Ulogiraj se
Username:

Password:

Izgubljena lozinka?

Registracija!

Artreef partneri

Sat i kalendar

Blog, brbljaonica i igra

Blog
Blog

Online brbljaonica
Brbljaonica

Zaigrajte neku od igara
Igra

Nove fotografije
Maui (2015/3/19)
Maui
010.JPG (2011/1/4)
010.JPG
Chaetodontoplus mes... (2010/2/28)
Chaetodontoplus mes...
Siganus magnifica (2010/2/28)
Siganus magnifica
Haliclona sp. (2010/2/28)
Haliclona sp.

Browsing this Thread:   1 Anonymous Users

izrada morskog akvarija
tek provirio
Group:
reefer
Pozdrav svima!

zelio bi izraditi morski akvarij vrlo neobicnih dimenzija, visine 105, duzine 62 i sirine 27 cm. Da li je to uopce moguce izraditi i odrzavati te kolika bi trebala biti debljina stakla na tu visinu?
Hvala i pozdrav!

Posted on: 2009/12/16 9:59
Transfer the post to other applications Transfer

Re: izrada morskog akvarija
reefer
Group:
webmaster/admin
Sve je izvedivo samo je pitanje koliko je odrzivo.

Debljina stakla bi trebala biti bar 16mm. Ukoliko je dobro postavljen kompletan sustav filtracije te pazljivo odabrani organizmi koji u aquariju tih dimenzija mogu zivjeti i uspjevati, nebi smjelo biti problema. Naravno treba odabrati odgovarajucu vrstu svjetlosti za tu visinu, uskladiti protok strujanja akvarija i pribaviti specijalne hvataljke sa kojima se moze doc do dna kada vam to zatreba.

U svakom slucaju, smatram da te dimenzije nisu po pravilima morski akvarij vec samo ukras sa kojim moze biti vise problema nego veselja.

Posted on: 2009/12/18 10:20

reefer
Group:
reefer
staklo ne postoji(koliko ja znam) 16 mm,jedino dvije osmice
postoji,2,4,6,8,10 onda(gdje cijena i tezina komada podosta raste) 12,15,19 mm.
sto se tice odrzavanja akvarija od 105 cm(znam jednog covjeka koji je tako nesto napravio i onda odustao od toga bas zbog odrzavanja) sve je moguce ,samo to je muka.
treba gledat da kad covjek stavi ruku u normalnom stojecem polozaju ruka ide do dna akvarija i s njma se da radit po njemu a netreba stajat na nikakve stepenice.
nadalje t5 svjetla ti ne probijaju tako duboko.

Posted on: 2009/12/19 2:24

artreef urednica
From Zagreb
Group:
artreef urednica
Postovanje, fleg65.

Morski akvarij dimenzija koje ste naveli moze biti problematican, ali i ne mora.
Bitno je za pocetak znati koji tip morskog zelite napraviti. Po dimenzijama akvarija, usudila bih se reci da bi to bio neki ukrasni akvarij u nekom prostoru, akvarij po zamisli arhitekta/tice. Vjerojatno u nekom uredu, ordinaciji...
A ako sam u pravu, onda takav akvarij niti ne bi trebao imati prezahtjevne organizme, a u takav akvarij onda niti ne treba stavljati ruke niti prckati po njemu.

Naravno, opet, nije akvarij ukrasna slika, pa da se ne mora ama bas nista raditi na njemu , ili u njemu. Obavezno je zamjena mora , oko 20% (ali to ne bi trebao biti problem, jer pretpostavljam da bi akvarij imao odvod i dovod...), te redovita promjena filtar medija. Ukoliko nisu zahtjevni organizmi (beskraljesnjaci poput meduza ili tvrdih koralja) vec su tu samo ribe i ponesto mekanih koralja onda s takvim akvarijem ima posla kao i s najobicnijim ciklidarijem).

Naravno treba odabrati odgovarajucu vrstu svjetlosti za tu visinu, uskladiti protok strujanja akvarija...

Ali prije svega odabrati tip akvarija
*da je to moj odabir rekla bih ovako
...mekani koralji poput Sarcopytona, Xenia, na dno discasome, zoe, Clavularije, ponegdje postaviti malo Wilkinsonove gorgonije...
...ribe:
plove cromisa i anthiasa, salarius, glavoc za pijesak, mozda koja centropyga poput Lorija
...rakovi samci i puzevi
...colospongija...nefotosinteticka spuzva

Posted on: 2009/12/20 12:49

You can view topic.
You cannot start a new topic.
You cannot reply to posts.
You cannot edit your posts.
You cannot delete your posts.
You cannot add new polls.
You cannot vote in polls.
You cannot attach files to posts.