u nekom dnevniku na PCi koji neznam di stoji ni kako se zove -- uglavnom tada

iskreno zao mi je sto nisam odmah uzeo barem jos jednu ali s obzirom na velicinu mog akvarija mislim da je sada ipak jedan primjerak sasvim OK

Kod mene u akvarij je dosla kao posljednja i prije nje su vec bili ocelarisi i watchman "jovica" goby (neznam napamet pravo ime pa ga uspoređujem s pletkovim, mislim da je englesko ime blu and pink spoted goby) te je nikad nitko nije dirao, naknadno je u akvarij upao i salarius ali je on vec neko vrijeme RIP

Nadalje kazu na mrezi da je zivotni vijek ove ribice u akvariju 10tak godina a prodajna velicina je 3-4 cm eventualno 5 dakle tek je pocela zivjeti i po meni nemogu je smatrati kao odrasli primjerak pa je to razlog sto nitko zasad s njom nema problema iako ima vise primjeraka u svom akvariju, međutim isto tako ljudi drze po nekoliko zebrasoma u akvariju a na sve strane se vice da to tako nejde no ti isti imaju i naravno velik akvarij. Tako gledajuci mislim da u tvoj 400+ litara bi trebalo moci vise-manje skladno zivjeti i vise od 2 primjerka

Posted on: 2006/10/12 17:29

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
glede problema s tangovima
dosad uzivo (ne na fotkama) sam vidio samo jedan akvarij gdje zajedno plivaju i tang i firefish onaj od Andreja u trgovini (unutra je bilo vise ovih mali i to i magnifica i decora) i ono malo koliko smo bili kod njega nisam vidio da se naganjaju, a i Čipo u svom akvariju ima brdo tangova i cini mi se 2 primjerka magnifice pa moze i on koju nadopisat o njihovom suzivotu

Posted on: 2006/10/12 17:43

reefer
Group:
reefer
Ma ni ja za ovih 1-2 mjeseca nisam primjetio da tang obraca paznju na ove ribice a kamoli da ih dira jedino ih "dibidus" cacka ali on cacka sve zivo ali to ribama ne smeta on ih cacka a ribe stoje u stavu mirno cak i firefish se umire i cekaju da ovaj zavrsi posao mada su manje od "dibidusa"

Posted on: 2006/10/13 0:48

reefer pocetnik
Group:
reef
Nemateleotris magnificus - Firefish je riba po mom misljenju jako
plasljiva riba u pocetku ali kad se snadje u akvariju nema problema,odaberu jedno mijesto u akvariju di je jako stujanje vode
tu gustaju , sakriju se u rup koja je blizu gdje plivaju ako postoji koja opasnost,i nema ih jedno 1 sat, Mojih 12 tangova ih ne diraju
kao niti jednu malu ribic,i iman i dosta razliciti, svi imaju neku naviku i svoje mijesto na grebenu, veci greben s puno skrovista i rupa omogucava da ribe imaju vise mjesta za sakrivanje to jest sto se manje sve dirktno vide,

Posted on: 2006/10/13 1:56

tek provirio
Group:
reefer
hornet
Imas li jos fire goby?

ciporeef
Koliko fire goby imas u svom akvariju?
Koje imas tangove i koje bi mi preporucio u 200 l?

Posted on: 2007/1/18 1:05

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.