Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

(1) 2 3 4 »

Re: Novi Reef by XXL
tek provirio
From Macedonia
Group:
reefer
Neznam odakle potice taj LR ali ukoliko potice iz dobre sredine...(Fiji...)u tom slucaju ce sigurno postati LIVE. Kod mene je u roku od 2 mjeseca toliko zazivelo da ne mogu da vjerujem. Svaki dan vidim po nesto novo na njemu, po neki mali organizam, neke musice, neke micro shrimp-ove, neke duguljaste organizme. Kad se ugasi svetlo i kad prodze neki sat-dva pravo je zadovoljstvo promatrati i traziti nova iznenadzenja. Moj je LR kupljen kod reefzone (atos). Mada, citao sam da je i vase jadransko kamenje ok za reef akvarij. Ako se ja pitam, the best deal je pola keramika pola LR-a.

Posted on: 2006/8/3 0:52
Transfer the post to other applications Transfer

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

XXL wrote:
[color=0000FF]Thx svima koji sudjeluju u ovoj temi. LR (live rock) je trenutno mrtvo i trenutno je u fazi ozivljavanja.
Ma ja stvarno ne znam-zasto se mrtvo kamenje zove zivo i kako se onda zove stvarno "zivo"kamenje ?Pa u svim knjigama i svim casopisima Live rock je LIVE.
Zasto stvari ne zvati pravim imenima.Zasto sam ja uvijek u situaciji da moram pitati na sto se stvarno misli?Valjda zato sto moja jedina literatura nije "google".Ispada da ja zivim u gradu od zivog kamenja (pa sta ako je sada mrtvo"?

Meni je sve to ludo.

I da li si stavio jedan zivi,zivi kamen ili srednje ziv kamen.Kakav bio da bio bilo bi bolje da su bar dva,ali samo ako su tropski.Ako su to zivi jadranski,onda ti u stvari najprije zelis oziviti akvarij jadranskim organizmima,pa onda njih pobiti temperaturom i cime vec,a onda naseliti tropskim organizmima.Samo ne znam s kojeg zivog ce oni stici ?
TOJEST-evo ja sam se vratila (Xenia)i sve ovo ne ide bas XXL-u,nego vise opcenito.

I zasto mi to placamo live rocks po toj cijeni,kad mozemo skinuti kamen sa zida pa ga ubaciti u akvarij.Mozda i u njemu ima stogod zivo-poneki pauk,stonoga itd.

Zar jos nismo shvatili cemu,kako i zasto i koje zivo kamenje ide u koraljni akvarij.!!!

Posted on: 2006/8/10 2:01

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
Ma ja stvarno ne znam-zasto se mrtvo kamenje zove zivo i kako se onda zove stvarno "zivo"kamenje ?Pa u svim knjigama i svim casopisima Live rock je LIVE.
Zasto stvari ne zvati pravim imenima.Zasto sam ja uvijek u situaciji da moram pitati na sto se stvarno misli?Valjda zato sto moja jedina literatura nije "google".Ispada da ja zivim u gradu od zivog kamenja (pa sta ako je sada mrtvo"?

Meni je sve to ludo.

I da li si stavio jedan zivi,zivi kamen ili srednje ziv kamen.Kakav bio da bio bilo bi bolje da su bar dva,ali samo ako su tropski.Ako su to zivi jadranski,onda ti u stvari najprije zelis oziviti akvarij jadranskim organizmima,pa onda njih pobiti temperaturom i cime vec,a onda naseliti tropskim organizmima.Samo ne znam s kojeg zivog ce oni stici ?
TOJEST-evo ja sam se vratila (Xenia)i sve ovo ne ide bas XXL-u,nego vise opcenito.

I zasto mi to placamo live rocks po toj cijeni,kad mozemo skinuti kamen sa zida pa ga ubaciti u akvarij.Mozda i u njemu ima stogod zivo-poneki pauk,stonoga itd.

