Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 »

a. ocellaris - mutacija?!
reefer
Group:
reef
Open in new window

Moze li mi netko nesto povise napisati o ovoj mutaciji kod ocellarisa?

zahvaljujem

Posted on: 2006/9/4 18:24
Transfer the post to other applications Transfer

Re: a. ocellaris - mutacija?!
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
nemam pojma zbog cega dolazi do mutacije-moguce parenje u srodstvu, ali ostalo mi je u glavi da ti takvi klauni (s dosta bijeloga) i s posebnim sarama dostizu vrlo visoke cijene na medjunarodnim izlozbama.

Posted on: 2006/9/4 19:43

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
ma ovi klauni su katastrofa i ako je istina ovo sto kahuna govori onda je i svijet prepun bolesnih akvarista.

sto se mene tice nebi ga prihvatio ni da mi ga poklone, iako istina imam jednog klauna nepravilnih sara ali ovo je previse

Posted on: 2006/9/4 22:53

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Ne radi se o mutaciji.Do ovih nepravilnosti moze doci zbog krizanja u srodstvu.Ali moze doci vec i zbog nepravilne ili nedostatne ishrane licinki i ribica u ranoj fazi.
Ovo da takve ribe dostizu visoke cijene nije tocno.
Visoke cijene mogu postici ribe nepravilnih sara,ali samo ako su takve dobivene selekcijom (namjerno),a odrasle ribe onda moraju dostici velicinu i kvalitet osnovnih primjeraka vrste.Moraju svojim izgledom i ponasanjem odgovarati određenim propozicijama-takve onda dobivaju i svoje ime i priznaju se kao novi varijetet,kojeg je onda moguce uzgajivacu ponovo uzgojiti upravo takvog,a ne nasumicnim pogreskama pri uzgoju.
Određenu promjenu treba genetski ucvrstiti,sto znaci da par takvih primjeraka mora dati potomstvo u kojem ce barem 50 % jedinki imati ista svojstva (izgled).
Ovaj slucaj s amphiprionima poznat je u literaturi,detaljno istrazen i razlozi promjena su poznati.Takvi primjerci se obicno,kod ozbiljnih uzgajivaca,unistavaju da ne bi dalje sirili netipicna svojstva.
Jedan od uzroka nastanka ovakvih riba je nedostatak napr.omega masnih kiselina (kojih napr nema u artemiji salini kojom neki uzgajivaci hrane mlade ribe).Ostale posljedice loseg uzgoja su blijede boje,nedostizanje velicine itd.
Inace ,do sada su se novi uzgojni varijeteti stvarali samo u slatkovodnoj akvaristici.
Morske ribe ,do sada,uvijek su u uzgoju zadrzavale sve svoje karakteristike(vanjska obiljezja i sve ostalo),jer se nije zeljelo dirati u njihove ,potpuno poznate i zeljene osobine.To se ni sada nne radi,a atipicni primjerci se i tako dobivaju samo u losim uzgajalistima i ne salju u prodaju .Pa i zato da se ne kvari genetika.

Posted on: 2006/9/4 23:17

sve me zanima
From split
Group:
reef
Ovaj slucaj s amphiprionima poznat je u literaturi,detaljno istrazen i razlozi promjena su poznati.Takvi primjerci se obicno,kod ozbiljnih uzgajivaca,unistavaju da ne bi dalje sirili netipicna svojstva.
Xenia mozes li dati neki link ili na drugi nacin uputiti na neke clanke na ovu temu.

Jedan od uzroka nastanka ovakvih riba je nedostatak napr.omega masnih kiselina (kojih napr nema u artemiji salini kojom neki uzgajivaci hrane mlade ribe).Ostale posljedice loseg uzgoja su blijede boje,nedostizanje velicine itd.
S ovim se nikako ne bih slozio. Negdje vec iza desetog dana zivota moguce je vidjeti greske na prugama, ne vjerujem da to moze biti posljedica nutricionistickog deficita u ishrani mlađi. Eventualno mozda u ishrani roditelja. Uvijek je slucaj da kod djece istih roditelja, hranjenih istom hranom, jedan mali postotak ima "greske" na prugama. Ali ne ovakve kao na slikama, ja ovako nesto do sada nisam vidio, ovo bi moglo biti posljedica krizanja dviju vrsta.

Pozdrav,
veseli

Posted on: 2006/9/5 6:15

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
mene zanima da li su to uopce ocellarisi, ili su percule u pitanju (a moguce je i njihov mix)
Stina, ajde usput stavi link odkuda su te slike...

Bas sam trazila stranicu za koju sam vjerovala da je vezana za te takve "mutacije", te objasnjenja kako neke od tih takvih riba dostizu vrlo visoke cijene...nazalost, kada sam to citala bilo je prije odprilike 3 godine i nemam pojma da li sam sto pobrkala---ali ako ikada nađem stranicu, postavit cu link.

Posted on: 2006/9/5 14:09

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Hocu-veceras -sad sam malo kratka s vremenom.
Inace-ja o uzgoju riba znam samo o onome sto mi je muz pricao.A on o tome zna poprilicno,jer je jos sedamdesetih(boze al smo stari !)sa svojim ocem uzgajao profesionalno na desetke tisuca slatkovodnih riba-zivorotki,barbusa,betta,dvodihalica,i jos mnogo toga a 1974
su poceli uzgajati smeđe discuse istovremeno kad i gosp.Rihard Jeric u akvariju Maribor-s kojim su ponekad
razmjenjivali iskustva.Kao sto smo i mi sada dugo bili "anonimni",tako su i moj muz i njegov otac bili nepoznatri za javnost,ali vrlo poznati trgovcima (i u Italiji)koji su govorili da njihovu ribu nabavljaju iz Singapura.S tim su prestali tamo negdje osmdeset i neke ,a
ja sam ga onda nagovorila da pocnemo s morskom akvaristikom
(1995.),jer nam je more uvijek bilo ljubav i izazov.
Napisat cu ti (prepisat)iz literature tocnu recepturu obogacivanja rotifera za uzgoj licinki itd...

Posted on: 2006/9/5 14:55

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Bilo bi dobro malo objasniti te termine;mutacija,hibrida,krizanja unutar vrste i sl;neki od tih slucajeva moguci su i u prirodi.
Uhvatit ce se toga jer se takvi slucajevi događaju i s koraljima.Zanimljiva tema.

Posted on: 2006/9/5 14:58

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Quote:

XENIA wrote:
Bilo bi dobro malo objasniti te termine;mutacija,hibrida,krizanja unutar vrste i sl;neki od tih slucajeva moguci su i u prirodi.
Uhvatit ce se toga jer se takvi slucajevi događaju i s koraljima.Zanimljiva tema.

slazem se...
treba objasniti te pojmove da ih krivo ne koristimo i brkamo medjusobno

Posted on: 2006/9/5 15:51

reefer
Group:
reef
hibridizacija je krizanje unutar genusa, tojest roda... znaci kad se pripadnici razlicitih vrsta, a istog roda, međusobno krizaju.
To se najcesce događa u akvarijskim uvijetima, , rijetko, jako rijetko u prirodi...
-jesam li negdje pogrijesio?

izvor slike
http://mishilo.image.pbase.com/o4/35/ ... 5/1/56893541.DPP_1650.JPG

mislim da je izvor digitalreef.com, odlican site sa besplatnim wallpaperima za nas zaluđene

Posted on: 2006/9/5 17:57

(1) 2 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.