Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 »

Protok i cirkulacija u refugiumu
reefer
Group:
reefer
Evo poslije scrolanja svih tema ipak sam odlucio postaviti svoje pitanje u kutku za pocetnike .

Planiram napraviti refugium (80 cm x 40cm x 40cm cca 120 l) u sklopu sumpa tako da voda iz akvarija dolazi s jedne strane ulazi u dio sumpa u kojem ce biti 10cm pijeska ispod kojeg ce biti 1-2cm vode i u pijesku posađene makro alge. Iz te komore voda ce se preljevati u komoru sirine 10 cm u koju cu po potrebi moci staviti AU i iz te komore ce voda dolaziti u pregradu u koju cu metnuti povratnu pumpu skimmer i jos neku tehniku u koliko se pokaze potreba.

E sad problem mi je odnosno nemam poima koju povratnu pumpu da metnem razmisljam o pumpi od 3000 l/h (jer je vec imam ili nekoj jacoj) ali neznam koliko je to dobro za refugium jer sam procitao da kroz njega ne treba biti velik protok odnosno da je cak bolje kada je protok mali. Sve bi ja to lijepo nacrtao al sam otkrio da nemam niti jedan program za crtanje a i CD corela mi je nestao.

Posted on: 2006/9/2 11:25
Transfer the post to other applications Transfer

Re: Protok i cirkulacija u refugiumu
artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
da ja radim sump (a ne radim). Napravila bih to na sljedeci nacin (dio u koji bi/ako mislis to stavljati) stavila Au i PO4 odstranjicav bi stavila na slabu pumpu -do 600l protoka na h, saljuci vodu u glavni protok-, a voda bi u nju dolazila iz djela kroz koji mehanicki odstranjuje cestice , bio to refugium s algama, ili neka komora s spuzvom/s. vatom-iz te prve komore bi dio automatski putem preljeva tj. nizeg nivoa padao u komoru gdje se nalazi glavna pumpa, a tamo bi usput s druge strane dolazila i voda iz "kemijske komore" te bi se spajala na izlaz odkuda glavna pumpa (velikog protoka od 3000 pa i vise gura vodu nazad u akvarij).

Ubiti to si i ti sam opisao gore (to je takav nekakav princip-samo sam ja zaboravila na ovu "tesku artiljeriju" skimmer, Ca-reaktor i ostatak

Kako su ti mogli nestati programi, ali ako ih ne nađes, doci ce oni sami

Posted on: 2006/9/2 12:29

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Kako je i meni namjera napraviti refugium pozdravljam zacetak ove teme i nadam se razrjeselju vec postavljenih pitanja i odmah dodaje novi.

Naime i meni je namjera napraviti refugium unutar sumpa i muce me ista pitanja, no uz to meni je namjera napraviti refugium vidljiv obicnim smrticima pa me stoga muci pitanje obrnutog rezima rasvijete, tj. postavio bi svijetla koja ce se paliti u vrijeme kad je u akvariju mrak no za vrijeme dana kroz staklo ormarica u refugium ce dopirati danje svijetlo. Pitanje je koliko bi to danje svijetlo utjecalo na stabilnost pH?

Posted on: 2006/9/3 22:04

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Danas vise ne stignem pisati o refugumu,ali ako zelite(ti i Pletko) valjda cu sutra stici.

Posted on: 2006/9/3 22:23

reefer
Group:
reefer
Naravno da zelim-o.

Posted on: 2006/9/3 23:12

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
Quote:
Naravno da zelim-o.