Posto mi je postavljeno pitanje o LR ja sam u tom tonu i nastavio, nigdje nisam niti napisao da je to zivo kamenje jer sam napisao da je kamenje mrtvo i u fazi ozivljavanja. I onako usput stvarno ne razumijem tvoj stav da smo mi svi glupani koji znamo samo Googlati a da si ti najnacitanija osoba na svijetu. Ovim putem te zelim zamoliti da me ne prozivas s toliko ironije u pisanju jer to nema smisla a ako mislis da ima ljudi na ovom forumu koji bi uzeli kamen s kule na Trsatu i to ubacili u svoj akvarij i naselili ga paucima i stonogama ja ih ovim putem molim da to ne rade jer to nije LR i tako nece uspjesno sloziti reef akvarij

Xsenia ja imam godinu dana zacikliran koraljni akvarij koji je postepeno s 25 litara narastao na akvarij od 60 litara i sada to prebacujem u akvarij od 400. Iako je to jadransko kamenje ono je nastanjeno tropskim bicima jer sam u akvarij i prvi put stavio mrtvo kamenje koje sam ozivio LR na kojem sam donio koralje iz austrije + argonit live sand. Zasto vi skupo placate LR nemam pojma i BTW. vidio sam raznog kamenja iz raznih dijelova svijeta i mogu reci da poroznije kamenje nisam vidio nigdje u prodaji.

Zar jos nismo shvatili cemu,kako i zasto i koje zivo kamenje ide u koraljni akvarij.!!!

Ne razumijem ovaj stav, u svakom slucaju, ja sam shvatio da se ti ne slazes s stavljanjem jadranskog kamenja u tropski akvarij, a ja nisam nigdje niti napisao da je to preporuka ljudima, niti da je to dobro ili lose. Ostavljam ljudima da sami procijene i odluce kako ce slagati svoje akvarije.

Posted on: 2006/8/10 7:26

reefer pocetnik
From Ljubljana
Group:
reefer
Quote:

I ja se pitam zasto nije bilo ovo pitanjce postavljeno tamo gde se na veliko pise i hvali ove vjestacke LR skulpture i neke kao pozadine, koje su jos 3x skuplje i bez ikakvog LR efekta.

U svakom slucaju bolje jadranski nezivi LR, nego vjestacka skulptura.

Posted on: 2006/8/10 10:17

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

F@st wrote:
Quote:
U svakom slucaju bolje jadranski nezivi LR, nego vjestacka skulptura.
To kazem i ja.Ali ako se upotrijebi kratica LR -onda je to kratica live rock-sto znaci (ili meni nisu sve na broju)zivo kamenje.

Zato je ova diskusija time potaknuta.

Posted on: 2006/8/10 14:47

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

XXL wrote:
[sto se tice nacitanosti o ovom podrucju-hvala na pitanju-jesam-sto i proizlazi iz cijelog mnostva Posto mi je postavljeno pitanje o LR ja sam u tom tonu i nastavio, nigdje nisam niti napisao da je to zivo kamenje jer sam napisao da je kamenje mrtvo i u fazi ozivljavanja. I onako usput stvarno ne razumijem tvoj stav da smo mi svi glupani koji znamo samo Googlati a da si ti najnacitanija osoba na svijetu. Ovim putem te zelim zamoliti da me ne prozivas s toliko ironije u pisanju jer to nema smisla a ako mislis da ima ljudi na ovom forumu koji bi uzeli kamen s kule na Trsatu i to ubacili u svoj akvarij i naselili ga paucima i stonogama ja ih ovim putem molim da to ne rade jer to nije LR i tako nece uspjesno sloziti reef akvarij[/color]

Xsenia ja imam godinu dana zacikliran koraljni akvarij koji je postepeno s 25 litara narastao na akvarij od 60 litara i sada to prebacujem u akvarij od 400. Iako je to jadransko kamenje ono je nastanjeno tropskim bicima jer sam u akvarij i prvi put stavio mrtvo kamenje koje sam ozivio LR na kojem sam donio koralje iz austrije + argonit live sand. Zasto vi skupo placate LR nemam pojma i BTW. vidio sam raznog kamenja iz raznih dijelova svijeta i mogu reci da poroznije kamenje nisam vidio nigdje u prodaji.

Ne razumijem ovaj stav, u svakom slucaju, ja sam shvatio da se ti ne slazes s stavljanjem jadranskog kamenja u tropski akvarij, a ja nisam nigdje niti napisao da je to preporuka ljudima, niti da je to dobro ili lose. Ostavljam ljudima da sami procijene i odluce kako ce slagati svoje akvarije.
sto se tice nacitanosti iz ovog podrucja-sigurno jesam,sto i ne bi bilo vazno kad bi se iz svih ovih clanaka vidjelo da je strucnost negdje drugdje "pokupljena".A nje konstantno nedostaje.
Ostatak svijeta(a to je ostatak planeta koji se bavi akvaristikom)skupo placa zivo kamenje jer drukcije se NE MOzE NIKAKO napraviti DOBAR morski akvarij.Moze se napraviti akvarij u kojem koralji nekako prezivljavaju dok ne izdrze sve nedace ;a onda ih "iz nekog razloga"pobije ovo ili ono,a to je UVIJEK nestrucnost.(a rijetko "greska".Evo napr:ostatak swvijeta,osim hrvatskih akvarista,NIKAD ,ama bas nikad ne bi u novo formirani akvarij stavio phosphat remover i aktivni ugljen kao glavni filter.(jer to ni nije filter(kao sto ni sump nije filter.nego posuda ili mvise njih u kojima bi se trebali nalaziti filteri.Isto kao sto ni kanistar filter nema sta traziti u koraljnoj akvaristici(jer je proizvođac nitrata.)

Ovo je off topic,I nije striktno namijenjen Tebi,nego ,kao i monaj prije o LR,svima koji se stalno pitaju,sto to ne stima s njihovim ,tako dobrim akvarijima.

Posted on: 2006/8/10 15:13

reefer u usponu
From Blue Planet, Croatia, Zagreb
Group:
artreef ekipa
OK ponoviti cu svoje pitanje

sto nevalja s MRTVIM JADRANSKIM KAMENJEM (kamenje je kemijski ubijeno i nema nicega na kamenju osim nakupina kalcij karbonata), koje je poroznije od svog LR koji sam vidio do sada u svim trgovinama Europe. I ako to MRTVO KAMENJE OzIVIM s LR (tropskim koji imam vec u svom novom i starom akvariju).

Moje stav je da je moje kamenje jednako kvalitetno, ako ne i kvalitetnije od umjetnog kamenja koje se trenutno prodaje u trgovinama.

Filtracija mog novoga akvarija se ne bazira na 100grama aktivnog ugljena i 50 grama Fosfat removera. Nego na 42 kg KAMENJA koje ce s vremenom oziviti i postati LR, skimmeru, AU, i fosfat removeru. Sve osim KAMENJA koje ce oziviti se nalazu u SUMPU za kojega znam da je posuda, a ne filter.
na ovaj sistem filtracije se jos treba spojiti i rafugim s macro algama, samo trenutno nisam imao ni vremena ni volje se baviti tim projektom

Mislim da smo mili, moj, najdrazi. stika vlada svijetom. zaglibili u razglabanju, jer ste vi krenuli s pretpostavkom da ja ne razumijem sistem filtriranja reef akvarija ( do toga sam zakljucka dosao posto je razgovor o LR poceo u temi o mom akvariju). S obzirom da sam ovaj akvarij poceo slagata prije 2 godine i od tada nije prosao niti jedan dan a da nisam prostudirao nesto vezano za reef akvaristiku smatram da sam u stnju sloziti dobar reef bez previse novaca i bez previse odricanja i uzivati u svemu i nakon vise godina.

A sada zivjeli jer su mi se usta osusila od pricanja (s*hit pa ja tipkam po tastaturi)

Posted on: 2006/8/10 16:51

iskusni reefer
From Rijeka
Group:
reef
Quote:

XXL wrote:
[color=0000FF]OK ponoviti cu svoje pitanje

sto nevalja s MRTVIM JADRANSKIM KAMENJEM (kamenje je kemijski ubijeno i nema nicega na kamenju osim nakupina kalcij karbonata), koje je poroznije od svog LR koji sam vidio do sada u svim trgovinama Europe. I ako to MRTVO KAMENJE OzIVIM s LR (tropskim koji imam vec u svom novom i starom akvariju).