Posted on: 2006/9/4 12:50

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Evo ovako-negdje se nalazi (ne znam vise na kojem podnaslovu)nacrt mog filtera.Sad ako gledas s lijeva na desno dolazis u prvu komoru (desno-crvena strelica pokazuje dotok vode iz akvarija).Ta komora ima na dnu 2-3 cm pijeska i staklenu pregradu dodna ,a gore je malo krace staklo,pa se voda preljeva u drugu komoru.Kako u ovu prvu dolazi voda iz akvarija sa ponesto prljavstine i sedimenta,pijesak je na dnu ,pa to sve pada u njega.tu nema plenuma.Voda se dize,da prođe preko pregrade,a sediment je tezi pa ,uglavnom ,pada na dno gdje ga bakterije prerađuju.
U drugoj komori je na dnu plasticna resetka(visine 2-3 cm)-plenum i koraljni pijesak visine bar jedno 10 cm.(ako ti je skupo staviti sve to koraljni pijesak,mozes pomijesati malo onog naseg tucanika,ali pazi da bude cisti kalcijski).U pijesak mozes posaditi razne vrste kaulerpi,spageti i drugih algi koje ce cistiti vodu od fosfata i nitrata,a bit ce i odlicno skloniste za male organizme(crvice,puzice,racice,vidljive i nevidljive "golim"okom)U pijesku ce masu raznih vrsta bakterija naseliti supljine i u gornjim slojevima voditi proces do nitrifikacije,a u donjim denitrifikacije.
(mi smo taj prostor iskoristili i za koralje-ali samo zato jer nam uvijek fali mjesta,pa je tu svjetlo jace nego bi inace bilo potrebno.
Nad tim dijelom dovoljno bi bilo staviti na svakih 15 cm sirine jedna T5 lampa (da gore oko 14 h dnevno).(mislim na ono sto si rekao-koliki akvarij toliki filter ! ).
Moze pola day,pola plave (day ne preko 7000 k).
Taj dio je dakle refugum.
Iz njega voda ide u zadnju komoru (opet preljev-staklo do dna,gore nize).Ako zelis mozes tu ubaciti i neku onu plavu spuzvu za mehanicku filtraciju.
Taj zadnji dio moze ti biti i sump (ovisi o velicini)u koji ces staviti i skimmer i sto zelis jos od tehnike (i sto stane).U tom dijelu se vidi i koliko vode ti je isparilo ,pa uvijek znas (ako oznacis nivo)koliko trebas doliti slatke vode (ili staviti plovak i sl.)Ako imas unutarnju pumpu ,nju ces staviti u taj dio da odvodi vodu natrag u akvarij.Ona ce vuci vodu kroz sve komore,pa ti ne treba druga pumpa za cirkulaciju (ako tu nemas koralja -kao mi).
Mozes izvana na tom zadnjem dijelu napraviti rupu i odvod pa staviti vanjsku pumpu koja ce vracati vodu.(pametno je svejedno napraviti rupu-ako kasnije zazelis vanjsku pumpu.
Pumpa bi trebala biti jacine oko2 puta litraza akvarija na sat.U taj zadnji dio mozes stavljati aktivni ugljen ,reaktor kalcija...
Ispod akvarija moze se planirati i prostor za automatsko dolijevanje vode,ali to nema veze sa ovim.
Dimenzije ,dakle planirajte,ovisno o zeljama i potrebama,a od viska glava ne boli pa...
Kad se filter tek pokrece,dobro je na pijesak staviti zivog kamenja (zbog organizama koji su u njemu),pa ce to ubrzati proces "cikliranja-sazrijevanja i naseljavanja
refuguma),koje kasnije mozes preseliti u akvarij ili ostaviti-kako hoces.
Eto-ako nesto nije jasno,pitajte.Lakse bi bilo nacrtati,ali ...Onu komoru,koju u mom filteru zovem obrnuti Jaubert i koja je pokrivena stiroporom (zuto),ne treba staviti,samo ako netko zeli.Inace ju potpuno zanemarite-i to je to.Znaci-iz druge komore-odmah u zadnju.
I da- iz akvarija voda dolazi u filter slobodnim padom-kroz rupu-najbolje na dnu.Ako zelite,moze se staviti u dio s algama pumpa da se poboljsa cirkulacija,a onda na njen usis treba staviti spuzvu,da pumpa ne uvlaci male organizme.
Moze se tu staviti i neki gobid ,da kopa i ruje po pijesku (sto je dobro),ali onda se na 5 cm visine pijeska stavi mrezica (ona za komarce),pa onda ostatak pijeska,tako da riba ne moze kopati do dna-sto remeti sistem.
Od algi je dobro staviti razne vrste jer svaka ima drugi prag vađenja napr.fosfata.Treba paziti da alga ne zgusne toliko da sama sebe "udavi"-to se moze desiti preko noci ,pa sve otrove ispusti u vodu i zagadi sve .Traba ju prorjediti,svako malo.spageti alga to nikad ne radi,a i moze izvaditi fosfate i onda kad kaulerpa ne moze vise.

Posted on: 2006/9/4 22:35

Edited by XENIA on 2006/9/4 22:55:12

reefer u usponu
From Zadar
Group:
artreef ekipa
a utjecaj danjeg svijetla, pretpostavljam nema nikakav ili gotovo nikakav s obzirom da ni tvoj refugium nije u zatvorenom

Posted on: 2006/9/4 22:48

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Dnevno svjetlo na alge pozitivno utjece,a na bakterije ne.
Najbolje da na onaj dio sa pijeskom (ne i tamo gdje su alge)zalijepis izvana tamnu foliju,pa su onda bakterije u mraku-a to im odgovara.

Posted on: 2006/9/5 0:04

reefer
Group:
reefer
Ovo sam sada procitao samo na brzinu pa nemam pitanja dok malo ne prostudiram.

Posted on: 2006/9/5 10:02

(1) 2 3 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.