Sa ovim krasnim ,jadranskim kamenjem ne valja ovo:ono je lijepo kao dekoracija(i ja ga imam)i kao naadopuna u akvariju.Ali koraljni kamen nastao je od jezgre madrepora,na kojoj su druge madrepore nadograđivale koralit.Ali njegova jezgra nije toliko porozna,kao ovog jadranskog.To znaci da ce u jezgri koraljnog kamena moci doci do procesa denitrifikacije,do kojeg u jadranskom NEĆE moci doci jer je za to previse porozno.To je samo jedna uloga tropskog kamena.

Posted on: 2006/8/10 21:04

Re: prati li tko ER online magazin i shop?
reefer pocetnik
Group:
reefer
@XENIA - ja godinam pokusavam da ukazem na to da zivo jadransko kamenje nije dobro za tropski akvarijum. sto se tice tropskog kamenja, u poslednjim isporukama koje su stigle u Beograd video sam dosta "naseljavanog" kamenja, odnosno uzgajanog. Neki od tih komada su sad kod mene u akvarijumu

Posted on: 2006/8/18 10:45

zivo kamenje
reefer u usponu
Group:
artreef ekipa
Evo u dosta tema se vodi razgovor o zivom kamenju pa sam mislio kako bi bilo dobro otvoriti posebnu temu.

Prvo treba definirati sto je zivo kamenje. Po nekom opceprihvacenom misljenju zivo je kamenje ono kamenje koje je izvađeno iz mora, porozno te naseljeno izvana i izunutra raznim zivim organizmima.
To kamenje moze biti razlicitog porijekla. Moze biti komad vapnenacke stijene koji je djelovanjem organizama i prirodnih uvjeta izbusen i naseljen organizmima ili dograđen koraljnim algama, cjevastim crvima... Moze biti komad uginulog tvrdog koralja koji je sam po sebi porozan i jos je dodatno izbusen i/ili dograđen djelovanjem organizama ili prirodnih uvjeta, a moze biti i umjetno napravljen komad kamena koji je neko duze vrijeme ostavljen u moru kako bi bi ozivio. To moze biti i neka kombinacija navedenih osnovnih oblika.
Kvalitetan zivi kamen mora biti porozan jer ako je samo izvana supljikav onda nece obavljati svoju glavnu ulogu filtriranja vode od amonijaka u nitrit, nitrat i konacno slobodan dusik.

zivi kamen se zove zivi kamen jer u njemu i na njemu zivi velik broj razlicitih vrsta zivotinja i nesto algi. Tako ga primjerice naseljavaju razliciti racici, kozice, spuzve, mahovnjaci, crvi, skoljke, jezevi, krastavci, puzevi, zvijezde, bakterije...
Koja je od ovih vrsta zivotinja najzasluznija za filtracijsku sposobnost nemoguce je reci. Jasno je da su bakterije osnova razgradnje amonijaka do dusika, međutim one same vjerojatno ne bi mogle toliko efikasno djelovati da im ostali organizmi u kamenju ne pomazu. Kretanje raznih organizama unutar kamenja doprinosi sporom strujanju vode kroz kamen i tako doprinosi denitrifikaciji.

Ovo je otprilike moje shvacanje zivog kamenja.

Pitanje oko kojeg se i dalje lome koplja je moze li jadransko zivo kamenje ici u tropski morski akvarij.
Po mojem misljenju moze, ali je jasno da ce neki organizmi iz jadranskog kamenja uginuti zbog prevelike temperature. Drugi organizmi ce prezivjeti i prilagoditi se uvjetima.

Drugo je pitanje kako prepoznati kvalitetan zivi kamen?
U trgovinama sam znao svasta vidjeti sto se prodaje kao zivi kamen. Bitno je da je kamen porozan, supljikav, ali ne s puno velikih rupa nego su bitne male rupice i kanalici. Druga je stvar kada ga kupiti. Tek kada stigne u trgovinu pa dok je i dalje u njemu hrpa raznih organizama ili tek poslije curinga (lijecenja) kad velik dio organizama iz kamenja pougiba.
Tko zeli i moze sam lijeciti kamenje to je bolja varijanta, a tko ne moze treba kupiti vec izlijeceno.

Trece je pitanje moze li mrtvi kamen ozivjeti?

Posted on: 2006/8/18 12:36

(1) 2 3 4 »

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.
You cannot post without approval.